Μετάβαση στο περιεχόμενο

2 κατοικίες σε ένα αγροτεμαχιο


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Ο σύζυγος μου έχει ένα αγοροτεμαχιο 50-50 με τον αδερφό του. Είναι εκτός σχεδίου 4.150τμ. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, επιτρέπεται να κτιστουν δύο οικιες; Αν ναι ποσα τμ πρέπει να είναι συνολικά;

 

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα αφορά μελέτη μηχανικού, αφού συνταχθεί τοπογραφικό διάγραμμα, θα πρέπει να πάτε με ότι στοιχεία διαθέτετε (συμβόλαια, παλιά τοπογραφικά, απόσπασμα κτηματολογίου κλπ) σε τεχνικό γραφείο μηχανικού για τα περαιτέρω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας. 

Ένα μέρος είναι δασικό οπότε προς το παρόν δεν μπορούμε να οικοδομησουμε. Γιαυτό ήθελα να ξέρω, αν υπάρχει καθόλου πιθανότητα ή να βάλω μπρος για άλλο οικοπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

Άννα Μαρία Μ.

Είδες που είχε δίκιο ο καλός συνάδελφος Pavlos33; 
Υπάρχει δασικό τμήμα, κάτι που είναι πολύ σημαντικό.
Αφού θέλεις μία γενική απάντηση: ναι, γενικά μπορούν να κατασκευαστούν δύο οικίες. 
Όμως αυτό δεν λέει τίποτα, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να μετατραπεί σε: όχι, δεν γίνεται.
Μπορεί να υπάρχουν περιορισμοί στην περιοχή που βρίσκεσαι ή ιδιαιτερότητες στην ιδιοκτησία σου.
Γι' αυτό η μόνη σωστή απάντηση είναι αυτή που σου δόθηκε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Equalizer. Έχετε και οι δύο απόλυτο δίκαιο. Μια τελευταία ερώτηση θα κάνω. Μήπως γνωρίζει κανένας ποτε πρόκειται να βγουν αποφασεις για τις δασικές εκτάσεις στην Αττική; Υπέβαλα αντιρρηση πέρσι το καλοκαίρι.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Άννα Μαρία Μ. said:

Σε ευχαριστώ πολύ Equalizer. Έχετε και οι δύο απόλυτο δίκαιο. Μια τελευταία ερώτηση θα κάνω. Μήπως γνωρίζει κανένας ποτε πρόκειται να βγουν αποφασεις για τις δασικές εκτάσεις στην Αττική; Υπέβαλα αντιρρηση πέρσι το καλοκαίρι.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι 

Οι αντιρρήσεις θα πάρουν και νέα παράταση μάλλον μεχρι Ιούλιο 2022 . Και έχει ο Θεός... Τι να σου πω και γω έχω κάνει και περιμένω.  Βέβαια είναι ανάλογα την περιοχή.  Αλλά απ ότι ξέρω υπάρχουν ήδη χιλιάδες αντιρρήσεις (και θα γίνουν πολλές ακόμη) και επιτροπές δεν βλέπω να συγκροτούνται. 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Άννα Μαρία Μ. said:

... Μήπως γνωρίζει κανένας ποτε πρόκειται να βγουν αποφασεις...

Το μόνο σίγουρο που γνωρίζω είναι ότι και οι υπεύθυνοι που θα λάβουν αποφάσεις δεν γνωρίζουν το πότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.