Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση αρτιότητας-οικοδομησιμότητας στο τοπογραφ. διάγραμμα


Recommended Posts

α. Αυτο με το μαρκαρισμα πρωτη φορα το ακουω (δεν επιμενω, δεν το ξερω)... Σε αντιστοιχη περιπτωση, στην οποια εκανε μπαμ οτι η εξαρτηση του προηγουμενου τοπογραφικου ηταν για τα πανηγυρια το Δασαρχειο δεν μαρκαρε τιποτα.

 

Επισης ακομα δεν εχω καταλαβει πως το Δασαρχειο εκδιδει Πραξεις χωρις προσκομιση τιτλων...

Η ενσταση εχει και αυτη τη λογικη, οχι μονο το "πορισμα" της αυτοψιας..

Δεν ξερω τι αλλο να σου πω....

Ας του χαρισει ο δικος σου μισο στρεμμα μα δεν χαθηκε ο κοσμος..

Ή ας ζητησει απο τον ομορο να του δωσει και ενα συμβολικο ποσο..

 

Αν δε γινει κουβεντα με τον ομορο δεν εχει νοημα οτι συζηταμε..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ μας είχαν ενημερώσει, ότι αν υπάρχει διεκδικούμενο τμήμα σε μια ιδιοκτησία, η ΟΑ βγαίνει στο ¨καθαρό" τμήμα και οι συντελεστές δόμησης ορίζονται σε αυτό το τμήμα, Το διεκδικούμενο περιγράφεται σαφώς στο τοπογραφικό (δλδ στα 5500τμ)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο ευχαριστώ για την πολύ σημαντική επισήμανση που κάνεις. Πως νοείται το "¨διεκδικούμενο" για την πολεοδομία? Μηπως το είχαν αναφέρει; Υπάγεται ας πουμε η περίπτωση επικάλυψης μέσω πράξεων χαρακτηρισμού δασαρχείου στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο συνάδελφος εννοεί διακατεχόμενη έκταση του Δημοσίου? Γιατί πέραν αυτού, το δασαρχείο δεν νομίζω πως έχει ούτε αρμοδιότητα, ούτε ικανότητα να κάνει εφαρμογές ορίων των γηπέδων... Αλλωστε όπως όλοι αναφέραμε, αναφέρεται και στις πράξεις χαρακτηρισμού, πως δεν αποτελούν τεκμήριο ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας κυριοι. Θα ηθελα την βοηθεια σας. Βασικα γραφω εδω, πιστευω να ειμαι σε σωστο τοπικ.

 

Υπαρχει ενα οικοπεδο στα Κυθηρα, αρτιο και οικοδομησιμο, σε οικισμο, μαζι με αδεια οικοδομης που εκδοθηκε το 1984.Η οικοδομη δεν εγινε ποτε και υπαρχει το οικοπεδο στο ονομα της μητερας μου. Θελουμε να το μεταβιβασουμε στο δικο μου ονομα. εγω εχω στην κατοχη μου το συμβολαιο του οικοπεδου και τον φακελο οικοδομης που ειχε βγει τοτε.(1984).

 

Η συμβολαιογραφος που απευθυνθηκα για την μεταβιβαση του οικοπεδου μου ειπε οτι χρειαζομαι τοπογραφικο με με Ν. 651/77 . Ο φακελος οικοδομης που κατεχω απο τοτε ηταν πληρως εγκυρος και μπορουσε να ξεκινησει τοτε να χτιζεται σπιτι εκει. Πιστευετε οτι καποια σχεδια του οικοπεδου και του σπιτιου μεσα στο οικοπεδο ειναι επαρκη για να τα χρησιμοποιησω ως τοπογραφικο? Μπορω να κανω κατι τετοιο? Μπορω να χρησιμοποιησω τον φακελο οικοδομης για να γινει η μεταβιβαση του οικοπεδου στο ονομα μου απο την συμβολαιογραφο? Πως θα αναγνωρισω αν πανω στο τοπογραφικο της αδειας υπαρχει το Ν. 651/77 ?

 

Ευχαριστω πολυ.Η βοηθεια σας πολυτιμη.

 

Παρακαλώ την επόμενη φορά να αναρτήσετε το θέμα σας στην κατάλληλη κατηγορία που προορίζεται για ιδιώτες, τα "Θέματα ιδιωτών".

Ευχαριστώ.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικά στο τοπογραφικό της αδείας θα υπάρχει η δήλωση του Ν. 651/1977 υπογεγραμμένη από τον συνάδελφο που το συνέταξε. (Πρόκειται για την δήλωση μηχανικού για το κατά πόσο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το γήπεδο σας εάν ψάχνετε να την εντοπίσετε.)

Το τοπογραφικό αυτό, μόνο επικουρικό ρόλο προς τον συνάδελφο στον οποίον θα αναθέσετε να συντάξει νέο τοπογραφικό παίζει.

Απαιτείται νέο τοπογραφικό για την μεταβίβαση με διαφορετικές πλέον προδιαγραφές και πολύ σωστά απαιτείται καθώς από το 1984 εώς σήμερα μπορεί το πολεοδομικό καθεστώς της περιοχής να έχει υποστεί πολλές αλλαγές.

Απευθυνθείτε σε συνάδελφο τοπογράφο μηχανικό για την εκπόνηση νέου τοπογραφικού διαγράμματος, αυτός θα σας κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι,

νομίζω ότι είμαι στο σωστό τοπικ.....

Μου ζητήθηκε μία βεβαίωση του Ν.4014/2011 για ένα αγροτεμάχιο που είχα εκδόσει οικ.άδεια το 2006 (αλλά δεν υλοποιήθηκε ποτέ).

Η διαδικασία αυτή γίνεται από τον ιδιοκτήτη για μεταβίβαση κυριότητας.

Η συμβολαιογράφος μου έστειλε την εγκύκλιο για τη διαδικασία αυτή η οποία λέει:

 

"Η βεβαίωση αυτή πρέπει να συνοδέυεται από τοπογραφικό διαγραμμα εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων"

ή

 

"να συνοδεύεται από απόσπασμα του αναδασμού ή του Κτηματολογίου του ΟΣΔΕ ή της πράξης διανομής, θεωρημένο από

την αρμόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου του αναδασμού ή τον ΟΣΔΕ ή την αρμόδια υπηρεσία τήρησης του αρχείου της

πράξης διανομής σε περίπτωση που το αγροτεμάχιο βρίσκεται σε περιοχή αναδασμού, ή έχει κτηματογραφηθεί από τον ΟΣΔΕ,

ή προέρχεται από διανομή αντίστοιχα"

 

Ξέρω ότι δεν έχει υπαχθεί η περιοχή στο Κτηματολόγιο οπότε τι είναι προτιμότερο να κάνω? και τι λεέι ακριβώς αυτή η βεβαίωση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση βγαίνει αυτοματοποιημένη από το σύστημα δηλώσεων/βεβαιώσεων του Ν. 4014/2011 του ΤΕΕ.

Εάν έχεις αμφιβολίες για το περιεχόμενο της και για το τι ακριβώς θα υπογράψεις, οφείλεις να διαβάσεις τον Ν. 4014/2011 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Να κάνεις προφανώς νέο πλήρες τοπογραφικό διάγραμμα επί του οποίου θα κληθείς να υπογράψεις την δήλωση του Ν. 651/77 κάτι που δεν γίνεται ούτε σε αποσπάσματα κτημτολογίου, ούτε σε αποσπάσματα ΟΣΔΕ,ούτε σε αποσπάσματα διανομών και αναδασμών ούτε σε τίποτα άλλο από αυτα που κατέβηκαν στο ξερό κεφάλι των νομοθετούντων...

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

DIMITRIS 80

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Πραγματικά έχουμε χάσει τα αυγά και τα καλάθια με όλα αυτά που συμβαίνουν

 

Τοπογραφικό υπάρχει αλλά προφανώς δεν έγινε το 2005 με την εξάρτηση που λέει ο νόμος τώρα οπότε

προφανώς θα πρέπει να γίνει εκ νέου φαντάζομαι........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.