Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικος ή Μηχανολόγος Μηχανικός


Recommended Posts

Πρόσφατα τελείωσα πανελλήνιες, και λόγω του συγκεκριμένου αριθμού μορίων που έβγαλα, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα να περάσω σε μια εκ των δύο σχολές: Πολιτικών μηχανικών ή μηχανολόγων. Γνωρίζω και τα δύο αντικείμενα πραγμάτευσης στις συγκεκριμένες σχολές, απλά δεν γνωρίζω αν αξίζει να θυσιάσω την σχολη πολιτικών μηχανικών(Αθήνα) για αυτή των μηχανολόγων (Πάτρα). Λαμβάνοντας την μελλοντική επαγγελματική αποκατάσταση και των δύο, τι πρέπει να επιλέξω ;

 

Έγινε διόρθωση στο προφίλ σου 

Επάγγελμα Φοιτητής

Όταν εισαχθείς στην σχολή που θα επιλέξεις φρόντισε να συμπληρώσεις και την Ειδικότητα

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Whatevawalk said:

.... τι πρέπει να επιλέξω ;

βασικά ότι σου αρέσει πιο πολύ.

Από καθαρά άποψης αντικείμενο κύκλου εργασιών δόμησης (κτήρια, υποδομές κλπ) η ειδικότητα Πολιτικού Μηχανικού έχει τεράστια διαφορά περισσότερων  "δικαιωμάτων¨ υπογραφής σε σχέση με του Μηχανολόγου....

Οπότε αν βασικό ζήτημα για επιλογή είναι αυτό τότε έχεις τι να επιλέξεις

Το βασικό όμως εξακολουθεί να είναι τι σου αρέσει...... 

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον είναι αβέβαιο, και το επάγγελμα του μηχανικού (γενικώς) είναι υπερκορεσμένο.

Δες τι σου αρέσει περισσότερο, και ακολούθησέ το με μεράκι. Έχε πάντα κατα νου τη φυγή στο εξωτερικό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια και εγω μολις τελειωσα πανελληνιες!

Εγω βεβαια ειμαι αναμεσα πολιτικους αθηνα και ηλεκτρολογους πατρα. Δεν θα πηγαινα μηχανολογους πατρα γιατι απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενωμενο με τους ναυπηγους και αν δεν σε ενδιαφερει να γινεις και ναυπηγος θα ειναι πολλα πραγματα που θα διδαχθεις τσαμπα(επισης αν δεν θελεις να κανεις ταξιδια,γιατι εχω ακουσει οτι ειναι σαν προυποθεση στην δουλεια του ναυπηγου). Εχεις σκεφτει καθολου και εσυ για  τους ηλεκτρολογους? Πιστευω οτι αν ανθισει ενα επαγγελμα μηχανικου περισσοτερο απο τα υπολοιπα στο μελλον θα ειναι αυτο γιατι εχει να κανει και πολυ με την ενεργεια.

@Didonis 

@tetris

Ρωταω και εγω που ενδιαφερομαι εκ μερους του παιδιου που ρωτησε αρχικα,στο μελλον ποιο επαγγελμα του μηχανικου πιστευετε οτι θα ανθησει περισσοτερο,του μηχανολογου,του πολιτικου ή του ηλεκτρολογου,υπαρχει περιπτωση στο μελλον καποιο απο τα τρια επαγγελματα να ανταμοιβεται πολυ περισσοτερο απο το αλλο?

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ManosMax said:

Εγω βεβαια ειμαι αναμεσα πολιτικους αθηνα και ηλεκτρολογους πατρα

Αν μιλάμε για τους Ηλ. Μηχ. και Τεχνολογίας Υπολογιστών, ναι, πήγαινε με κλειστά μάτια (αρκεί να το έχεις πολύ με τα μαθηματικά). Στο λέω από πρώτο χέρι (η γυναίκα μου έχει τελειώσει αυτή τη σχολή, ενεργειακό τομέα για την ακρίβεια). Πολλές οι επιλογές που θα έχεις μετά, σε σχέση με άλλες πολυτεχνικές ειδικότητες. 

Αν μιλάμε όμως για τους κομπιουτεράδες της Πολυτεχνικής Σχολής της Πάτρας (ΤΜΗΥΠ - CEID), δεν έχω άποψη. 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Αν μιλάμε για τους Ηλ. Μηχ. και Τεχνολογίας Υπολογιστών,

Nαι για αυτό το τμήμα μιλάμε,ευχαριστώ και εγώ πιστεύω ότι θα έχει περισσότερες επιλογές στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ManosMax said:

Nαι για αυτό το τμήμα μιλάμε,ευχαριστώ και εγώ πιστεύω ότι θα έχει περισσότερες επιλογές στο μέλλον.

Καλή τύχη, εύχομαι τα καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2022 at 2:04 ΠΜ, ManosMax said:

Γεια και εγω μολις τελειωσα πανελληνιες!

Εγω βεβαια ειμαι αναμεσα πολιτικους αθηνα και ηλεκτρολογους πατρα. Δεν θα πηγαινα μηχανολογους πατρα γιατι απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενωμενο με τους ναυπηγους και αν δεν σε ενδιαφερει να γινεις και ναυπηγος θα ειναι πολλα πραγματα που θα διδαχθεις τσαμπα(επισης αν δεν θελεις να κανεις ταξιδια,γιατι εχω ακουσει οτι ειναι σαν προυποθεση στην δουλεια του ναυπηγου). Εχεις σκεφτει καθολου και εσυ για  τους ηλεκτρολογους? Πιστευω οτι αν ανθισει ενα επαγγελμα μηχανικου περισσοτερο απο τα υπολοιπα στο μελλον θα ειναι αυτο γιατι εχει να κανει και πολυ με την ενεργεια.

@Didonis

@tetris

Προφανώς έχω σκεφτεί ηλεκτρολόγων Πάτρα, αλλά δεν με ενθουσιάζει τόσο το πρόγραμμα σπουδών της όσο των Πολιτικών. Επίσης το πανεπιστήμιο της δεν έχει τόσες διασυνδέσεις και γνωριμίες για μεταπτυχιακά όσο έχει της Αθήνας. Από την άλλη πλευρά, κανένα επάγγελμα του μηχανικού δεν έχει αποκατάσταση στην Ελλάδα, ειδικότερα αν συμβιβαστείς μόνο με το πτυχίο της σχολής σου. Πάντα θα χρειαστεί μεταπτυχιακό σε οποιοδήποτε κλάδο και εγκατάσταση στο εξωτερικό, η οποία φαίνεται σχεδόν βέβαια. Θα πάω πρώτο έτος πολιτικών Αθήνα και αν δε με τριγκαρει η σχολή τόσο όσο νομίζω, θα χρησιμοποιήσω το 10% για ηλεκτρολόγων Πάτρα. Γενικότερα αυτό που θα παίξει ρόλο στο μέλλον μου είναι το μεταπτυχιακό σε έναν από τους κλάδους των πολιτικών μηχανικών, με τον οποίο θα ασχοληθώ. Αν σου αρέσει κυρίως η πληροφορική και ο προγραμματισμός, τότε σου συστήνω ηλεκτρολόγων Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.