Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώληση εξ αδιαιρέτου ποσοστού σε συνιδιοκτήτη.


TheoTheo

Recommended Posts

Συνιδιοκτήτης σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου θέλει να αγοράσει το ποσοστό μου. Τι δικαιολογιτικά χρειάζομαι για να γίνει η μεταβίβαση- πώληση;
ο αγοραστής αναφέρει ότι δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού  ''για ακίνητα εκτός σχεδίου μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν τους'' οπως λέει.
Ο ιδιος εχει κάποια κτίσματα πρόχειρα αποθήκες και δεν ξέρω αν θα εχει θέμα ο ιδιος σε περίπτωση που γίνει τοπογραφικό και βεβαίωση μηχανικού.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, TheoTheo said:

..
ο αγοραστής αναφέρει ότι δεν χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού  ...
... 

καλά αφου το λέει ας το κάνει.

Ενημέρωσε μας εδώ σχετικά και όλους τους συμβολαιογράφους γενικά να τον ανακηρύξουν προστάτη Άγιο τον αγοραστή σου.

(εσυ εισέπραξε το ποσό αγοράς από την αρχή αφού είναι σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι να μην εχω εγω μπερδέματα, υπάρχει κάπου κάποια λίστα για εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχια τι χρειάζεται για πώληση; Είναι διαφορετικά απο ενα εντός σχεδίου οικόπεδο;
 

Link to comment
Share on other sites

Σαχλαμάρες λέει ο συνιδιοκτήτης. Προφανώς χρειάζεται βεβαίωση μηχανικού για τη μεταβίβαση, η οποία επίσης προφανώς δεν δύναται να εκδοθεί λόγω των αυθαίρετων κτισμάτων, τα οποία επίσης προφανώς δεν αφορούν μόνο στο συνιδιοκτήτη αλλά φέρετε κι εσείς την ανάλογη ευθύνη... Προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, TheoTheo said:

Το θέμα ειναι να μην εχω εγω μπερδέματα, ...

Για να μην έχεις  μπερδέματα, θα προσέχεις πολύ τι υπογράφεις, γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας. Καλό είναι να έχεις σύμβουλο μηχανικό της απόλυτης εμπιστοσύνης σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν σας ενδιαφέρει πραγματικά να προχωρήσετε, μιλήστε πρώτα με συμβολαιογράφο και μετά με αρμόδιο μηχανικό και θα έχετε απαντήσεις σε όλα όσα ρωτάτε, τα οποία είναι πολύ απλά, αλλά σας τα είπαν τελείως λανθασμένα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.