Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή κολώνας και οπλισμού σε οικία, τρόποι και κόστος.


carman

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, γράφω πρώτη φορά και θα παρακαλούσα για την επιστημονική γνώμη σας. Έχουμε ένα διαμέρισμα ισογείου στο Περιστέρι έχει  σε τριώροφο χτισμένο πριν το 1970 γύρω στα 60τμ. Το νοικιαζαμε μέχρι πρότινος, αλλά αφότου έφυγαν οι ενοικιαστές άφησαν το κακό χάλι. Το χειρότερο είναι ότι δεν ενημέρωσαν για σπασμένα πλακάκια στο μπάνιο. Φέραμε υδραυλικό και έσπασε τα πλακάκια μπάνιου που ήταν στην κολώνα (υπάρχει μια κολώνα στο μπάνιο) και έπαθα πλάκα διότι ο οπλισμός ήταν πλήρως διαβρωμενος. Η κολώνα είναι στην μια γωνιά του μπάνιου και είχε "πετάξει" τον σοβά και τα πλακάκια. Να συμπληρώσω ότι εκεί ήταν το καζανάκι υψηλής πίεσης με χωνευτο χαλυβδοσωλήνα όπου ο τότε "μάστορας" θεώρησε ότι έπρεπε να σκάψει την κολώνα και να χωνέψει το σωλήνα. Ο υδραυλικός είπε ότι είναι από το καζανάκι, όμως ήθελα καλύτερη άποψη και ήρθε μηχανικός ο οποίος ζήτησε 2500 για να επισκευάσει την κολώνα. Είπε ότι πρέπει να σκάψει όλη την κολώνα εσωτερικά και εξωτερικά του σπιτιού (έχει μικρή αυλή έξω) για να δει συνολικά το πρόβλημα και η επισκευή θα πάρει μια εβδομάδα. Θα έρθει ξανά με το συνεργείο για να κάνει καλύτερη εκτίμηση. Εμένα μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά για μια κολώνα και λεφτά δεν υπάρχουν, ήδη έχουμε μπει μέσα από τις ζημιές που άφησαν οι νοικαριδες, θα παρακαλούσα κάποιος έμπειρος και γνώστης να με καταρτίσει και αν γίνεται να μου συστήσει μηχανικό.

Screenshot_2021-11-10-00-16-17-664_com.miui.gallery.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, carman said:

1....Γειά σας παιδιά, γράφω πρώτη φορά...

2... σε τριώροφο χτισμένο πριν το 1970 γύρω στα 60τμ. ....

3....όμως ήθελα καλύτερη άποψη και ήρθε μηχανικός ο οποίος ζήτησε 2500 για να επισκευάσει την κολώνα.....

4.....και αν γίνεται να μου συστήσει μηχανικό....

 

Δεν γράφεις για πρώτη φορά

Από τις κακές δεκαετίες κατασκευών (στατιστικά) και ειδικά αν αφορά κτίριο 3 ορόφων

Καλά έκανες διότι αν περίμενες από τον υδραυλικό να σου λύσει πρόβλημα μελλοντικής στατικότητας του κτιρίου σου θα έμπαζες νερά. Το ποσό που σου πρότειναν σίγουρα δεν μπορούμε να το κρίνουμε διότι δεν έχουμε τα δεδομένα της αυτοψίας που έκανε ούτε όλα τα παρελκόμενα που θα περιλαμβάνει ή όποια παρέμβαση. Συχνά πυκνά τα παρελκόμενα ανεβάζουμε το όλο κοστολόγιο πολλαπλάσια από αυτή καθ αυτή την ενίσχυση το φορέα αν απαιτηθεί. 

Και δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες του φόρουμ να σου συστήσουμε μηχανικό αλλά και γιατί νομίζεις ότι έτσι θα βρεις πιο καλή τιμή, αντί να σε ανησυχεί η σωστή τιμή για την αναγκαία εργασία που πρέπει να γίνει. Αν δεν μπορείς να κάνεις τώρα τις επισκευές, άστο σε αναμονή όταν θα μπορέσεις. Το μόνο που δεν πρέπει να κάνεις είναι να κάνεις μπάλωμα και να κρύψεις το πρόβλημα πίσω από πλακάκια. 

Κάποια μέρα θα το πληρώσεις πολύ μα πολύ ακριβά.

 

καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται οι μηχανικοί έχουν πολύ δουλειά πλέον και κανείς δεν αξιώνει να έρθει για μια δεύτερη γνώμη. Τραγικά πράγματα πλέον, ο ένας λέει θα έρθω δεν έρχεται ο μοναδικός που ήρθε για επανεξέταση είπε θα μας πει προσφορά τελική αύριο, πέρασαν μέρες από το αύριο πάει και αυτός. Δεν βρίσκεται άνθρωπος αξιόπιστος πλέον. Όπως και με τα μαστορια ο ένας δε μπορεί ο άλλος θα επικοινωνήσει κάποτε και κανεις μήνες για να βρεις ΕΝΑΝ αξιόπιστο και αξιόλογο όχι αρπακολατζη.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, carman said:

Από ότι φαίνεται οι μηχανικοί έχουν πολύ δουλειά πλέον και κανείς δεν αξιώνει να έρθει για μια δεύτερη γνώμη. Τραγικά πράγματα πλέον, ο ένας λέει θα έρθω δεν έρχεται ο μοναδικός που ήρθε για επανεξέταση είπε θα μας πει προσφορά τελική αύριο, πέρασαν μέρες από το αύριο πάει και αυτός. Δεν βρίσκεται άνθρωπος αξιόπιστος πλέον. Όπως και με τα μαστορια ο ένας δε μπορεί ο άλλος θα επικοινωνήσει κάποτε και κανεις μήνες για να βρεις ΕΝΑΝ αξιόπιστο και αξιόλογο όχι αρπακολατζη.

δεν έχεις και άδικο γι αυτά που γράφεις.

δυστυχώς η κατοχή μικρής ακίνητης περιουσίας είναι ευχή και κατάρα.

όμως... επειδή πρόκειται για ένα θέμα σοβαρό και επειδή , απ' ότι σου είπε ο μηχανικός, το θέμα λύνεται, μία συμβουλή έχω να σου δώσω:

μην τσιγκουνευτείς σε κάτι τέτοιο! το να σου φύγουν τώρα 2 ή 2,5 χιλιάρικα απ' το να σου φύγει το σπίτι αργότερα έχει χαώδη διαφορά.

επίσης μην αφήσεις κάποιον σούπερ μάστορα που τα κάνει όλα να σου μπαλώσει απλά το πρόβλημα! Θα βάλεις μηχανικό υπεύθυνα να κρίνει, να επιβλέψει, να καθοδηγήσει τον σούπερ μάστορα!

πάρε και 2η και 3η γνώμη και μην κρίνεις με βάση την οικονομική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Την δουλειά θα την αναλάβει αποκλειστικά μηχανικός και όχι μάστορας. Το πρόβλημα είναι ότι ήδη έχουμε δώσει 7000 για ανακαίνιση σε μόνωση και σοβάδες , ηλεκτρολογικά, σιδεράδες για πόρτες και κάγκελα.Το κόστος εκτοξεύεται πλέον και λεφτά δεν υπάρχουν πλέον , ότι πάει με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, carman said:

.... και κανείς δεν αξιώνει να έρθει για μια δεύτερη γνώμη..

 

12 ώρες πριν, kotor9 said:

...

πάρε και 2η και 3η γνώμη και μην κρίνεις με βάση την οικονομική πρόταση.

μια μικρή επισήμανση.

Ένας επιστήμονας στο πεδίο του (πχ Μηχανικός) δεν δίνει "γνώμες" ή ¨κουβέντες έτσι για να λέμε" αλλά κάνει διάγνωση.

Για να γίνει διάγνωση, θα πρέπει να κάνει μια διαδρομή, να κάνει μια αυτοψία, ενδεχόμενα να δει και τι σχέδια υπάρχουν αλλά και να σταθμίσει τι σημαίνει όταν δεν υπάρχουν και μετά να αποφανθεί με βάση τις πολυετείς σπουδές του, την εμπειρία που έχει κλπ......

άρα έχει ένα κόστος.... έστω βασικό... 

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2021 at 6:46 ΠΜ, carman said:

Από ότι φαίνεται οι μηχανικοί έχουν πολύ δουλειά πλέον και κανείς δεν αξιώνει να έρθει για μια δεύτερη γνώμη. Τραγικά πράγματα πλέον, ο ένας λέει θα έρθω δεν έρχεται ο μοναδικός που ήρθε για επανεξέταση είπε θα μας πει προσφορά τελική αύριο, πέρασαν μέρες από το αύριο πάει και αυτός. Δεν βρίσκεται άνθρωπος αξιόπιστος πλέον. Όπως και με τα μαστορια ο ένας δε μπορεί ο άλλος θα επικοινωνήσει κάποτε και κανεις μήνες για να βρεις ΕΝΑΝ αξιόπιστο και αξιόλογο όχι αρπακολατζη.

Γενικά δε ξέρω γιατι συμβαινει αυτο εδω και καιρο ισως εχει παρει τα πανω η οικοδομη και δε βρισκεις. Μπορεις να ψάξεις σε διαφορα τεχνικά γραφεία ή εξειδικευμένα για στατικές επισκευες κτλ.

Μη περιμενεις να ειναι φτηνη η λυση 2500 μου φαινονται καλα. 
Υπάρχει και η άλλη λυση που το μπαλώνεις στη πράξη έτσι γινεται σε πολλα κτιρια και αντέχουν παρότι επιστημονικά ειναι πολυ λαθος και επικινδινο η πραξη δειχνει το αντιθετο. Απλά έχεις ρισκο να γινει ζημιά μεγάλη σε σεισμό πχ.

Εγω θα εδινα και παραπανω αρκει να ηξερα πως το εκανε μηχανικός και σωστά με επιβλεψη.

Η κλασική μαστόρικη λυση ειναι μίνιο(ουτε καν ειδικο προιον) και κολλα πλακιδίων. Πλεον υπάχουν ειδικα προιοντα και διαδικασίες για επισκευη σκυροδέματος. Το καλο ειναι πως επισκευαζεται. Ομως ο απλος μάστορας δε τα γνωρίζει και μονο αν τα αναφέρει καποιος θα τα θεωρήσει γελοία και βλακίες.

 

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kadmos said:

Η κλασική μαστόρικη λυση ειναι μίνιο(ουτε καν ειδικο προιον) και κολλα πλακιδίων. Πλεον υπάχουν ειδικα προιοντα και διαδικασίες για επισκευη σκυροδέματος. Το καλο ειναι πως επισκευαζεται. Ομως ο απλος μάστορας δε τα γνωρίζει και μονο αν τα αναφέρει καποιος θα τα θεωρήσει γελοία και βλακίες.

 

Συνεχίστε να δίνετε (όχι εσείς προσωπικά) ασπιρίνη στον καρκίνο και μετά να αναρωτιέστε (όχι εσείς προσωπικά) γιατί δεν θεραπεύεται.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ειπωθεί ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ, ότι τα ακατάλληλα δομικά υλικά

α. Δεν θεραπεύουν.

β. Δεν αναστέλλουν/επιβραδύνουν το φαινόμενο

γ. Επιταχύνουν και δυσχεροποιούν το φαινόμενο.

Πολλοί λένε "θα το μπαλώσω για λίγα χρόνια". Όχι φίλε, εκεί που ήταν να ζήσει λίγα χρόνια, με τα ακατάλληλα υλικά και τεχνικές θα το πάρεις κάτω σε λίγους μήνες. Ξέρω, ξέρω οι μηχανικοί κινδυνολογούν για να τα αρπάξουν....Δεν πειράζει: εγώ προσωπικά παίρνω ποπ κορν και χαζεύω:-D:-D

Ο άλλος έβαλε "ειδικό" αστάρι μετάλλων (και μάλιστα ναυτιλιακών εφαρμογών) σε αναμονές. Καμάρωνε. Μετά από λίγους μήνες είδε τα αποτελέσματα.

Έλα του λέω, μου φτιαξες την μέρα:-D

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Συνεχίστε να δίνετε (όχι εσείς προσωπικά) ασπιρίνη στον καρκίνο και μετά να αναρωτιέστε (όχι εσείς προσωπικά) γιατί δεν θεραπεύεται.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ειπωθεί ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ, ότι τα ακατάλληλα δομικά υλικά

α. Δεν θεραπεύουν.

β. Δεν αναστέλλουν/επιβραδύνουν το φαινόμενο

γ. Επιταχύνουν και δυσχεροποιούν το φαινόμενο.

Πολλοί λένε "θα το μπαλώσω για λίγα χρόνια". Όχι φίλε, εκεί που ήταν να ζήσει λίγα χρόνια, με τα ακατάλληλα υλικά και τεχνικές θα το πάρεις κάτω σε λίγους μήνες. Ξέρω, ξέρω οι μηχανικοί κινδυνολογούν για να τα αρπάξουν....Δεν πειράζει: εγώ προσωπικά παίρνω ποπ κορν και χαζεύω:-D:-D

Ο άλλος έβαλε "ειδικό" αστάρι μετάλλων (και μάλιστα ναυτιλιακών εφαρμογών) σε αναμονές. Καμάρωνε. Μετά από λίγους μήνες είδε τα αποτελέσματα.

Έλα του λέω, μου φτιαξες την μέρα:-D

Συνηθως οι επιπτώσεις δεν είναι πολυ βαριές. Πχ υγρομονωση κτλ πολλές φορες με σκέτη πλακα μπετου δεν υπάρχουν υγρασίες μέσα. Στο σπιτι που ειμαι ειναι σκετη πλακα στο δωμα και δεν εχει τιποτα μέσα. Πατάνε σε τετοιες περιπτώσεις και σε ξευφτιλίζουν για το οτι ειναι περιττά ολα αυτα. Οταν το ειχα δειξει σε μηχανικο το θεωρησε πολυ περιεργο πως γινεται να ειναι σε τοσο κακη κατασταση η πλακα και να μην εχει νερα/υγρασίες.

Και ευτυχως παροτι κοβουν κολώνες δοκάρια κτλ δεν πέφτουν κτηρια τοσο ευκολα με τοσες βλακίες που κάνουν. 
Ειχα πει σε ηλεκτρολογο να μην τρυπησει κολώνα για κανένα λογο και τον ειδα να τρυπάει κολώνα για να περάσει καλώδιο με αριδι. 
Μου ελεγε τουβλο ειναι. Του έσκασα μπουκέτο αλλά μου ελεγε μετα δε παθαινει τιποτα και γελαγε.

Οι περρισσότερες επισκευες ειναι με κολλα για τα πάντα για αυτο λενε και κολλα και στο καφέ ακομα.
Τουλαχιστον σε μεγαλα εργα υπαρχει μηχανικος και σωζεται η κατασταση

Edited by Kadmos
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Kadmos said:

Συνηθως οι επιπτώσεις δεν είναι πολυ βαριές. Πχ υγρομονωση κτλ πολλές φορες με σκέτη πλακα μπετου δεν υπάρχουν υγρασίες μέσα. Στο σπιτι που ειμαι ειναι σκετη πλακα στο δωμα και δεν εχει τιποτα μέσα. Πατάνε σε τετοιες περιπτώσεις και σε ξευφτιλίζουν για το οτι ειναι περιττά ολα αυτα. Οταν το ειχα δειξει σε μηχανικο το θεωρησε πολυ περιεργο πως γινεται να ειναι σε τοσο κακη κατασταση η πλακα και να μην εχει νερα/υγρασίες.

Πλάκα κάνεις?.... Για εσένα υπάρχει μόνο ότι φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.