Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΕΣ ΣΕ ΜΠΑΝΙΟ


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ .

Φτιαχνω νεο μπανιο απο γυψοσανιδες και εχω ακουσει πολλα.

Αλλος λεει διπλη γυψοσ. ,οι εσωτερικες  ανθυγρες.

Αλλος μονη τσιμενοσανιδα για να αντεχει  σε αντικατασταση  πλακακιων  σε πιθανη ζημια  ,  με κατι επαλειψεις για εξτρα αδιαβροχοποιηση.

Αλλος λεει με πολυ καλες βιδες (οχι τις μαυρες) για αντοχη στιον χρονο.

Ποια ειναι η πιο σωστη λυση για καλη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, Μαιρη Κοτσικωνα said:

Ποια ειναι η πιο σωστη λυση για καλη δουλεια?

Απο οτι εχω δει  μπλε με  ενα - δυο περασματα με χαλαζιακο ασταρωμα.....   για διπλη η μονη δεν γνωριζω ...αν κ αυτο εχει να κανει με την ηχομόνωση κ μονο . Προσωπικά θα εδινα βάρος στη ποιότητα του πετρομβαβακα.....πρώτη επιλογη μου θα ηταν  ο rockwool   κ μετα ο fibran

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Μαιρη Κοτσικωνα said:

εννοειτε μπλε τσιμεντοσανιδα? Πως λεγεται?

μπλε γυψοσανιδες , αυτο που λετε  ανθυγρες , η τσιμεντοσανιδα εχει να κανει με  εξωτερικη χρηση .....την χρησιμοποιουμε σε ειδικες περιπτωσεις  που εχουν να κανουν με το εξωτερικο περιβαλλον ..

 

15 λεπτά πριν, Μαιρη Κοτσικωνα said:

Σχετικα με βιδες τι γνωμη εχετε

απο την στιγμη που θα ασταρωθουν με χαλαζια  δεν εχει καμια σημασια αν ειναι μαυρες , ασπρες , inox κλπ . Πρώτα θα πεσει το πλακακι κ μετα θα οξειδωσουν

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορείς να βάλεις συμβατικό τούβλο, προσωπικά θα προτιμούσα ινοσανίδες.

Έχουν καλή αντοχή, ακόμα πιο καλή αντοχή στην υγρασία κλπ κλπ.

Βίδες ίνοξ

αλλά και όπου γίνει χρήση μεταλλικοί ορθοστάτες, γωνίες κλπ να είναι τουλάχιστον γαλβανισμένα

Επέλεξε καλές μάρκες και όχι τις φτηνές σε όλα.

Επικουρικά αν συνεργαστείς με συνάδερφο αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό θα έχεις μεγαλύτερη βεβαιότητα για το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Didonis said:

αν δεν μπορείς να βάλεις συμβατικό τούβλο, προσωπικά θα προτιμούσα ινοσανίδες.

Έχουν καλή αντοχή, ακόμα πιο καλή αντοχή στην υγρασία κλπ κλπ.

Βίδες ίνοξ

αλλά και όπου γίνει χρήση μεταλλικοί ορθοστάτες, γωνίες κλπ να είναι τουλάχιστον γαλβανισμένα

Επέλεξε καλές μάρκες και όχι τις φτηνές σε όλα.

Επικουρικά αν συνεργαστείς με συνάδερφο αρχιτέκτονα ή πολιτικό μηχανικό θα έχεις μεγαλύτερη βεβαιότητα για το τελικό αποτέλεσμα.

Εγώ έκανα ένα μπάνιο μικρό με γυψοσανιδες. 

Μονη γυψοσανιδα έβαλα την πράσινη την ανθυγρη την κλασική της κναουφ . Βίδες μαύρες έβαλα (δεν το ήξερα για τις ανοξείδωτες) και γωνιοκρανα γαλβανιζε. Πετροβαμβακα fibran. Ασταρι χαλαζία, κολλα παιδιών καλής ποιότητας και Πλακακια.  12 χρόνια δεν έχω κάποιο θέμα.

Νομίζω αν διαλέξεις καλά και επώνυμα υλικά και η δουλειά γίνει σωστά δεν τα έχεις θέμα. Μην τσιγκουνευτεις . Θα γλιτώσεις λίγα λεφτά τώρα, μπορεί να τα πληρώσεις πολλαπλάσια αργότερα.

ΥΓ η ινοσανιδα είναι θαυματουργή. Εχω φτιάξει μια εξωτερική κατασκευή (έναν μεγάλο πινακα ανακοινώσεων) με ινοσανιδες που το βαράνε όλα τα στοιχεία της φύσης (και μπόλικη βροχή εδώ Θεσπρωτία) που προστατευται μόνο με πλαστικό χρώμα και 7 χρόνια τώρα είναι πραγματικα άθικτη. Οπότε θεωρώ ότι αν βάλεις ινοσανιδα θα είσαι 100% οκ παρότι και με ανθυγρη επώνυμη θεωρώ ότι πάλι δεν θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφέρει και μένα το θέμα. Θέλω να φτιάξω ένα μπάνιο πάνω σε μια μπαζωμένη βεράντα και λόγω φορτίων δεν ρισκάρω να χτίσω τοιχοποιία. Οπότε, σκέφτομαι για τσιμεντοσανίδες (cement boards outdoor) της γνωστής εταιρίας. Να υποθέσω εννοείτε τσιμεντοσανίδες αναφερόμενος σε ινοσανίδες; Ακομη και σε αυτά τα εξειδικευμένα υλικά με απασχολεί  και με προβληματίζει πολύ το θέμα της υγρασίας από το εξωτερικό περιβάλλον, καθώς αν μπορούσα θα επέλεγα συμβατική δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με επιδιορθωση σε πλακακι , ποια προτεινετε. Μου ειπαν οτι η απλη ανθυγρη δεν αντεχει αν σπασει πλακακι

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Mε ενδιαφέρει και μένα το θέμα. Θέλω να φτιάξω ένα μπάνιο πάνω σε μια μπαζωμένη βεράντα και λόγω φορτίων δεν ρισκάρω να χτίσω τοιχοποιία. Οπότε, σκέφτομαι για τσιμεντοσανίδες (cement boards outdoor) της γνωστής εταιρίας. Να υποθέσω εννοείτε τσιμεντοσανίδες αναφερόμενος σε ινοσανίδες; Ακομη και σε αυτά τα εξειδικευμένα υλικά με απασχολεί  και με προβληματίζει πολύ το θέμα της υγρασίας από το εξωτερικό περιβάλλον, καθώς αν μπορούσα θα επέλεγα συμβατική δόμηση.

Σε σχέση με την ινοσανδα εννοώ πχ την 

ΙΝΟΣΑΝΙΔΑ KNAUF GUARDEX

Δεν είναι τσιμεντοσανιδα είναι πιο ελαφριά από την τσιμεντοσανιδα  και πιο ανθεκτική στην υγρασία από την κλασική πράσινη ανθυγρη.

Εμένα το μπανάκι είναι εσωτερικό όποτε στο θέμα της υγρασίας από εξωτερικούς παράγοντες δεν έχω εμπειρία. 

 

9 ώρες πριν, Μαιρη Κοτσικωνα said:

σχετικα με επιδιορθωση σε πλακακι , ποια προτεινετε. Μου ειπαν οτι η απλη ανθυγρη δεν αντεχει αν σπασει πλακακι

Δεν αντέχει σε τι ακριβώς; 

Αν ραγίσει πχ το πλακάκι θα περάσει υγρασία από μέσα;

'Η αν θες να το βγάλεις επειδή ράγισε θα καταστραφεί η γυψοσανιδα;

Επίσης αυτά ποιοι στα λένε;  μηχανικός, Μαστορας, πωλητής γυψοσανιδων, άλλος ιδιοκτήτης παρόμοιου μπάνιου ; 

Προσωπικά πιστεύω ότι αν πας με καλό συνεργείο,  συμβουλή μηχανικού, πιστοποιημενα υλικά δεν νομίζω να έχεις θέμα και με την κλασική πράσινη ανθυγρη. Εγώ όταν το έφτιαξα αγόρασα μόνος μου τα υλικά (για να είμαι σίγουρος ότι θα μπουν αυτά τα υλικά- γιατί καμία φορά αλλα πληρώνεις αλλα σου βαζουν- το έχω πάθει και αυτό) και πλήρωσα μόνο εργασία στο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.