Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος για τη μη προσμέτρηση θερμομονωτικών στοιχείων κατά ΝΟΚ (άρθρου 11, παρ.6.ιθ)


Recommended Posts

Ξέρω ότι μάλλον δεν είναι ακριβώς το θέμα του νήματος, αλλά δεν το βρήκα κάπου αλλού.

Το ερώτημά μου είναι σχετικό με την περίπτωση κβ της παρ. 6 του άρθ. 11, η οποία λέει:

[...δεν προσμετράται στην δόμηση]

κβ. i. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία, ή
ii. ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του, αμφότεροι από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, ή
iii. η επιφάνεια που καταλαμβάνει η μικτή κατασκευή, η οποία αποτελείται από φέροντα οργανισμό, μεταλλικό ή από οπλισμένο σκυρόδεμα εσωτερικά, από τοίχους πλήρωσης από φυσικά, ανακυκλώσιμα και πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη και εξωτερικά περιμετρικά από τοιχοποιία (φέρουσα ή μη) από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, πενήντα (50) τουλάχιστον εκατοστών.
Ανάμεσα στο εσωτερικό και το εξωτερικό τμήμα της παραπάνω κατασκευής δύναται να τοποθετηθεί θερμομόνωση, η οποία δεν προσμετράται στον συντελεστή δόμησης.

Η απορία μου αφορά στην υποπερίπτωση iii. Καταλαβαίνω ότι εφόσον έχω Φ.Ο. από σκυρόδεμα/χάλυβα και τοίχους πλήρωσης σύμφωνα με τις απαιτήσεις, από την στιγμή που όλη η κατασκευή έχει πάχος τουλάχιστον 50εκ δεν προσμετρά στην δόμηση στο σύνολό της, δεν αφαιρείται δηλαδή η επιφάνεια των στοιχείων του Φ.Ο.

Το καταλαβαίνω σωστά;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Ξέρεις κάποιος αν σε ένα μεταλλικό κτίριο αφαιρείται η επιφάνεια πλαγιοκάλυψης  που είναι κατασκευασμένη από θερμομονωτικό πάνελ 8εκ, από δόμηση και κάλυψη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/25/2023 at 8:17 AM, Anna Daskalaki said:

Προς όλους τους συναδέλφους, μόλις επικοινώνησα με τον κο Γκουντουβα της ΔΑΟΚΑ, που με πληροφόρησε ότι μετά από συνεννόηση με την προϊσταμένη του τα θερμομονωτικά λιθοσωματα δεν προσμετρώνται σε κάλυψη/όγκο. Δεν χωράει περιθώριο αμφισβήτησης ο ΝΟΚ είναι ρητός. 

καλησπέρα σας.

Προχωρήσατε τελικά με την προέγκριση? Βγάλατε εκτός κάλυψης τα θερμομονωτικα λιθοσώματα?  Σας έχω στείλει και προσωπικό μήνυμα.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2023 at 1:03 PM, Theo G said:

καλησπέρα σας.

Προχωρήσατε τελικά με την προέγκριση? Βγάλατε εκτός κάλυψης τα θερμομονωτικα λιθοσώματα?  Σας έχω στείλει και προσωπικό μήνυμα.

 

 

 

 

Αναμένουμε την απόφαση της ΔΑΟΚΑ την οποία και θα αναρτήσω μόλις λάβω. Εν τω μεταξύ έχω προχωρήσει την άδεια με βεβαίωση όρων δόμησης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2023 at 1:21 PM, HAROUL said:

Καλησπέρα σε όλους. Ξέρεις κάποιος αν σε ένα μεταλλικό κτίριο αφαιρείται η επιφάνεια πλαγιοκάλυψης  που είναι κατασκευασμένη από θερμομονωτικό πάνελ 8εκ, από δόμηση και κάλυψη;

Εφόσον πληροί προδιαγραφές ΚΕΝΑΚ, δεν προσμετράται σε δόμηση (ΝΟΚ αρθ 11, παρ. 6, περ. ιθ) ούτε σε κάλυψη (ΝΟΚ άρθ 12, παρ. 4, περ. γ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2023 at 9:03 AM, desptsouk said:

Ξέρω ότι μάλλον δεν είναι ακριβώς το θέμα του νήματος, αλλά δεν το βρήκα κάπου αλλού.

Το ερώτημά μου είναι σχετικό με την περίπτωση κβ της παρ. 6 του άρθ. 11, η οποία λέει:

[...δεν προσμετράται στην δόμηση]

κβ. i. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία, ή
ii. ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του, αμφότεροι από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, ή
iii. η επιφάνεια που καταλαμβάνει η μικτή κατασκευή, η οποία αποτελείται από φέροντα οργανισμό, μεταλλικό ή από οπλισμένο σκυρόδεμα εσωτερικά, από τοίχους πλήρωσης από φυσικά, ανακυκλώσιμα και πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη και εξωτερικά περιμετρικά από τοιχοποιία (φέρουσα ή μη) από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, πενήντα (50) τουλάχιστον εκατοστών.
Ανάμεσα στο εσωτερικό και το εξωτερικό τμήμα της παραπάνω κατασκευής δύναται να τοποθετηθεί θερμομόνωση, η οποία δεν προσμετράται στον συντελεστή δόμησης.

Η απορία μου αφορά στην υποπερίπτωση iii. Καταλαβαίνω ότι εφόσον έχω Φ.Ο. από σκυρόδεμα/χάλυβα και τοίχους πλήρωσης σύμφωνα με τις απαιτήσεις, από την στιγμή που όλη η κατασκευή έχει πάχος τουλάχιστον 50εκ δεν προσμετρά στην δόμηση στο σύνολό της, δεν αφαιρείται δηλαδή η επιφάνεια των στοιχείων του Φ.Ο.

Το καταλαβαίνω σωστά;

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα, 

 

Δεν προσμετράται ούτε ο φέρων οργανισμός με τους τοίχους πλήρωσης, αλλά ούτε και η εξωτερική τοιχοποιία. Επίσης δεν προσμετράται τυχόν θερμομόνωση η οποία θα τοποθετηθεί ενδιάμεσα. 

 

Το μόνο που δεν είναι σαφές έτσι όπως έχει διατυπωθεί στον ΝΟΚ, είναι αν το συνολικό πάχος της κατασκευής (Φ.Ο./τοίχοι πλήρωσης/εξωτερική τοιχοποιία) θα είναι τουλάχιστον 50 εκ. ή το πάχος της εξωτερικής τοιχοποιίας θα είναι πάχους τουλάχιστον 50 εκ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 25/5/2023 at 8:17 ΠΜ, Anna Daskalaki said:

Προς όλους τους συναδέλφους, μόλις επικοινώνησα με τον κο Γκουντουβα της ΔΑΟΚΑ, που με πληροφόρησε ότι μετά από συνεννόηση με την προϊσταμένη του τα θερμομονωτικά λιθοσωματα δεν προσμετρώνται σε κάλυψη/όγκο. Δεν χωράει περιθώριο αμφισβήτησης ο ΝΟΚ είναι ρητός. 

Έχω αντίστοιχη περίπτωση και θέλω να το πάω με έγκριση όρων δόμησης επειδή επίσης ο υπάλληλος δεν δέχεται την εξαίρεση των λιθοσωμάτων από την κάλυψη και τον όγκο. Η απορία μου είναι τι κάνεις με το περίγραμμα του υπογείου. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να τα καταλάβω αυτά..

Σύμφωνα με το 11.6.κβ δεν προσμετρά στην δόμηση και σύμφωνα με το 12.4.γ δεν προσμετρά και στην κάλυψη.

Τι άλλο θέλει ο υπάλληλος???? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Εγώ δεν μπορώ να τα καταλάβω αυτά..

Σύμφωνα με το 11.6.κβ δεν προσμετρά στην δόμηση και σύμφωνα με το 12.4.γ δεν προσμετρά και στην κάλυψη.

Τι άλλο θέλει ο υπάλληλος???? 

Δυστυχώς θέλει το περίγραμμα του υπογείου να ακολουθεί την κάλυψη....

να κάνω δηλαδή το υπόγειο ζικ - ζακ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.