Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση για τα γήπεδα κάτω των 4 στρεμμάτων - Νέα πρόταση


Recommended Posts

Στη Βουλή κατατέθηκε για μία ακόμα φορά, ερώτηση που αφορά στην παράταση του χρονικού ορίου δόμησης σε οικόπεδα μικρότερα των 4 στρεμμάτων.

[θα ηταν καλυτεροτερο εαν καταργουνταν αυτες οι περιεργες διαταξεις ωστε  να ξεμπερδευουμε  μια και καλη]

 

https://news.b2green.gr/22088/στη-βουλή-η-παράταση-του-χρονικού-ορίο

Edited by ntanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

[θα ηταν καλυτεροτερο εαν καταργουνταν αυτες οι περιεργες διαταξεις ωστε  να ξεμπερδευουμε  μια και καλη]

ναι, αλλά πώς θα πουλούσαν εκδούλευση οι πολιτικοί στους ψηφοφόρους?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

συνάδελφοι τώρα πια στα γεωτεμάχια κατω των 4 στρ. δηλώνουμε μη άρτια και μη οικοδομήσιμα πια?? έχουν χάσει τη δόμηση οριστικά???

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

....Δεν εχτιζαν ολα τα κατω απο 4 στρ....εχτιζαν μονον οσα ειχαν δικαιωμα παρεκκλισης.

  Εσυ, ποια συγκεκριμενη παρεκκλιση επικαλεισαι;

   Κατα τα λοιπα,

πρωτα θα δεις το αρθρο 32 του 4759

μετα την σχετικη εγκυκλιο

 https://dasarxeio.com/2022/11/10/119133/

μετα το αρθρο 40

μετα τις αποφασεις του ΣτΕ

και μετα...το σκεφτεσαι εάν και  τί μπορεις να βεβαιωσεις 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, soulis13pao said:

..... εχουν χασει τη δομηση οριστικα???

το οριστικά δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά στην Ελληνική νομοθεσία. Οπότε άτοπο το ερώτημα σου αυτό.

Και οι όροι Δόμησης και αρτιότητες κλπ ισχύουν για την ημερομηνία που γράφει το Τοπογραφικό σου.

Οπότε καλό είναι πια αντί να γράφουμε στο Ταμπελάκι πχ Ιανουάριος 2021 να γράφουμε π.χ. 17 Ιανουαρίου 2021 (το ώρα και δευτερόλεπτο που γράφουν οι τραπεζικές συναλλαγές ίσως είναι ακόμα υπερβολικό αλλά θα το δούμε στην πράξη)

 

Υ.Γ

και βάζε τονισμό στα κείμενα σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Διάβασα αυτό το άρθρο σήμερα:

https://www.kathimerini.gr/society/562613059/ektos-schedioy-i-ektos-schedioy-domisi/

Το θεωρείται πιθανό να μην βγει τελικώς ο αναμενόμενος νόμος μέσα στον Σεπτέμβρη ή να μην δοθεί παράταση για τα κατά παρέκκλιση;

Δεν έχω δει καμία αναφορά κάπου αλλού. Το θεωρώ νομίζω ένα απλό "δημοσιογραφικό" άρθρο χωρίς βάση...

Edited by toposa
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα είχαμε τα γνωστά δημοσιογραφικά πυροτεχνήματα για το τι μπορεί να αναφέρει κάποιος νέος νόμος. Όπως τα λέγαμε και κατά την περίοδο που δημοσιεύτηκε η απόφαση 176/23 ΣτΕ τα πράγματα για την εκτός σχεδίου δόμηση, όπως τουλάχιστον την γνωρίζαμε ως τώρα, γίνονται πολύ δύσκολα. Απορίας άξιο βεβαίως είναι ότι ως σήμερα, δεν είδαμε κάποιες ιδιαίτερες αντιδράσεις από ιδιοκτήτες για το θέμα. Είναι σαν να το έχουν προδικάσει ότι αυτή η μάχη είναι χαμένη. Πάντως, λόγω των τελευταίων καταστροφών διαβλέπω  με αφορμή τα γεγονότα αυτά, να αιτιολογούν εκ νέου την -επί της ουσίας-κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμησης. Προσωπικά δεν είμαι αισιόδοξος ότι μπορεί κάτι να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εξ ολοκλήρου αυθαίρετο (Κατηγορία 2) σε κατά παρέκκλιση άρτιο (έχει γίνει τακτοποίηση).

Θεωρείτε πως αν πάω για νομιμοποίηση του αυθαιρέτου και καταθέσω προέγκριση μέχρι τέλος του μήνα, διατηρώ το δικαίωμα μελλοντικής οικοδόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που έγραψε παραπάνω ο Παύλος, σχετικά με την βήμα- βήμα κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμηση κλπ, κλπ. και την αδράνεια, βασικά, αυτού του κόσμου που θίγεται άμεσα.

Όταν στο ΥΠΕΧΩΔΕ ήταν ο Λαλιώτης έγινε μία "προσπάθεια" από το υπουργείο να καταργηθεί η δόμηση στην Ζώνη των 500μ.

Πρωτοφανής κινητικότητα. Σηκώθηκαν και οι πέτρες. Ήμουν τότε στο ΔΣ του συλλόγου της Β.Ε. Κάναμε συνεδριάσεις με κόσμο. Ερχόταν και βάζαν συνεχώς το θέμα. Αλαβάνος, νομίζω, ήταν τότε πρόεδρος  του ΤΕΕ. Τώρα είναι......  ο Στασινός!

Τελικά το πήραν πίσω το μέτρο. 

Τώρα?? Τίποτα! Μα τίποτα!

Ο "αέρας" του Μητσοτάκη?? Το 41% ????  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.