Μετάβαση στο περιεχόμενο

TOIXIO ΠΟΥ ΈΧΕΙ "ΑΝΟΙΞΕΙ"


 

Recommended Posts

Καλησπέρα, δεν ασχολούμαι καθόλου με στατικά οπότε συγχωρέσετε μου τυχόν λάθη. Θέλω να σας παραθέσω το εξής θέμα και φωτογραφίες. 

Πρόκειται για το εξοχικό σπίτι της οικογένειας μου, προτού πάρω γνώμη και τιμή από κάποιο μηχανικό στην πόλη μου είπα να απευθυνθώ και εδώ. 

Στις παρακάτω φωτογραφίες θα δείτε ένα τοιχίο, το οποίο έχει ανοίξει σε σημείο, δυστυχώς είναι πολλά χρόνια που αυτό συνέβη, φαντάζομαι ότι έπρεπε να έχει άλλη κατασκευή με τοιχίο αντιστήριξης που να είναι λοξό (χωρίς να ξέρω περαιτέρω όπως είπα). 

Όπως και να έχει, είναι μια παλιά κατασκευή και νομίζω με τα χρόνια  "ανοίγει" όλο και περισσότερο. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν δέχεται επισκευή, αν πρέπει να κατασκευαστεί ξανά και οτιδήποτε άλλο θεωρείτε ότι είναι χρήσιμο. 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

_DSC0192.JPG

_DSC0192-1.jpg

_DSC0195.JPG

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που υπάρχει αυτή η μετάθεση του ενός τμήματος από το άλλο υπάρχει αρμός κατακόρυφης διακοπής σκυροδέτησης? Από τις φωτογραφίες (κυρίως τις δύο πρώτες, γιατί είναι μακρινές) δεν μπορούμε να πούμε πολλά. Βασικά τίποτα. Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία και πιο κοντινές-λεπτομερείς φωτογραφίες. Οι τοίχοι αντιστήριξης πολύ δύσκολα επισκευάζονται, είναι φορείς ισοστατικοί. Πρόβολοι που αν χαθεί αυτός ο ένας βαθμός στατικής αοριστίας γίνονται μηχανισμοί και πέφτουν. Θεωρητικά και υπό πολλές προυποθέσεις θα μπορούσε να γίνει εξωτερική περίσφιξη με ελάσματα ώστε να μην ανοίξει και άλλο. Μετά από μελέτη και περισσότερα επί τόπου στοιχεία. Πιο συνήθης είναι η καθαίρεση και επανασκυροδέτηση με προσοχή στην διαστασιολόγηση, στους οπλισμούς και στην σωστή αποστράγγιση, πράγμα που σπανίως δυστυχώς γίνεται. Ο τοίχος φαίνεται να αντιστηρίζει δρόμο, γιατί κάνεις λόγο για τοίχο σε εξοχικό?

εδιτ: στις μακρινές φωτογραφίες φαίνονται κάτι σαν ρίζες να βγαίνουν μέσα από τον τοίχο?

Edited by pirsogiannis
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από την κοντινή φωτογραφία, φαίνεται ότι η μετατόπιση προϋπήρχε της σκυροδέτησης του οδοστρώμστος. Και, αφού υπάρχει κατασκευαστικός αρμός, ενδέχεται να είναι κακοτεχνία εξ αρχής (μετατόπιση καλουπιού κατά τη σκυροδέτηση?).

Από το εύρος των αρμών οδοστρώματος και τοιχίων, φαίνεται ότι το "κεκλιμμένο" έχει (κατά τι) μεγαλύτερη παραμόρφωση από το δεξί τοιχίο. Αυτό όμως δεν είναι ασφαλές κριτήριο αστοχίας. Για το λόγο αυτό, θα πρέπει να ελεγχθεί η παραμόρφωση της επιφάνειας του τοιχίου, 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

κι εγω

που δεν βλεπω τρυπες αποστραγγισης,

αλλα μονο αγριοχορτα να εχουν φυτρωσει αναμεσα στα "κενα" καθε τμηματος

που φαινεται να χτισθηκε ξεχωριστα.. κομματι κομματι....

τι αλλο να ζητησω;;

τις καλησπερες μου...

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 7:27 ΜΜ, pirsogiannis said:

Στο σημείο που υπάρχει αυτή η μετάθεση του ενός τμήματος από το άλλο υπάρχει αρμός κατακόρυφης διακοπής σκυροδέτησης? Από τις φωτογραφίες (κυρίως τις δύο πρώτες, γιατί είναι μακρινές) δεν μπορούμε να πούμε πολλά. Βασικά τίποτα. Χρειάζονται περισσότερα στοιχεία και πιο κοντινές-λεπτομερείς φωτογραφίες. Οι τοίχοι αντιστήριξης πολύ δύσκολα επισκευάζονται, είναι φορείς ισοστατικοί. Πρόβολοι που αν χαθεί αυτός ο ένας βαθμός στατικής αοριστίας γίνονται μηχανισμοί και πέφτουν. Θεωρητικά και υπό πολλές προυποθέσεις θα μπορούσε να γίνει εξωτερική περίσφιξη με ελάσματα ώστε να μην ανοίξει και άλλο. Μετά από μελέτη και περισσότερα επί τόπου στοιχεία. Πιο συνήθης είναι η καθαίρεση και επανασκυροδέτηση με προσοχή στην διαστασιολόγηση, στους οπλισμούς και στην σωστή αποστράγγιση, πράγμα που σπανίως δυστυχώς γίνεται. Ο τοίχος φαίνεται να αντιστηρίζει δρόμο, γιατί κάνεις λόγο για τοίχο σε εξοχικό?

εδιτ: στις μακρινές φωτογραφίες φαίνονται κάτι σαν ρίζες να βγαίνουν μέσα από τον τοίχο?

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το τοιχίο αντιστηριζει όντως δρόμο, αλλά ο δρόμος είναι ιδιωτικός που οδηγεί στο πάνω διάζωμα στο εξοχικό σπίτι, εξού και είπα για εξοχικό. 

Η αλήθεια είναι όντως ότι υπάρχει βλάστηση που βγαίνει από τις τρύπες αποστράγγισης και θεωρώ ότι αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κοιτάξουμε. 

Ωστόσο κάποτε μας είχαν προτείνει τη λύση με τα ελάσματα απ' όσο θυμάμαι, προκειμένου να μην μπούμε στη διαδικασία της καθαίρεσης. 

Οι φωτογραφίες είναι παλαιότερες. Το τοιχίο όταν κατασκευάστηκε δεν ήταν έτσι, θυμάμαι να "ανοίγει" κατά πολύ λίγο, ωστόσο χρόνια μετά έγινε η διαμόρφωση του παραπάνω διαζώματος και μετά από πολύ καιρό η σκυροδέτησης του οδόστρωματος πάνω απ' το τοιχίο. 

Όταν αυτή έγινε, φαίνεται στη κοντινή φωτογραφία ότι ήταν ήδη σε ένα σημείο μετατοπισμενο, ωστόσο σε βάθος χρόνου, νομίζω έχει μετατοπιστεί παραπάνω. 

Με το που βρεθώ εκεί, θα τραβήξω νέες ευκρινείς φωτογραφίες. 

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

 

On 17/12/2021 at 8:22 ΜΜ, tetris said:

Από την κοντινή φωτογραφία, φαίνεται ότι η μετατόπιση προϋπήρχε της σκυροδέτησης του οδοστρώμστος. Και, αφού υπάρχει κατασκευαστικός αρμός, ενδέχεται να είναι κακοτεχνία εξ αρχής (μετατόπιση καλουπιού κατά τη σκυροδέτηση?).

Από το εύρος των αρμών οδοστρώματος και τοιχίων, φαίνεται ότι το "κεκλιμμένο" έχει (κατά τι) μεγαλύτερη παραμόρφωση από το δεξί τοιχίο. Αυτό όμως δεν είναι ασφαλές κριτήριο αστοχίας. Για το λόγο αυτό, θα πρέπει να ελεγχθεί η παραμόρφωση της επιφάνειας του τοιχίου, 

Όντως η μετατόπιση προϋπήρχε της σκυροδέτησης ωστόσο, χρόνια προτού το οδόστρωμα πάνω από το τοιχίο δεν είχε μετατοπιστεί. 

Μετατοπίστηκε κατά την διάρκεια και έπειτα έγινε η σκυροδέτηση του οδοστρώματος σε ήδη "ανοιγμένο" τοιχίο (προκύπτει από την κοντινή φωτογραφία), ωστόσο στη σημερινή του κατάσταση θεωρώ ότι έχει "ανοίξει" παραπάνω. 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!

 

On 17/12/2021 at 8:27 ΜΜ, dimitris GM said:

κι εγω

που δεν βλεπω τρυπες αποστραγγισης,

αλλα μονο αγριοχορτα να εχουν φυτρωσει αναμεσα στα "κενα" καθε τμηματος

που φαινεται να χτισθηκε ξεχωριστα.. κομματι κομματι....

Χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι έχουν φυτρώσει στις τρύπες αποστράγγισης, εξού και δεν φαίνονται...

Ίσως και σε κενά, έχει κατασκευαστεί σίγουρα κομμάτι-κομματι, είναι πολλά μέτρα και πολλά τα χρόνια της κατασκευής. 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.