Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταλλικές συνδέσεις


 

Recommended Posts

Θα μπορούσες να βάλεις τους κοχλίες και σε παραπάνω σειρές, εάν με κάποιον τρόπο απέκλειες τη δυνατότητα στροφής της διατομής, έτσι ώστε να μην ενεργοποιηθεί η αντίσταση σε ροπή μέσω του μοχλοβραχίονα.....χμμμ, άραγε τι τρόπος?

 

Μετά έχεις άλλη λειτουργία μηχανισμού.

Επίσης στην πάκτωση αν βάλεις κοχλίες πάλι δεν έχεις λειτουργία πάκτωσης...

Επίσης ανάλογα το ύψος και η διαμόρφωση της άρθρωσης.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι στις σιδηρές δεν δίνεται η πρέπουσα σημασία όσο στο σκυρόδεμα.

Και επειδή το πρόβλημα στις σιδηρές είναι οι συνδέσεις και η διαμόρφωση τους ένας λόγος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

χρησιμοποιω το master....ηθελα να ρωτήσω για την προσομοιωση πάκτωσης αν ο κομβος βγαινει άκαμπτος δεν ειμαι καλυμμενος?

αλλιςσ μπορείτε να προτείνετε κάποιους τρόπους για να ελέγχεται ο τύπος της σύνδεσης?

Link to comment
Share on other sites

Oριστε μια ακαμπτη συνδεση...

Πως τη βλεπετε???

Πως σας φαινονται οι συγκολλησεις???

 

ΥΓ. Για ακομα μια φορα επιβεβαιωνετε οτι οσα περισσοτερα ζητας, τοσα περισσοτερα παιρνεις... ΝΑΙ λοιπον, ειμαι υπερβολικος (επειδη μου το ειπαν και αυτο σημερα), γιαυτο εχω και το αναλογο αποτελεσμα....

 

3ba9b1141579228.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς terry να μας πεις και τί υπάρχει από κάτω της, στο μπετόν μέσα; Γιατί συντελεί και αυτό το κομμάτι στην ακαμψία.

 

Πάντως περί τον ισχυρό άξονα η συγκεκριμένη συγκόλληση δεν ξέρω κατά πόσο πολύ ευνοεί την ακαμψία. Ουσιαστικά στηρίζεσαι στην αντοχή της ραφής. Θα προτιμούσα την ίδια συγκόλληση με αυτή της περί τον ασθενή άξονα ακαμψίας ώστε να συνεισφέρει και το τριγωνάκι χάλυβα.

 

Δηλαδή βλέπω μεγάλη ακαμψία βάσης υποστυλώματος και όχι τόσο ακαμψία της διατομής στο άκρο του υποστυλώματος.

 

Οι πιο έμπειροι διαφωνούν και είμαι πολύ λάθος; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις απο κατω???

Δεν το καταλαβα αυτο..

Αν εννοεις στη θεμελιωση εχει μεμονομενο πεδιλο 1μ*1.8μ...

 

Πάντως περί τον ισχυρό άξονα η συγκεκριμένη συγκόλληση δεν ξέρω κατά πόσο πολύ ευνοεί την ακαμψία. Ουσιαστικά στηρίζεσαι στην αντοχή της ραφής. Θα προτιμούσα την ίδια συγκόλληση με αυτή της περί τον ασθενή άξονα ακαμψίας ώστε να συνεισφέρει και το τριγωνάκι χάλυβα.

 

 

Δεν το καταλαβα αυτο..

 

 

Δηλαδή βλέπω μεγάλη ακαμψία βάσης υποστυλώματος και όχι τόσο ακαμψία της διατομής στο άκρο του υποστυλώματος.

 

 

Ουτε αυτο...

 

:smile:

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, συγνώμη για το λακωνικό πριν, αναφέρομαι στα χαρακτηριστικά της αγκύρωσης και όχι το πέδιλο.

 

Για το άλλο εννοώ ότι η τραπεζοειδή σχήματος πλάκα που έχει συγκολληθεί παράλληλα στον κορμό (στα σημεία επαφής με τα πέλματα) ίσως να προσφέρει λιγότερο ακαμψία από ότι αν ήταν 3 ξεχωριστά κομμάτια. Δηλαδή 2 τριγωνάκια έξω από τα πέλματα και 1 παραλληλόγραμμο ανάμεσα.

 

Το πιο πιθανό είναι να είμαι λάθος, αλλά εγώ αισθάνομαι ότι έχω μία πολύ άκαμπτη σύνδεση πεδίλου και μεταλλικής βάσης (αυτή με τα 6 μπουλόνια) υποστηλώματος, αλλά πάνω σε αυτή τη βάση η σύνδεση της Η διατομής είναι λιγότερο άκαμπτη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της ακαμψία δεν είναι κάτι που "φαίνεται" εύκολα με το μάτι...

Είναι βεβαίως απλό το να διαπιστώσει κανείς ότι μία σύνδεση γίνεται "πιο άκαμπτη" όταν αυξάνει το πάχος της πλάκας, ο αριθμός των νεύρων, η διατομή των αγκυρίων...

 

Αλλά το πόσο πρέπει να είναι ο πάχος της πλάκας, ο αριθμός των νεύρων, η διατομή των αγκυρίων, ώστε η σύνδεση να είναι όντως άκαμπτη (επομένως να είναι σύνδεση ροπής) είναι κάτι που με το μάτι δεν φαίνεται, ειδικά μάλιστα αν βλέπεις μόνο την σύνδεση και όχι τον φορέα ολόκληρο...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καταλαβα τι εννοεις...

Αλλα στην περιπτωση αυτη θες 4 αγκυρια και οχι 6..

 

Ειναι "αλλη" συνδεση αυτη που λες...

 

Απο δυσκαμψια παντως ειναι μια χαρα η συνδεση μου..

Θα ψαξω να βρω και το διαγραμμα...

αναφέρομαι στα χαρακτηριστικά της αγκύρωσης και όχι το πέδιλο

 

Τα αγκυρια απο οσο θυμαμαι ειναι Μ24, υψους καθαρου 60εκ, ποιοτητα 8,8 με ακγυροπλακες 100*100χιλ παχους 10χιλ...

 

Και ομως το πεδιλο κανει τη συνδεση....

 

ΥΓ. Για τις συγκολλησεις δεν ακουω σχολια... :smile:

 

 

ΥΓ2. Τι λες για δυσκαμψια τωρα??

post-5598-131887273869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν σήκωσες λίγο πιο πάνω το αντιανέμιο και γιατί του άνοιξες 3 τρύπες?

Για τις συγκολλήσεις θα έπρεπε να σαρώσεις(ΟΧΙ ΕΣΥ...μηχανικός συγκολλήσεων) τη μάζας της

συγκόλλησης και της Θερμικά Επηρεαζόμενης Ζώνης

με δέσμες υπερήχων που εκπέμπονται υπό γωνία

από κεφαλή που κινείται στην πλευρική περιοχή

της συγκόλλησης με χειροκίνητο τρόπο. Πριν από αυτό ψάξε με την χρήση λευκού ειδικού σπραυ για την ύπαρξη μικροπόρων στην επιφάνεια της συγκόλλησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζοταν να παει πιο πανω το κομβοελασμα του αντιανεμιου...

Η θεωρητικη προεκταση της σειρας των κοχλιων περναει ακριβως απο τον αξονα του στυλου..

Δεν χρειαζεται να δινουμε εκεντροτητες χωρις λογο..

Οι κοχλιες ειναι 3 για να αντεχουν σε διατμηση...

Δεν εχουμε απαιτηση για ικανοτικο αλλα καλο ειναι ννα τηρουμε καποιες διαταξεις..

 

Για τις συγκολλησεις δεν μιλαγα για μη καταστροφικους ελεγχους...

Η οψη και μονο εμενα μου αρκει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.