Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Εχω δαγκωσει το πληκτρολογιο απο τη ζήλια μου :evil:

Τι περιλαμβάνει το πακετο που δουλευεις αν δεν σου κάνει κοπο chronism ?

Ευχαριστουμε και για το reviεw σου paktomene.

Link to comment
Share on other sites

Δες τα προηγούμενα post μου επί του θέματος απάντάω στα ερωτήματα ...

 

Βασικά στο πανεπιστήμιο δούλευα το SAP2000/ETABS (έκανα την διπλωματική) ... η φιλοσοφία είναι περίπου ίδια ...

 

Το καλό είναι ότι εισάγεις τα μέλη 3D (όπως και στο SAP2000)

 

Εισάγεις το φορέα>ορίζεις διατομές και υλικό > φορτίσεις > συνδυασμούς > επίλυση και με ένα κλικ κάνεις διαστασιολόγηση (αφού έχεις ορίσει κανονισμούς)

 

Έχει πολλούς αυτοματισμούς Πχ άνεμο ξεκινάς από 2Δ και καταλήγεις αυτόματα σε 3Δ με φορτισμένες τεγίδες και μηκίδες και το μόνο που προσθέτεις είναι αντιανέμια

 

Σε μισή ώρα έχεις ξεπετάξει FULL 3Δ φορέα και το μόνο που κάνεις μετά είναι δοκιμές ...

Σχέδια δεν κάνει ΥΠΟΨΗΝ (αλλά δεν είναι πρόβλημα - δεν μου αρέσουν τα τυποποιημένα - τα κάνεις μετά με CAD

 

 

Τι περιλαμβάνει το πακέτο που δουλεύεις αν δεν σου κάνει κόπο chronism ?

 

Τα πάντα μέχρι 1000 μέλη / κόμβους

 

εκτός σύμμεικτες (νομίζω :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύεις αρχικά με γραμμικά μέλη 2D ή 3D και στη συνέχεια πας

 

Geometry -> Structure Type .... σου βγάζει παράθυρο όπως ξεκινάς μελέτη .. διαλέγεις sheel desing και από κει και πέρα κάνεις ΟΤΙ θέλεις ... το αποτέλεσμα είναι όπως στην φωτό:

 

δηλαδή τελικά μπορείς να λύσεις μεταλλικό κτίριο με πεδιλοδοκούς;

ταυτόχρονα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι καταλαβα γινεται.

 

αυτο που με προβληματιζει λιγο ειναι οτι τα μενου πρεπει να ειναι δαιδαλωδη το οποιο σημαινει:

1.δυσκολια εκμαθησης

2.μπερδεμα κατα τη προσομοιωση συνηθων μεταλλικων (οχι καλωδιωτες κλπ)

3.πιθανοτητα λαθους λογω της τεραστιας παραμετροποιησιμοτητας (αυτη κι αν ειναι λεξη...!)

 

παντως τα ελληνικα λογισμικα στα μεταλλικα ειναι τοσο ανεπαρκη και χρονοβορα που μαλλον μια τετοια επιλογη ειναι η σοφοτερη.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα να το μάθεις

2 και 3 ... αν ξέρεις την "φιλοσοφία" των μεταλλικών δεν είναι πρόβλημα...

Ειδικά για το 3 μη περιμένεις να πατάς "κουμπάκια" επόμενο - επόμενο και να λυθεί "μαγικά" το κτίριο όπως σε μερικά ελληνικά προγράμματα (ονόματα δεν λέω)...

 

iogeo : Την ανάλυση την κάνεις σε ενιαίο περιβάλλον στην ουσία τι είναι η πεδιλοδοκός ??? γραμμικό μέλος με ελατήρια ... έχει τέτοια επιλογή ...και στη συνέχεια μαρκάρεις το μέλος (πεδιλοδοκό ή στύλο από σκυρόδεμα ή δοκό από σκυρόδεμα) και με υποπρόγραμμα το διαστασιολογείς .... Για την διαστασιολόγηση των μεταλλικών στοιχείων είναι διαφορετικά

 

Είναι δύσκολο να περιγράψω τις λειτουργίες... μπείτε στην σελίδα της ROBOBAT έχει Video tutorials ....

 

http://www.robobat.com/n/en/

Link to comment
Share on other sites

Από τη βοήθεια του Robot (ver20.1):

"NOTE: It is impossible to combine 3D bar models (the 3D frame type) with the following structure types: plate, plane deformation structure and plain stress structure."

όσον αφορά την θεμελίωση, για μεμονωμένα πέδιλα γίνεται αυτόματη μεταφορά δυνάμεων. Για πεδιλοδοκόυς όχι. Εχω κάνει και ερώτημα στην τεχνική υποστήριξη και η απάντηση ήταν πως δεν γίνεται.

Τώρα το ότι είναι παραμετροποιησιμο μέχρι αηδίας, και οτι θέλει κάποια περίοδο εκμάθησης γιατι δουλεύεις αποκλειστικά ευρωκώδικες, ισχύει.

Τιμή για περερασμένα, ραβδωτα και δυναμική ανάλυση, αυτόματη δημιουργία φορτίσεων + κατι άλλα ψιλά περίπου 4500+ΦΠΑ πριν δυο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω να βρω κάποιο εγχειρίδιο για το robot, παραδείγματα μελέτης ή κάποιο υπόδειγμα της διαδικασίας διαστασιολόγησης. Μου έχουν πει ότι είναι πολύ καλό στατικό πρόγραμμα, αλλά σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια ώστε να έρθω σε μια πρώτη επαφή με αυτό. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.