Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Ηλεκτρικοί λέβητες


antonisk

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σήμερα συμφέρει (και εάν γίνεται) η αντικατάσταση του κεντρικού λέβητα πετρελαίου πολυκατοικίας που διαθέτει αυτόνομη θέρμανση σε 6 διαμερίσματα με ηλεκτρικό λέβητα δεδομένου ότι η ΔΕΗ προβλέπεται μεσοπρόθεσμα να είναι αρκετά οικονομικότερη από το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο (ειδικά από το χειμώνα του 2011 και μετά!).

Αν ναι υπάρχουν κάποιες καλές μάρκες που θα μπορούσατε να συστήσετε;

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι η ΔΕΗ προβλέπεται μεσοπρόθεσμα να είναι αρκετά οικονομικότερη από το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο (ειδικά από το χειμώνα του 2011 και μετά!).

Aυτο ποιος στο ειπε? Πολυ αμφιβαλλω γι'αυτο. Λιγο-πολυ Φ.Α., ρευμα, πετρελαιο αυξανονται σχεδον μαζι, ολα δε ξεκινουν απο την τιμη του πετρελαιου. Δεν νομιζω το ρευμα να συμφερει περισσοτερο παντως για θερμανση εστω και μεσοπρόθεσμα.

Αν ναι υπάρχουν κάποιες καλές μάρκες που θα μπορούσατε να συστήσετε;

Νομιζω οτι αυτο αντίκειται στους κανονισμους του forum...(διορθωστε με αν κανω λαθος...)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχουν ηλεκτρικοί λέβητες τόσο μεγάλης ισχύς;

Ακόμα και αν υπάρχουν….που θα βρεις κανείς για οικιακή χρήση ρεύμα αυτής της ισχύος?

Link to comment
Share on other sites

Δες π.χ. τον 120ΜΑ (120kw ή 103.000 kcal/h) ως παραδειγμα και χωρις να κανω διαφημηση :oops:

Παρα ταυτα, δεν ειμαι σιγουρος οτι αρκει για τα 6 διαμερισματα που λες, τι απαιτησεις σε θερμικη ισχύ υπάρχουν συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Left δώσε αν θες ένα λινκ για να δούμε το μηχάνημα….

Οσο για την διαφημίση η γνώμη μου είναι μην τρελαθούμε κιόλας….

Αυτά τα φόρουμ ουσιαστικά αυτό που προσφέρουν είναι διάδοση της γνώσης…

Αν μπαίνουμε στην διαδικασία να κολλάμε να δώσουμε ένα λίνκ μήπως θεωρηθεί διαφήμιση χάσαμε την ουσία…

Αυτός που θέλει να κάνει φανατικά διαφήμιση σε ένα προιόν κάνει μπαμ από χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

ωχ, ξεχασα να βαλω το link φιλος, sorry!!!

http://www.mgavrielatos.gr/APPLIMO_files/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3%20%CE%9B%CE%95%CE%92%CE%97%CE%A4%CE%91%CE%A3%20APPLIMO.pdf

συμφωνω μαζι σου κατα τα αλλα ,ομως μερικες φορες δεν ξερεις πως εκλαμβανεται κατι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτές τις μέρες ανακάλυψα πως και προωθούνται τόσο πολύ οι ηλεκτρικοί λέβητες στην Ελλάδα.

 

Οι υπάλληλοι της ΔΕΗ έχουν δωρεάν ρεύμα (εκτός αν το κόψαν το προσόν πρόσφατα), άρα αν βάλουν ηλεκτρικό λέβητα τους έρχεται δωρεάν η θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.

Είμαι νέος στον χώρο σας και οφείλω να πω ότι ειναι εξαιρετικά ενδιαφέρων χώρος .

 

Θα ηθελα να σας απασχολήσω με ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την θέρμανση και θα με ενδιέφερε να ακούσω την άποψη σας ...

 

Κατοικώ σε ενα οροφοδιαμερισμα 120τμ , στο κτίριο υπάρχουν αλλα 5 διαμερίσματα τα οποία ειναι ξενοίκιαστα.

Το να καίω έναν λέβητα 85.000 θερμίδες μόνο για το διαμέρισμα μου είναι πλέον ασυμφερο επειδή δεν μπορώ να να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη των ξενοίκιαστων διαμερισμάτων να πληρώνει τις απώλειες επειδή ο ιδιοκτήτης ειναι η πεθερά μου και με τα υπάρχοντα οικονομικά δεν βγαίνει .

η κατανάλωση πετρελαίου ηταν τον προηγούμενο μήνα 340lt για το διαμέρισμα μου και εκεί κοντά είναι και ο μέσος όρος κατανάλωσης .

Επι 15 μέρες δοκίμασα και μέτρησα με μετρητές κατανάλωσης τρία διαφορετικά ηλεκτρικά σώματα θέρμανσης σε τρία δωμάτια με τις ίδιες συνθήκες και τις ίδιες ήμερες . Μέτρησα ένα πάνελ υπέρυθρων 600w , ενα ηλεκτρικό καλοριφέρ 2500w και εναν θερμοπομπό 1500w ... Τα σώματα κατανάλωσαν τις ίδιες σχεδόν κιλοβατώρες με πολύ μικρή απόκλιση υπέρ του ηλεκτρικού καλοριφέρ .

το ηλεκτρικό καλοριφέρ κατανάλωσε μ/ο 11kwh /24h

το πάνελ υπερύθρων κατανάλωσε μ/ο 13kwh/24h

και ο θερμοπομπός κατανάλωσε μ/ο 14,5 kw/24h

οπότε κατέληξα ότι ένας χώρος με συγκεκριμένες ανάγκες θέρμανσης θα τις καταναλώσει από ενα θερμαντικό σώμα ανεξάρτητα από την ισχύ του, δλδ το χαμηλής ισχύος πάνελ καίει περισσότερες ώρες και καταναλώνει ελαφρώς περισσότερο ρεύμα επειδή δεν προλαβαίνει τις απώλειες έναντι του ηλεκτρικού καλοριφέρ που ζεσταίνει αμέσως και κόβει, συν ότι το ηλεκτρικό καλοριφέρ είχε την ποιοτικότερη θέρμανση .

 

Το πρόβλημα μου τώρα είναι επειδή τα μεμονωμένα σώματα δεν προσφέρουν ομοιογενή θέρμανση και το ηλεκτρικό δείχνει να συμφέρει , κατά πόσο με συμφέρει να τοποθετήσω έναν ηλεκτρικό λέβητα από πλευρά κατανάλωσης και πως μπορώ να έχω μια εικόνα της κατανάλωσης σε kwh???? .το τριφασικο υπάρχει ήδη και σηκώνει 18kw..

 

συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας ....

Edited by thanasiss
Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε Θανάση τι περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος;

Όλες οι συσκευές που περιέγραψες παραπάνω είναι συσκευές ρεύματος με δεδομένη ισχύς.

Με λίγα λόγια συγκινείς όμοια πράγματα με διαφορετική ισχύς.

Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με τον ηλεκτρικό λέβητα.

Η ισχύς επί ώρα κάνει κιλοβατώρα(ενέργεια)

Αν θέλεις να συγκρίνεις συσκευές ρεύματος με το πετρέλαιο το καταλαβαίνω... Και ετσι όπως τα περιγράφεις το ρεύμα μοιάζει να έχει ένα προβάδισμα μιας και μάλλον είναι ασύμφορο να ενεργοποιείς κεντρικό λέβητα για ένα διαμέρισμα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.