Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aυθαίρετα κτίσματα συνιδιοκτήτη σε αγροτεμάχιο


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Γεια σας ειμαι καπως ασχετη με το θέμα και θα ήθελα την βοηθεια σας, εχω ποσοστό 18% σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, ενας από τους άλλους 2 εχει ποσοστό 60% εδω και χρόνια ειχε ενα γραφείο  προκάτ κτισμένο στο ''κομμάτι'' του οπως λεει και δεν τον ενόχλησε κάνεις. Πρόσφατα ξεκίνησε να κτίζει μεταλικές αποθήκες για την εταιρεία του παλι στο τεμάχιο του καλύπτοντας σχεδον το 90% των τετραγωνικών που εχει το κομμάτι του! Εφερα αντίρρηση καθώς ειναι ολα εξ αδιαιρέτου και η απάντηση του είναι οτι κάνει χρήση γης στο κομμάτι του και είναι νόμιμος. Γίνεται να είναι νόμιμος εστω και με προκατ και  μεταλικές αποθήκες οταν σε αγροτεμάχια επι του συνόλου η κάλυψη είναι 10% και αυτός εχει καλύψει το 50% μόνος του;!;!

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

Στο εξ αδιαιρέτου γεωτεμάχιο, δεν υπάρχει κομμάτι μου και κομμάτι σου... Ουδείς χωρίς τη σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα.... Αν κάποιος έφτιαξε κάτι αυθαίρετα, αυτό που έφτιαξε ανήκει σε όλους... Η μόνη σας διέξοδος είναι να στραφείτε νομικά εναντίον του και πολύ εύκολα θα πετύχετε, είτε την κατεδάφιση όλων των αυθαίρετων κατασκευών και την επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση, είτε "αν κινηθείτε έξυπνα" να του πουλήσετε το μερίδιό σας σε "χρυσάφι" (δυό φορές πάνω από την πραγματική του αξία). Σας χρειάζεται ένας δικηγόρος και ένας μηχανικός.... Καλή τύχη....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ αυτός ισχυρίζεται οτι επειδη το χρησιμοποιεί πολλά χρονια πανω απο 15 το έχει νομιμοποιήσει , βέβαια έκτισε νεα κτισματα εστω και ας ειναι μεταλικές αποθήκες μολις φέτος. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω αφου ειναι εξ αδιαιρέτου πως μπορεί να πάρει αδεια νόμιμα. Αν περιφράξω το δικό μου κομμάτι σύμφωνα με παλιότερο τοπογραφικό με μια άδεια μικρής κλίμακας είναι καλή κίνηση; Η είναι σαν να συμφωνώ στο πως τα έχει χωρίσει και γυρίσει εναντίον μου; 

Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2021 at 6:25 PM, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Στο εξ αδιαιρέτου γεωτεμάχιο, δεν υπάρχει κομμάτι μου και κομμάτι σου... Ουδείς χωρίς τη σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα.... Αν κάποιος έφτιαξε κάτι αυθαίρετα, αυτό που έφτιαξε ανήκει σε όλους... Η μόνη σας διέξοδος είναι να στραφείτε νομικά εναντίον του και πολύ εύκολα θα πετύχετε, είτε την κατεδάφιση όλων των αυθαίρετων κατασκευών και την επαναφορά του χώρου στην πρότερη κατάσταση, είτε "αν κινηθείτε έξυπνα" να του πουλήσετε το μερίδιό σας σε "χρυσάφι" (δυό φορές πάνω από την πραγματική του αξία). Σας χρειάζεται ένας δικηγόρος και ένας μηχανικός.... Καλή τύχη....

Ευχαριστώ πολύ αυτός ισχυρίζεται οτι επειδη το χρησιμοποιεί πολλά χρονια πανω απο 15 το έχει νομιμοποιήσει , βέβαια έκτισε νεα κτισματα εστω και ας ειναι μεταλικές αποθήκες μολις φέτος. Αν και δεν μπορώ να καταλάβω αφου ειναι εξ αδιαιρέτου πως μπορεί να πάρει αδεια νόμιμα. Αν περιφράξω το δικό μου κομμάτι σύμφωνα με παλιότερο τοπογραφικό με μια άδεια μικρής κλίμακας είναι καλή κίνηση; Η είναι σαν να συμφωνώ στο πως τα έχει χωρίσει και γυρίσει εναντίον μου; 

 
Link to comment
Share on other sites

"βέβαια έκτισε νεα κτισματα εστω και ας ειναι μεταλικές αποθήκες μολις φέτος. "

για αυτο θα ελεγξει την "αδεια" ο  μηχανικος σου [άν πηρε αδεια... διοτι "ετσι λεει"]

 

 

Ομοιως για τις υπολοιπες τακτοποιησεις θα ελεγξει ο μηχανικος αν εγιναν με το σχετικο αρθρο του ν. 4178,

που ισχυε προ 5 ετων, οτι εχει τη νομη απο 10ετιας σε γηπεδο ανω των 4 στρ.

[αλλα πρεπει να εχουν χτισει και οι λοιποί]

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, Μαριανθη Μαρια said:

....αυτός ισχυρίζεται οτι επειδη το χρησιμοποιεί πολλά χρονια ....

Σαχλαμάρες λέει! Διαβάστε προσεκτικά ό,τι σας έγραψα και αύριο το πρωί στον μηχανικό και στο δικηγόρο σας!

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Μαριανθη Μαρια said:

..... Αν περιφράξω το δικό μου κομμάτι σύμφωνα με παλιότερο τοπογραφικό με μια άδεια μικρής κλίμακας είναι καλή κίνηση;...

Είναι μια παράνομη κίνηση αφού, όπως εξήγησε κι ο Ιάσονας, στα εξ αδιαιρέτου ΔΕΝ υπάρχει δικό μου και δικό σου. Μπορεί κάποιος να έχει τη χρήση συγκεκριμένου τμήματος (βάσει συμβολαίου), αλλά μόνο για να βάζει μποστάνι. Κατά τα λοιπά, ό,τι κτίσμα υπάρχει επί του γεωτεμαχίου ανήκει σε κάθε συνιδιοκτήτη, κατά το ποσοστό συνιδιοκτησίας του στο γήπεδο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.