Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος αδείας προκάτ isobox


Recommended Posts

επαναφερω το θεμα κ παρτακαλω τους συντονιστες να μην ειναι τοσο απολυτοι με καποιον που κανει μια ερωτηση,γιατι αν την γνωριζε δεν θα εμπαινε κ στην διαδικασια να ρωτησει...κ για τους κυριους που μου απαντησαν να τους ευχαριστησω κ να τους πω οτι εχω ρωτησει μηχανικο για την αδεια κ πηρα 2 διαφορετικες τιμες για αυτο κ μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω..τοθλαχιστον να ξερω τι πληρωνω!!!Η ερωτηση μου ειναι η εξης = εχω αγορασει ενα ισοβοχ 20 τμ κ θελω να το τοποθετησω σ ενα οικοπεδο 500 τμ .ποιο ειναι το κοστος της αδειας? η αν μπορειτε να μου δωσετε εναν τυπο που βγαινει το κοστολογιο!!ευχαριστω κ παλι!!!;)

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το κοστος της αδειας? η αν μπορειτε να μου δωσετε εναν τυπο που βγαινει το κοστολογιο!!ευχαριστω κ παλι!!!;)

 

αν θέλεις οπωσδήποτε ένα κόστος άδειας τότε πάρε 5000λ.Δεν γνωρίζω αν απαιτείται επίβλεψη.

 

λ=0,22041

 

Σε ευρώ αυτό που θα βγει.

 

Δες κ Π.Δ. 696/1974

 

Παρακαλώ μην κάνεις κατάχρηση της ανιδιοτέλειας των μελών του φόρουμ κ του λόγου για τον οποίο δημιουργήθηκε.Δεν λειτουργεί σαν τεχνικό γραφείο απ' όσο γνωρίζω.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

με ρώτησε κάποιος, ο οποίος έχει ένα επαγγελματικό κτίριο, τι επιπτώσεις θα έχει αν τοποθετήσει στον ακάλυπτο χώρο ένα isobox ως χώρο γραφείου, χωρίς να το δηλώσει στην πολεοδομία. μάλιστα μου είπε ότι σε περίπτωση καταγγελίας και αν έρθει η πολεοδομία αν χρειαστεί θα το ξηλώσει αν οι επιπτώσεις είναι μεγάλες. βέβαια εγώ του πρότεινα να βγάλει άδεια ώστε να είναι τυπικός, μήπως κάποιος γνωρίζει να με ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι αυθαίρετο και θα πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης. Αν το ξηλώσει δεν θα πληρώσει πρόστιμο διατήρησης απ' τη στιγμή που το ξηλώσει και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι αυθαίρετο και θα πληρώσει πρόστιμο ανέγερσης. Αν το ξηλώσει δεν θα πληρώσει πρόστιμο διατήρησης απ' τη στιγμή που το ξηλώσει και πέρα.

 

Αντιγράφω ενδεικτικά, από έκθεση αυτοψίας του Μαϊου 2008 επιβολής προστίμων, για όμοια περίπτωση που έτυχε στην εταιρεία που συνεργάζομαι για εργοταξιακά γραφεία τύπου isobox στην περιοχή Γαλατσίου που τοποθετήθηκαν χωρίς άδεια:

Κατηγορία 1: Βοηθητικοί Χώροι.

Στάδιο εργασιών: τοποθετημένο

Πρόστιμα ανέγερσης: Ζώνη εκτός σχεδίου (Α): 1550 ΕΥΡΩ/τ.μ. συνολικής επιφανείας (δόμηση) isobox Χ 1/3

Πρόστιμο διατήρησης: Πρόστιμο ανέγερσης x 1/2, προσαυξανόμενο κατά 2% κατ' έτος μέχρι την κατεδάφιση ή τη νομιμοποίηση.

 

...........

edit: Sorry @Χάρης, δεν το είχα προσέξει, άλλαξα το post.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι όμως να το ξηλώσει και να κάνει επαναληπτική αυτοψία η πολεοδομία, θα πληρώσει και πρόστιμο ανέγερσης και πρόστιμο διατήρησης.

Γι αυτό είπα: "...Αν το ξηλώσει δεν θα πληρώσει πρόστιμο διατήρησης απ' τη στιγμή που το ξηλώσει και πέρα..."

Link to comment
Share on other sites

kostassk για να σου δίνει ο κάθε μηχανικός διαφορετικές τιμές σημαινει πως η διαδικασία είναι πολύπλοκη και απρόβλεπτη

επίσης για να σου βγάλει τα φορολογίκα της συγκεκριμένης άδεια θα καταναλώσει πολλαπλάσιο χρόνο από μια συμβατική

με τηλεφωνηματα και επισκέψεις στον προμηθευτή και άλλα τόσα στην πολεοδομία

 

δε μπορεί ο κάθε μηχανικός να χάνει το χρόνο του να σου υπολογίσει τα φορολογικά δωρεάν και εσύ να γυράς όλη την αγορά να βρεις τον πιο φτηνό!!!!

 

ακόμη και αν καταλήξεις σε κάποιον ό,τι και αν σου έταξε τον τελευταίο λόγο τον έχει η πολεοδομία και εκέινη την ώρα κάνε και αλλιώς

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.