Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σπίτι δίπλα από Υποσταθμό της ΔΕΗ - ασφαλές ;


giorgosmi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

 

ενδιαφερομαι να αγοράσω ένα διαμέρισμα στον 5ο όροφο, όπου στο διπλανό κτήριο (στο δρόμο)  υπάρχει Υποσταθμός της ΔΕΗ (με μετασχηματιστή, και από τον οποίο ξεκινάνε 5 κάθετα καλώδια σε κάθε μια από τις 4 κατευθύνσεις) . Επισυνάπτω φωτο .

 

ειναι ασφαλές για την υγεία , από θέμα ακτινοβολίας ;

 

ευχαριστω 

69DF1542-A8F4-4B88-89A0-B09B2E465B6A.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία είναι μετασχηματιστη μέσης σε χαμηλή τάση. 

Εγω περισσότερα θα ανησυχούσα για την ακτινοβολία από από τα κινητά, wifi κτλ πάρα από αυτό. 

 

Αλλά αν θέλει να το ψάξεις,  υπάρχουν ειδικά όργανα που μετράνε ακτινοβολία. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο σπίτι που κοιτάω έχει έξω ω από το μπαλκόνι στον 2ο στα 2,5 μέτρα αυτά τ καλώδια χαμηλής νομίζω τάσης .

ποιο από τις 2 περιπτώσεις εινΙ χειρότερο ; 
 

068C6179-B957-4214-93CF-FB019DE58B3F.jpeg

96F029E7-303D-4FD2-B3EE-831B5D619FA4.png

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, giorgosmi said:

Ένα άλλο σπίτι που κοιτάω....

Θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον να βάλεις φωτογραφίες όταν βρεις σπίτι που να μη έχει καλώδια στον δρόμο….

Και αφού τουλάχιστον από τον Ιανουάριο του 2022 ψάχνεις για σπίτι (εδώ) ….. φρόντισες να προσλάβεις σε μόνιμη βάση έναν Μηχανικό να σου ελέγχει ότι βρίσκεις χρήσιμο?

Επικουρικά αμα δεν θες καλώδια αγόρασε οικόπεδο αρκετά μεγάλο και να έχεις το σπίτι που θα φτιάξεις σε σημαντική εσοχή από τους Δημοτικούς δρόμους.

Και πιο αντισεισμικό θα είναι και πιο καλό και όλα τα θετικά του και αρνητικά θα τα ξέρεις εκ των προτέρων αφού θα τα έχεις ζητήσει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, giorgosmi said:

ποιο από τις 2 περιπτώσεις εινΙ χειρότερο ; 

Κινητό τηλέφωνο έχεις;

Wifi στο σπίτι χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

Θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον να βάλεις φωτογραφίες όταν βρεις σπίτι που να μη έχει καλώδια στον δρόμο….

Και αφού τουλάχιστον από τον Ιανουάριο του 2022 ψάχνεις για σπίτι (εδώ) ….. φρόντισες να προσλάβεις σε μόνιμη βάση έναν Μηχανικό να σου ελέγχει ότι βρίσκεις χρήσιμο?

Επικουρικά αμα δεν θες καλώδια αγόρασε οικόπεδο αρκετά μεγάλο και να έχεις το σπίτι που θα φτιάξεις σε σημαντική εσοχή από τους Δημοτικούς δρόμους.

Και πιο αντισεισμικό θα είναι και πιο καλό και όλα τα θετικά του και αρνητικά θα τα ξέρεις εκ των προτέρων αφού θα τα έχεις ζητήσει ο ίδιος.

Δηλαδή προτείνεις να προσλάβω ένα μηχανικό να μου απαντήσει το ερώτημα. Ρώτησα ηλεκτρολόγο καο μηχανικό και δεν έλαβα σαφή απάντηση 

 

1 ώρα πριν, Bill22 said:

Κινητό τηλέφωνο έχεις;

Wifi στο σπίτι χρησιμοποιείς;

Είναι συγκρίσιμη η ακτινοβολία του wifi με το ρεύμα μέσης τάσης που πέρνει στο μετασχηματιστή ;

Link to comment
Share on other sites

αν σε ερωτήσεις (για να καταλάβει κάποιος τι θες και τι υποδομή έχεις) απαντάς πάλι με ερωτήσεις...... θα περιμένεις πολύ μέχρι να βρεις σαφή απάντηση.

Απο εμένα τέλος και καλή διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσική τρίτη λυκείου,  κάθε ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολία έχει συγκεκριμένη συχνότητα και μήκος κύματος. Δες το ηλεκτρομαγνητικο φάσμα και θα καταλάβεις αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Didonis said:

αν σε ερωτήσεις (για να καταλάβει κάποιος τι θες και τι υποδομή έχεις) απαντάς πάλι με ερωτήσεις...... θα περιμένεις πολύ μέχρι να βρεις σαφή απάντηση.

Απο εμένα τέλος και καλή διασκέδαση.

Να απαντήσω με απάντηση ; Αν γνώριζα δεν θα ρωτούσα .

εφερα ένα ηλεκτρολόγο στο σημείο και μου είπε «θες να ψηθεις στην ακτινοβολία»

 

ρωτησα ένα ηλεκτρολόγο μηχανικό και μου είπε «μάλλον δε θα έχεις θέμα» όποτε άκρη δεν έχω βγάλει 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, giorgosmi said:

ειναι ασφαλές για την υγεία , από θέμα ακτινοβολίας ;

δεν ελέγχεις καλύτερα την κατάσταση του φ.ο. του κτιρίου και τη στατική του μελέτη?

είναι πιο σοβαρό από αυτό που ψάχνεις 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.