Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροή καυτού νερού στη νιπτήρα με κλειστό γενικό νερού


marialog

Recommended Posts

γεια σας και καλες γιορτες

 

πριν 5 μερες εφυγα απο το σπιτι για το χωριο. πριν φυγω εκλεισα τον γενικο του νερου κατω απο τον νιπτηρα.

σημερα που γυρισα , ανοιξα την βρυση (χωρις να ανοιξω τον γενικο ξανα) για να τρεξει το οποιο νερο ειχε μεινει.. αλλα το νερο ετρεχε μεν με μειωμενη ροη αλλα εβγαζε υπερκαυτο νερο και δεν σταματαγε ποτε ΕΝΩ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΓΥΡΙΣΜΕΝΟ ( το αφησα 5-6 λεπτα και ετρεχε καυτο δε το αφησα παραπανω μην κανει καμια ζημια το πολυ καυτο νερο στη βρυση )

 

οταν ανοιξα τον γενικο, αρχισε να τρεχει κανονικα κρυο νερο

πως γινεται αυτο αφου ειναι κλειστος ο γενικος? θα τρελαθω! υποτιθεται κλεινω τον γενικο για να εχω μια"ασφαλεια" σε περιπτωση διαροης οσο λειπω..μηπως πρεπει να το αφησω κιαλλο χρονο να αδειασει και αυτο το καυτο νερο? αλλα ειναι πολυ καυτο, φοβαμαι μη κανει καμια ζημια..

 

να πω οτι εχω μονο ηλιακο ( ΟΧΙ θερμοσιφωνα )

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Α ναι. Μόλις είδα αυτούσιο το μήνυμά σας και σε άλλο forum (insomnia). Ένας υδραυλικός σίγουρα θα βοηθούσε περισσότερο από τα forum.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Α ναι. Μόλις είδα αυτούσιο το μήνυμά σας και σε άλλο forum (insomnia). Ένας υδραυλικός σίγουρα θα βοηθούσε περισσότερο από τα forum.

ε ναι φυσικα

θα καλεσω την εταιρεια (μαλτεζος )που μου το εβαλε γιατι εχω την εγγυηση

λογω γιορτων ..τωρα απο τριτη .. γιαυτο ρωταω μηπως ειναι κατι επειγον

Link to comment
Share on other sites

@marialog όταν κλείνεις τον γενικό διακόπτεται η ροή από τον κεντρικό αγωγό προς το εσωτερικό δίκτυο του κτιρίου.
Ανοίγοντας τη βρύση (με κλειστό τον γενικό) αδειάζει ο ηλιακός, γι' αυτό το νερό είναι ζεστό.

Edited by Κέρβερος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Κέρβερος said:

@marialog όταν κλείνεις τον γενικό διακόπτεται η ροή από τον κεντρικό αγωγό προς το εσωτερικό δίκτυο του κτιρίου.
Ανοίγοντας τη βρύση (με κλειστό τον γενικό) αδειάζει ο ηλιακός, γι' αυτό το νερό είναι ζεστό.

καταλαβα

για θεμα της βαλβιδας αντεπιστροφης μου ειπαν σε αλλο φορουμ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα αναστροφής της ροής (που αντιμετωπίζεται με βαλβίδα αντεπιστροφής) σε αυτό που περιγράφεις.
Φυσιολογική ροή έχεις, από τον ηλιακό στη βρύση.
Εάν υπάρχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα, θα το βρει ο υδραυλικός.

Edited by Κέρβερος
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Κέρβερος said:

Δεν φαίνεται να υπάρχει θέμα αναστροφής της ροής (που αντιμετωπίζεται με βαλβίδα αντεπιστροφής) σε αυτό που περιγράφεις.
Φυσιολογική ροή έχεις, από τον ηλιακό στη βρύση.
Εάν υπάρχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα, θα το βρει ο υδραυλικός.

ανοιγω την βρυση στο κρυο ( με κλειστο τον γενικο ) και εχω καυτο ενω δε θα επρεπε να εχω τπτ

Edited by marialog
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχήσει για σήμερα ή αύριο. 
Από την Τρίτη συνεννοείσαι με την εταιρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Κέρβερος said:

Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχήσει για σήμερα ή αύριο. 
Από την Τρίτη συνεννοείσαι με την εταιρεία.

βασικα αυτο ηταν η ανησυχια μου. αν θελει αμεση αντικατασταση ( δλδ ΣΗΜΕΡΑ) η αν θα ειμαι οκ αν το κανω μεσα στην εβδομαδα καποια στιγμη.

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν στεγανοποιεί η βαλβίδα αντεπιστροφής που υπάρχει στην είσοδο του κρύου νερού στον ηλιακό. (ή μήπως δεν υπάρχει????)

Για να αδειάζει ο ηλιακός από βρύση κρύου νερού, πρέπει να μπορεί να πάρει αέρα στο εσωτερικό του από κάποια άλλη ανοικτή βρύση ζεστού νερού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.