Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη αλλαγή θέσης κτηρίου


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Για καλή μου τύχη στο κτίριο είναι όλα εντάξει και με τους εξώστες (πλάτος πεζοδρομίου 3.60 μ.) και με το ιδεατό στερεό(δρόμος 14 μ. οπότε και στο ύψος δεν έχω πρόβλημα είναι πυλωτή κ τρεις όροφοι). Αυτό που σκεφτομαι να κάνω είναι να καταθέσω φάκελο αναθεώρησης για μικροαλλαγές στα αρχιτεκτονικά (ας έχει κατασκευαστεί η οικοδομή) χωρις να αναφέρω νομιμοποιήσεις και όταν έρθει η αυτοψία να έχω τουλάχιστον την κατάθεση. Εσείς τι λέτε? Με συμφέρει αυτή η λύση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, ανέλαβα μία προσθήκη σε υφιστάμενο κτίριο. Ελέγχοντας όμως τα σχέδια της άδειας (του 1999) και της αναθεώρησης (του 2004) διαπίστωσα ότι το τοπογραφικό της άδειας δεν δείχνει τη θέση του κτιρίου(!!!!!!!!!) και το τοπογραφικό της αναθεώρησης δεν συμφωνεί με την υφιστάμενη κατάσταση!

Το κτίρο αν εξαιρέσουμε τη θέση του, είναι μια χαρά νόμιμο, απλά δεν είναι εκεί που πρέπει!

Ψάχνοντας στα σχέδια της αναθεώρησης ανακάλυψα ένα σχέδιο διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου το οποίο συμφωνεί με την υφιστάμενη κατάσταση. Βεβαια το τοπογραφικό είναι λάθος οπότε δεν νομίζω ότι ο περιβάλλοντας σώζει την κατάσταση!

Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω νομιμοποίηση, αφού η παλιά άδεια έχει λήξη και να δείξω τη νέα θέση του κτιρίου σε ένα νέο τοπογραφικό. Είναι σωστό αυτό?

Α)και αν ναι, εκτός από τοπογραφικό και φωτογραφίες, τι άλλο πρέπει να συμπεριλάβω στο φάκελλο??

Β)Διάβασα σε ένα άλλο post για αμοιβή 15000€, σε αυτή την περίπτωση δεν είναι λίγο πολλά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτές τις μέρες ξεκίνησα να ασχολούμαι με μια παρόμοια περίπτωση:

Προσθήκη καθ' ύψος σε υπάρχον κτίριο (με πρόβλεψη ευτυχώς για μελλοντικούς ορόφους) το οποίο στο τοπογραφικό της αρχικής αδείας φαίνεται σε άλλο Ο.Τ. (Τον καιρό εκείνο ίσχυε αναστολή στο σωστό Ο.Τ.)

Στο αρχείο της πολεοδομίας, εντός του φακέλου του, υπάρχει απόφαση πολεοδομιας για διακοπή εργασιών λόγω ανακριβούς τοπογραφικού.

Το τοπογραφικό σκαρίφημα στο στέλεχος δείχνει την οικοδομή στην σωστή θέση!

Η οικοδομή που αφορούσε η αρχική άδεια σήμερα είναι ολοκληρωμένη παρ' όλη την απόφαση της πολεοδομίας.

 

Λογικά η καινούργια άδεια θα αφορά "νομιμοποίηση θέσης υπάρχουσας οικοδομής και προσθήκη καθ' ύψος"

 

Η αμοιβή για νομιμοποίηση δεν προκύπτει βάση αποτυπώσεων της υπάρχουσας κατάστασης; Άρα με τις αμοιβες που ορίζει το ΤΕΕ για αποτύπωση;

Και εγώ έχω την ίδια απορία για τις διαδικασίες - αμοιβή που απαιτούνται για την νομιμοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Για να ενημερώσω σχετικά με το θέμα, αφού έψαξα στην πολεοδομία μου είπαν ότι η πιο απλή διαδικασία είναι να κάνω ενημέρωση φακέλλου. Αυτό βέβαια σε άδειες οι οποίες έχουν πάψει να είναι σε ισχύ δεν γίνετε. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μου έδωσαν το περιθωρίο παρόλα ταύτα να την κάνω.

Από γνωστούς μου μηχανικούς που ρώτησα μου είπαν ότι συνηθίζετε να γίνετε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

petra mantw

ναί συνηθίζεται απο την στιγμή μάλιστα που έχει ολοκληρωθεί ο σκελετός, μπορείς να προβείς σε διόρθωση-ενημέρωση φακέλλου,είναι απλή σχετικά διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.