Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση για τα γήπεδα κάτω των 4 στρεμμάτων - Νέα πρόταση


Recommended Posts

On 9/16/2023 at 11:12 PM, OLINAPAL said:

Εγώ πάντως ξέρω ότι τελικά η ρύθμιση θα μπει στη βουλή.

Παράταση μόνο ή θα ξανανοίξουν οι νέες βεβαιώσεις όρων δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε στο νομοσχέδιο (άρθρο 24):

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/12367952.pdf

Πάει 31 Μαρτίου 2024!

Δυστυχώς όμως αφορά βεβαιώσεις που έχουν ήδη υποβληθεί. 

Edited by toposa
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο Άρθρο 40 αναφέρει πως αν έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα αίτημα προέγκρισης/όρων δόμησης κτλ, μπορούν να οικοδομούνται ακίνητα τα οποία είναι κατά παρέκκλιση άρτια.

Καταλαβαίνω πως αν εκδοθεί η οικοδομική άδεια χωρίς να εξαντληθεί η δόμηση, το ακίνητο διατηρεί το δικαίωμα αριτότητας επ' αόριστον και μπορεί μελλοντικά να εκδοθεί και δεύτερη οικοδομική άδεια όπου να εξαντλεί την υπολοιπόμενη δόμηση. Από την πολεοδομία, δεν μπόρεσαν να μου το επιβεβαιώσουν αν μπορεί αυτό να γίνει και πρακτικά στο eadeies. 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει πάρει βεβαίωση όρων δόμησης κατά παρέκκλιση και έχεις εκδώσει ήδη την άδεια δόμησης, για να μου πει αν το eadeies τον αφήνει να εκδώσει και δεύτερη άδεια, "τραβώντας" ξανά την ήδη χρησιμοποιημένη βεβαίωση όρων δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.