Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα και ευθύνη υπογραφής τοπογραφικών από μισθωτή μηχανικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

Έχω λάβει μία πρόταση να υπογράφω τοπογραφικά σχέδια για αδειοδοτήσεις φωτοβολταϊκών πάρκων πανελλαδικά, από την εταιρεία στην οποία εργάζομαι εδώ και 1 μήνα ως μισθωτή.

Γνωρίζετε:

1. ποιο νομικό πλαίσιο καλύπτει τη δυνατότητά μου να υπογράφω αν και μισθωτή? (όχι δηλαδή με μπλοκάκι)

2.πως επιμερίζονται οι ευθύνες υπογράφοντας ένα σχέδιο για μία εταιρεία? αν αλλάξει κάτι? αν υπάρξει νομικό θέμα εκ των υστέρων? αν έχω αποχωρήσει από την εταιρεία?

3.υπάρχει κάποια λογική κοστολόγησης μιας τέτοιας ευθύνης στο πλαίσιο μισθωτής εργασίας?

Ευχαριστώ,

Λυδία

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δεν απαγορεύει στους μισθωτούς (στον ιδιωτ. τομέα) να εργάζονται και κατά μόνας (με ΑΠΥ).

Αφού λοιπόν θα υπογράφεις (μόνο?) θα πρέπει να έχεις κάποιο αποδεικτικό στοιχείο για την αμοιβή σου (για φορολογικούς λόγους)

Το πιο σημαντικό είναι να ξέρεις τι υπογράφεις (κάτι ήξεραν οι παλαιότεροι που έλεγαν να προσέχεις πού βάζεις την υπογραφή σου και...). Οι ευθύνες του μηχανικού είναι ίδιες όταν υπογράφει τοπογραφικό διάγραμμα, είτε για εταιρεία, είτε για ιδιώτη. Αν δεν έχεις πλήρη εικόνα και γνώση του τι υπογράφεις, είτε δεν το κάνεις, είτε αναλαμβάνεις όλη τη δουλειά (αποτύπωση, έλεγχο, κλπ)

Λογική κοστολόγησης της ευθύνης(?!?), δεν υπάρχει. 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ίδια ακριβώς συζήτηση είχε υπάρξει και παλαιότερα, στην οποία είχα γράψει το ίδιο με τον φίλο tetris.

Τότε όμως είχε εμφανιστεί ένας χρήστης του φορουμ, που διαφωνούσε και έλεγε ότι ο μισθωτός μηχανικός όταν υπογράφει σε έργο εταιρίας, δεν έχει αστική ευθύνη για τυχόν μελλοντική αρνητική εξέλιξη (πχ λανθασμένη δήλωση 651/77 επί τοπογραφικού). Δεν είχε τεκμηριώσει τον ισχυρισμό του, και δεν βρίσκω να ξεθάψω και το τοπικ να δω αν είχε ειπωθεί κάτι παραπάνω. Η άποψη αυτή μου είχε φανεί αδιανόητη.

Από όσα ξέρω εγώ και καταλαβαίνω, (έχω 12ετή εμπειρία), η άποψή μου είναι μακρυά από υπογραφές όντας μισθωτή. Εκτός και αν σε πληρώνουν για κάθε τοπογραφικό, όσα θα ζητούσες ως ελεύθερος επαγγελματίας που κάνεις όμως την δουλειά με πλήρη ευθύνη.

Φυσικά το παραπάνω με επιφύλαξη, αν αποδειχτεί ότι ο παραπάνω συνάδελφος (δεν θυμάμαι ποιος είναι) είχε δίκιο.

Edited by ntanos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Lydia Tampouratzi Επί των τοπογραφικών διαγραμμάτων θα υπάρχει η σφραγίδα της εταιρείας (γιατί η αμοιβή κατατίθεται στο λογαριασμό της) και η υπογραφή (και σφραγίδα) του μελετητή μηχανικού. 
1. Το δικαίωμα απορρέει από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Δεν χρειάζεται να έχεις βιβλία γιατί η εταιρεία θα λαμβάνει την αμοιβή.
Εσύ θα εξακολουθείς να πληρώνεσαι ως μισθωτή, χωρίς να εμπλέκεσαι με την αμοιβή του τοπογραφικού.
2. Δεν επιμερίζονται.
Φέρεις ακέραια την ευθύνη της ορθότητας του τοπογραφικού και των αναγραφομένων επ' αυτού.
Εκτός αν υπογράφει και άλλος μηχανικός μαζί μ' εσένα, οπότε είστε συνυπεύθυνοι.
Δεν αλλάζει κάτι αν αποχωρήσεις από την εταιρεία.
3. Όχι, δεν υπάρχει.
Μπορείς να διεκδικήσεις υψηλότερη αμοιβή και καλύτερη θέση.
Ενδεχομένως να σου χρησιμεύσει το γεγονός ότι έχεις συντάξει έναν αριθμό τοπογραφικών για κάποια άλλη θέση εργασίας.
Γενικά, δεν είναι καλή ιδέα να υπογράφεις μελέτες άλλων.
Είναι, όμως, χρήσιμο να αναρωτηθείς γιατί σου ζητήθηκε κάτι τέτοιο.

Edited by Κάλχας
  • Like 3
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 23/3/2022 at 5:39 ΜΜ, Lydia Tampouratzi said:

....

Έχω λάβει μία πρόταση να υπογράφω τοπογραφικά σχέδια .....

Το βασικό ερώτημα που πρέπει να θέτεις είναι αν θα υπογράφεις Τοπογραφικά που δεν έχεις κάνει εσύ τις μετρήσεις .....

Ειδικά αν αφορά συχνά πυκνά μετρήσεις από αγνώστους ή ακόμα κι αν έγιναν με συντεταγμένες από gps κινητού ..... από το "παιδί" της εταιρείας που κάνει το φωτοβολταϊκό 

  • Like 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.