Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη στέγης


Recommended Posts

To τρίγωνο που λες θα έχει βάση 8μ προφανώς. Οι γωνίες που ζητάς (η κλίση δηλαδή) έχουν σχέση αποκλειστικά με το ύψος του κορφιά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Θάλεια Ευαγγελία Κορατζάνη

ΤΟ ΖΕΥΚΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΕΤΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΞΥΛΙΝΗ ΣΤΕΓΗ?

 

dimitrispsi ευχαριστω που μου απαντησες....δηλαδη μπορω να αποφασισω μονη μου σε τι υψος θα φτασει ο κορφιασ?

 

sovatzou το σχολιο πηγαινε σε εμενα ?

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύοντας με προβολές και χρησιμοποιώντας την κλίση ή το μέγιστο ύψος στον κορφιά θα δώσεις λύση σ΄αυτό που λες με τις γωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια ερώτηση θέλω να κάνω....ένα αναψυκτήριο αρχαίου θεάτρου με ύψος τοίχου 3,4 (απο τη γραμμή εδάφους) μέτρα είναι κακό να εχεί δύριχτη στέγη όπυ ο κορφίας φτάνει στα 8 μέτρα απο τη γραμμή εδάφους?

Υ.Γ. Δηλαδή μιλάω για στέγη υψους περίπου 5 μέτρων.......είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Υπερ-Συντονιστές για να πω την αλήθεια είναι η πρώτη φορά που κάνω στέγη δύριχτη ...έψαξα πάντου και με τοσο που είχα βρει δεν έβγαζα ακρη .....αν απο το 5 μέτρα υψος το πάω στα 3μέτρα θα φτίαξει κάπως?

 

ilias ύψος στέγης 2μέτρων ή 3 μέτρων είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Θάλεια δεν έχει σχέση πιο είναι καλύτερο ή όχι αλλά το τι επιτρέπεται και σ΄αυτό δεν απάντησες.

 

Το τι είναι καλύτερο ή όχι είναι σχετικό με την κάλυψη της στέγης και την κλίση που προκύπτει από το ύψος του κορφιά.

Αλλά επαναλαμβάνω ότι έχω την αίσθηση ότι δεν μπορείς να κάνεις 3 m στέγη.

Link to comment
Share on other sites

ίσως μάλλον πρέπει να διευκρινιστεί ότι οι όροι δόμησης και το επιθυμητό αισθητικό αποτέλεσμα θα καθορίσουν αυτό που ψάχνει η θάλεια, εκτός και αν μιλάει για κάποια εργασία σχολής...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εργασία σχόλης...και παλεύω να την τελείωσω , αλλα δεν μας έχουν δωθεί διευκρινήσεις για τη στέγη ούτε κάποιο υπόδειγμα.. επειδή έχω χαθεί είπα να ζητήσω κάποια βοήθεια.....βασίκα το ζευκτό είναι 9 μέτρα και είχα σκεφτεί οι πλάγιες πλευρές της στέγης να είναι 9/2=4,5 μέτρα αλλα τελικά μου βγήκε πολύ μεγάλο το ύψος της, γιαυτο αν πάω το ύψος της στα 2 μέτρα θα είναι καλά?

Υ.Γ.Συγγνώμη που ρωτάω το ίδιο συνέχεια αλλα ειλικρίνα βρίσκομαι σε πολύ πιεσμένη κατάσταση...Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.