Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη στέγης


Recommended Posts

Ναι, μόνο που θα πρέπει να κάνεις offset και το εξωτερικό περίγραμμα αλλά και το περίγραμμα του αιθρίου προς την εξωτερική πλευρά. Προσωπικά βέβαια θεωρώ ασφαλέστερη την μέθοδο των διχοτόμων αν και είναι πιο δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

ilias το ξέρω ότι και αυτή η μέθοδος παράγει διχοτόμους. Το θέμα είναι ότι εάν έχεις πολύπλοκη κάτοψη η μέθοδος των παραλλήλων μπορεί και να σε μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά αν είναι τόσο προφανές αυτό με το offset όταν υπάρχει άνοιγμα μέσα...

Τελοσπάντων. Προσωπικά σε αυτή την φάση δεν ενδιαφέρομαι για έτοιμες λύσεις (AutoCad), χρειάζομαι μία μέθοδολογία που να περιγράφει την διαδικασία χάραξης ισοκλινούς βήμα-βήμα. Σκοπός μου μόνο δεν είναι να χαράξω στέγη σε μια απλή κατοψούλα αλλά και σε πολύπλοκες κατόψεις με πολλές γωνίες, ανοίγματα στο εσωτερικό, ημικυκλικά τμήματα, ακανόνιστες κατόψεις κτλπ. Το πρόβλημα στα πολύπλοκα σχήματα είναι ότι δεν ξέρεις από που να ξεκινήσεις και πώς να προχωρήσεις.

 

Υπάρχει αυτή η μεθοδολογία κάπου γραμμένη ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτή τη στέγη, δεν ζητώ απαραίτητα να μου τη λύσει αλλά να μου πεί απο πού να ξεκινήσω.

 

H στέγη θέλω να είναι ισοκλινής. Στη μέση υπάρχει αίθριο τετραγωνικής μορφής στραμμένο κατά 45 μοίρες όπως στο σχήμα, τοποθετημένο συμμετρικά μέσα στο νοητό τετράγωνο.

 

Σημ. Μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτή η στέγη, δεν θέλω autocad κτλπ. μόνο με επίλυση στο χέρι.

post-34019-131887270313_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Andante

 

Όταν τα πράγματα δυσκολεύουν παίρνουμε ένα χαρτόνι και κάνουμε χαρτοκοπτική...

Πχ. για το μεγάλο νοητό τετράγωνο φτιάχνουμε μία πυραμίδα και αφαιρούμε τον ρόμβο κλπ το στενό κομμάτι είναι πιό εύκολο...

 

Έφτιαξα το παρακάτω και έχω την εντύπωση ότι κάτι κατάφερα!!!

 

stegh001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

για την μεθοδολογία που είπες παραπάνω, το πληρέστερο βιβλίο -που τουλάχιστον έχω δει εγώ- είναι το "οι στέγες στην οικοδομή σαν φέροντα και μορφολογικά στοιχεία" του παύλου ιωαννίδη. περιγράφει αναλυτικότατα την μεθοδολογία χάραξης στεγών.δεν θυμάμαι εκδόσεις, είναι εύκολο να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.