Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Το εχω λιγο καιρο, δεν το εχω δουλεψει πολυ για να σας πω με ακριβεια τη γνωμη μου...

Διχνει να εχει τρομερές δυνατοτητες, ειναι αρκετα ευχρηστο φιλικο, μπορεις να βαλεις διαφορα είδη φορτιων κ σε διαφορα σημεια κ με οτι διευθυνση θες. Mπορεις να παιξεις με πολλους παραμετρους-επιλογες, παρα πολλους θα ελεγα κ αυτο σημαινει οτι αν εισαι γνώστης κ "ψειρας" θα την καταβρεις, απο την αλλη αν δεν το κατεχεις το αθλημα μπορει να κανεις πατατες χωρις να το καταλαβεις κ δεν ξερω αν θα σε βολεψει αν εισαι απο αυτους που σημερα βαζουν τα δεδομενα κ αυριο παραδιδουν μελετη, διοτι ισως σε κουράσουν αυτοι οι παραμετροι-επιλογες και απο μονο του δεν παραγει "γρηγορα" σχεδια, θελει δουλιτσα. Κανει τους ελεγχους των μελών συμφωνα με τον EC3, κ εχει τις περισσοτερες συνδεσεις, αλλα δε βρηκα πουθενα βασικους ελέγχους για την συνολικη κατασκευη (αποτελεσματα δηλαδη της δυναμικης αναλυσης πχ ελγχος θ, γωνιακη παραμορφωση, καταταξη πλαισιων σε μεταθετά-αμεταθετα κτλ). Σε σχετικο μου ερωτημα μου ειπαν οτι θα μου απαντησουν συντομα αλλα ακομα περιμενω... :roll: Παρ'ολα αυτα ορεξη κ χρονο να'χεις να παρεις τις τιμες απο τεμνουσες,μετατοπισεις κτλ κ να εφαρμοσεις μονος σου τους αντιστοιχους τυπους.

Γενικως κ συγκριτικα με καποια αλλα προγραμματα που εχω δει, κ λαμβανοντας υπ'οψιν τη λογικη του τιμη διχνει αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

chronism λαμβάνει υπόψη του τα ανοίγματα του κτιρίου για να υπολογίσει

την εσωτερική πίεση του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Ενοείται :D

 

Θέτεις ποσοστό ανοιγμάτων στις 4 επιφάνειες του κτιρίου .. μέχρι και 100% αν είναι υπόστεγο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορεί να λύσει τους συνδιασμούς ή κάνει μόνο περιβάλουσα. Από τα λίγα που είδα λύνει την κάθε φόρτιση και μετά κάνει τον συνδιασμό στα εντατικά. Αυτό μπορεί να αλάξει και να λύσει τον συνδιασμό ή πρέπει να δώσει κανείς τους συνδιασμούς με το χέρι?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν κάνουν όλα τα προγράμματα ???

 

Είτε ορίσεις τις δυνάμεις σε μία φόρτιση είτε την κάθε μια δύναμη ξεχωριστή φόρτιση και μετά συνδυασμό το ίδιο δεν είναι ???

 

Συνδυασμούς έχει αυτόματα CODE COMPINATIONS (ULS: Αστοχεία, SLS: λειτουργικότητα, ...)

 

Αλλά εγώ προτιμώ να βάζω τους δικούς μου .. copy-paste απο EXCE ή OPEN OFFICE που χρησιμοποιώ εγώ και κάνεις 500 συνδυασμούς στο λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα.

Μπορεί να χρειαστεί να λύσεις τον συνδυασμό σαν φόρτιση κυρίως για να δεις ευστάθεια του φορέα, μπορεί με μη γραμμική, μπορεί να θες να έχεις μια αρχική φόρτιση και πάνω της να εφαρμόσεις φορτία. Δεν είναι όλοι οι φορείς καθαρά πλαίσια δυστυχώς και πολλές φορές χρειάζεσαι διάφορες αναλύσεις για να δεις αν στέκεται αυτό το πράγμα.

Και πρόσεξα ότι άν βάλεις μία να λύσεις μη γραμμικά δεν σε προστατεύει να σου πει ρε φίλε έχεις μη γραμμική μην κάνεις συνδυασμό εντατικών αλλά συνέχισε κανονικά. Αυτό είναι ένα θέμα που μπορεί να σου ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.