Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος δόμησης και αρνητικό πόρισμα


Recommended Posts

56 λεπτά πριν, fotinoula said:

.. με μια άδεια που έχω σε ισχύ του 2022. .......

και κάλυπτε τη μισή όψη του σπιτιού τώρα επεκτάθηκε και καλύπτει όλη την όψη......

με το "τώρα" επεκτάθηκε τι εννοείς? 

Το 2022 που εκδόθηκε η άδεια δεν υπήρχε η επέκταση?

Εσύ ως επιβλέποντας του έργου (υποθέτω) γνώριζες ότι υπήρχε αυτή η υπέρβαση και καλέσατε τον ελεγκτή πριν λυθεί το πρόβλημα? Υπήρχε περίπτωση να μη το δει τόσο μεγάλη διαφορα?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Έκανε γενικές επισκευές και στην υφιστάμενη κατοικία (προσθήκη κατ'επέκταση σε υφιστάμενη κατοικία με επισκευές στην υφιστάμενη ήταν ο τίτλος της άδειας)  και ανακατασκεύασε το στέγαστρο με την αλλαγή που προανέφερα. Ήταν ενήμερος ότι αυτό είναι υπέρβαση και δυστυχώς δε με άκουσε. Μένω και πολύ μακριά από το έργο και το εκμεταλλεύτηκε αυτό. Δεν ρίχνω ευθύνες σε κάποιον γιατί ξέρω ότι έπρεπε να έχω παραιτηθεί από τη στιγμή που δεν με άκουσε.  Απλά τώρα αναρωτιέμαι σώζεται αυτό ή όχι?
 

Edited by fotinoula
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, fotinoula said:

....Ήταν ενήμερος ότι αυτό είναι υπέρβαση και δυστυχώς δε με άκουσε. ....

....Απλά τώρα αναρωτιέμαι σώζεται αυτό ή όχι?
 

δεν έχουμε όλα τα δεδομένα και όλα τα σχέδια της άδειας κλπ για να μπορούμε να πούμε αν σώζεται....

Αλλά σίγουρα σώζεται αν ξεκινήσει τώρα διαδικασίες να το αφαιρέσει και ότι συνέπειες θα έχει.... Το ήξερε και το έκανε.... ας το πληρώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, fotinoula said:

αναρωτιέμαι τι μπορεί να γίνει σχετικά με αυτό το θέμα καθώς δεν έχω υπόλοιπο κάλυψης.

Σύμφωνα με την παράγραφο 4 του άρθρου 12 του ΝΟΚ· «δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο: δ. χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα άρθρα 16 και 17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά».
Τα στέγαστρα είναι τέτοιου είδους κατασκευές. 
Η διάταξη ισχύει και για περιοχές εκτός σχεδίου.

Edited by Σερίφης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.