Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση ενώ εκκρεμεί εγγραφή στο ΤΕΕ


Andre_de_fast

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Με το ΚΑΔ που έχετε και εξ όσων γνωρίζω, είναι εντελώς περίεργο (να μην πω παράλογο) το ότι δεν "απαιτήθηκε" από την ψηφιακή πλατφόρμα της ΑΑΔΕ, η προσκόμιση βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ. Παντού και πάντοτε μας ζητούνταν αυτή. Μια φορά δεν μου ζητήθηκε στη ΔΟΥ, αλλά αυτή ήταν σε επανέναρξη (θεωρώντας μάλλον, ότι παραμένω μέλος ΤΕΕ σε κάθε περίπτωση / αν και στη θέση τους, εγώ θα τη ζητούσα σε κάθε περίπτωση). 

Για τους λόγους αυτούς και δεν σας απάντησα κάτι άλλο, αφού πραγματικά δεν γνωρίζω! 

Αυτό με το ΤΕΒΕ και ταυτόχρονα με δηλωμένα ΚΑΔ μηχανικού που ανέφερε άλλος συνάδελφος παραπάνω, εγώ προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει. 

Πιστεύετε αν δηλώσω διαφορετικό ΚΑΔ να λυθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Δεν είμαι βέβαιος.

Καλώς, όπως και να 'χει σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Andre_de_fast said:

Καλώς, όπως και να 'χει σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το θέμα μου

Παρακαλώ. Εύχομαι η έκβαση να είναι άμεση και αίσια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το χα κάνει επανελλημένα παντως εγώ απο το 2014 μεχρι το 2021(άνοιγμα/ κλείσιμο βιβλίων) με καδ μηχανικού, εγγραφή στον εφκα( οχι στον τομέα μηχανικών),σου επισυνάπτω κάποια έγγραφα που χα αλιεύσει,αλλα δεν τα χρησιμοποιησά ποτέ καθώς  δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα.Αφορούν την μη υποχρεωση εγγραφης στα επιμελητηρια και την δυνατοτητα μηχανικών  να ασφαλίζονται στο τεβε αν δεν ασχολούνται με μελέτες η δημόσια εργα

Γιατι δεν εγγράφεσαι ηλεκτρονικά μόνος σου?

POL.1167-28.4.1993 (apallagi-apo-epimelitirio) (1).pdf ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ_ΕΓΓΡΑΦΗΣ_ΣΤΑ_ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ.pdf

Edited by pavlos romios
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, pavlos romios said:

το χα κάνει επανελλημένα παντως εγώ απο το 2014 μεχρι το 2021(άνοιγμα/ κλείσιμο βιβλίων) με καδ μηχανικού, εγγραφή στον εφκα( οχι στον τομέα μηχανικών),σου επισυνάπτω κάποια έγγραφα που χα αλιεύσει,αλλα δεν τα χρησιμοποιησά ποτέ καθώς  δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα.Αφορούν την μη υποχρεωση εγγραφης στα επιμελητηρια και την δυνατοτητα μηχανικών  να ασφαλίζονται στο τεβε αν δεν ασχολούνται με μελέτες η δημόσια εργα

Γιατι δεν εγγράφεσαι ηλεκτρονικά μόνος σου?

POL.1167-28.4.1993 (apallagi-apo-epimelitirio) (1).pdf 167.77 kB · 1 download ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ_ΕΓΓΡΑΦΗΣ_ΣΤΑ_ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ.pdf 446.63 kB · 1 download

Καλημέρα! Θα τα κοιτάξω και θα προχωρήσω αναλόγως τη διαδικασία.

Ξεκίνησα να γραφτώ ηλεκτρονικά, αλλά σε ένα σημείο(αφού δήλωνα ότι δεν είμαι γραμμένος στο ΤΕΕ), μου ζητούσε να πάω στον ΕΦΚΑ ώστε να συνεχίσω από κοντά τη διαδικασία.

Ο ΚΑΔ που έχω δηλώσει αναφέρει μελέτες, λέτε να είναι εκεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μπερδεμένο το θέμα γιατί εμπλέκεται το φορολογικό,το ασφαλιστικό και το τεε με τα επαγγελματικά δικαιώματα..Αμα σου πει να αλλάξεις ΚΑΔ καντο..

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, pavlos romios said:

Ειναι μπερδεμένο το θέμα γιατί εμπλέκεται το φορολογικό,το ασφαλιστικό και το τεε με τα επαγγελματικά δικαιώματα..Αμα σου πει να αλλάξεις ΚΑΔ καντο..

Καλώς, ευχαριστώ πολύ! και τα έγγραφα θα βοηθήσουν πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εργαστείς ως μηχανικός, η εγγραφή στο ΤΕΕ αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση για ασφάλιση στον ΕΦΚΑ. Θα πρότεινα να αλλάξεις ΚΑΔ στην εφορία για να ξεπεράσεις το πρόβλημα. Όταν γραφτείς στο ΤΕΕ, αλλάζεις και ΚΑΔ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, gelastos said:

Θα πρότεινα να αλλάξεις ΚΑΔ στην εφορία για να ξεπεράσεις το πρόβλημα. Όταν γραφτείς στο ΤΕΕ, αλλάζεις και ΚΑΔ.

Αυτό σκέφτηκα να προτείνω αρχικά και εγώ, αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Δείτε : ο συνάδελφος παρέχει υπηρεσίες μηχανικού (αμιγώς). Να πάει λοιπόν, να αλλάξει ΚΑΔ. Σύμφωνοι. Μετά πώς θα είναι σίγουρος ότι α) ο ΚΑΔ θα του δίνει δικαίωμα για διατήρηση έδρας στο σπίτι, β) ότι ο νέος ΚΑΔ θα είναι συμβατός με τις υπηρεσίες που παρέχει;

Το πράγμα δηλαδή, μοιάζει λίγο σύνθετο, για αυτό και απάντησα ότι με πιθανή αλλαγή ΚΑΔ, δεν είναι βέβαιο ότι μπορεί να παρακάμψει το πρόβλημα. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.