Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σε μικρό εκκλησάκι 5 τ.μ. σε εξ΄ αδιαιρέτου γεωτεμάχιο


Recommended Posts

Καλημέρα στα μέλη!

Σε εκτός σχεδίου κτήμα με ακυρωμένη οικ. άδεια  και ακίνητα που δηλώθηκαν με τους νόμους των αυθαιρέτων, έχει κατασκευαστεί ένα μικρό εκκλησάκι 5τ.μ. Δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση που θέλει να κάνει ένας εκ των ιδιοκτητών. Είναι πρόθυμοι να το δηλώσουν αλλά δεν γνωρίζω πως...  Σε ποια κατηγορία; Θα έχει κάποιον μειωτικό συντελεστή; Μπορεί κάποιος να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες; Βρήκα κάτι σε παλιά αρχεία του Mhchanikos.gr αλλά όχι κάτι συγκεκριμένο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες το ενδεχόμενο να ανατρέξεις στο άρθρο 96 του ν. 4495/17 ??? (μια απλή υπέρβαση δόμησης ΚΧ είναι, αν δεν παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις κλπ. ... φαντάζομαι έχουν αποδεικτικά ότι κατασκευάσθηκε προ της 28.7.2011 και δεν το έχουν αποδώσει στην Εκκλησία της Ελλάδος) 

Η απορία μου βέβαια είναι πώς γίνεται να έχει τακτοποιήσεις και να μην το έχουν συμπεριλάβει ???? Μάλλον πρέπει να διορθωθούν οι τακτοποιήσεις !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

και....

τι σημαινει "εχει κατασκευασθει"....;;

Από ποιον; Πότε; Ποιος το δηλωνει στο Ε9;

υπαρχει συσταση;

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το εξοχικό μας, το κατασκεύασε ο πατέρας μου (θανών από το 2020), στο  δικό μας 'τμήμα', είναι γραμμένο με γονική παροχή σε εμένα και στην αδερφή μου. Όχι, δεν υπάρχει σύσταση, μόνο εξ' αδιαιρέτου αγοροπωλησίες. Δεν δηλώνεται στο Ε9.

ppanag,  δυστυχώς δεν βρήκα αποδείξεις για την κατασκευή του. Μέχρι  τον θάνατό του τα διαχειριζόταν  ο πατέρας μου.Το ξέρω για το άρθρο 96, έψαξα, αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το βάλω.Δεν παραβιάζονται πλάγιες αποστάσεις ούτε έχει αποδοθεί στην εκκλησία της Ελλάδος. Μπορούν οι τακτοποιήσεις που έγιναν από άλλον μηχανικό το 2012 να διορθωθούν το 2021;

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, doragk said:

....Μπορούν οι τακτοποιήσεις που έγιναν από άλλον μηχανικό το 2012 να διορθωθούν το 2021;

 

μπορούν μεν, θέλει μια προσοχή δε.

1ον το 2012 υπήρχε ο 4014 οπότε κατά 99,9% ή όποιο τροποποίηση θα πρέπει να γίνει αφότου μεταφερθεί η υπαγωγή στον 4495

2ον μπορεί να το κάνει και ο αρχικός Μηχανικός αλλά και να μεταφερθεί με αίτημα του ιδιοκτήτη σε άλλον μηχανικό. Δες σχετικά νήματα μεταφοράς.

3ον ιδιαίτερη προσοχή αν με βάση την υπαγωγή του 2012 έχουν δοθεί βεβαιώσεις μεταβίβασης και έχουν συντελεστεί πράξεις δικαιοπραξίας. Υπάρχει πρόβλημα πριν κάνεις οτιδήποτε. Δεν αφορά όμως αποδοχή κληρονομιάς αν έγινε, διότι σε διαδικασίες αποδοχής κληρονομιάς δεν είναι απαιτητό να είχε δοθεί βεβαίωση μη αυθαιρεσίας με βάση την υπαγωγή του 2012

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα

και,

α] ποτε εγινε αυτη η γονικη και τί περιλαμβανε

β] τι σημαινει το εχτισε στο δικο του τμημα

γ] δεν υπαρχει συσταση

δ] μονον εξ αδιαιρετου ιδιοκτησιες.

καλημερα διδονη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Πώς μπορώ να τακτοποιήσω εκκλησάκι που βρίσκεται στον περιβάλλοντα χώρο ιδιοκτησίας;

Το ακίνητο είναι εκτός οικισμού και το εκκλησάκι βρίσκεται σε απόσταση, από τα όρια του οικοπέδου, μικρότερη από τα 15 μέτρα που όριζαν οι όροι δόμησης της περιοχής.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εάν είσαι μηχανικός πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου. Εάν είσαι ιδιώτης, ενημέρωσέ με, προκειμένου να μεταφέρω την δημοσίευση στην ενότητα ιδιωτών.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σας! Επειδή πρώτη φορά μου τυχαίνει και δεν βρίσκω κάποια λύση, μήπως γνωρίζετε πως γίνεται η τακτοποίηση ιδιωτικού ναού εντός οικοπέδου όπου βρίσκεται και οικία; Έτος κατασκευής 2001-2002. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Christos_poth said:

.... μήπως γνωρίζετε πως γίνεται η τακτοποίηση ιδιωτικού ναού εντός οικοπέδου όπου βρίσκεται και οικία; Έτος κατασκευής 2001-2002. ...

δες την απάντηση .....

On 18/11/2021 at 1:23 ΜΜ, ppanag said:

....(μια απλή υπέρβαση δόμησης ΚΧ είναι, αν δεν παραβιάζει πλάγιες αποστάσεις κλπ. ... φαντάζομαι έχουν αποδεικτικά ότι κατασκευάσθηκε προ της 28.7.2011 και δεν το έχουν αποδώσει στην Εκκλησία της Ελλάδος) ....

θα συμπλήρωνα πέραν της υπέρβασης Συντελεστή Δόμησης και υπέρβαση Συντελεστή Κάλυψης

Edited by Didonis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.