Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια σε ισχύ, με ημιτελές έργο, και αυθαιρεσίες (προ του 11)


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Η περίπτωση που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με κατοικία σε εκτός σχεδίου περιοχή (παρέκκλιση), η οποία έχει ξεκινήσει με άδεια ημερομηνίας 2010. Το 2011 σταμάτησε. Το αποτέλεσμα είναι, σήμερα να έχουμε μία κατοικία, ΗΜΙΤΕΛΗ, με ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ, (γίναν προ του 2011) και μία οικοδομική άδεια σε ισχύ.

Η ερώτηση είναι η εξής: Για να μπορέσω να συνεχίσω τις εργασίες και να κλείσω την άδεια, πως μπορώ να το χειριστώ, εφ όσον οι υπερβάσεις δόμησης ξεπερνούν το επιτρεπόμενο. Με αλλα λόγια δεν έχω υπόλοιπο δόμησης. Άρα απ'οσο καταλαβαίνω δεν μπορώ να κάνω αναθεώρηση.

Καθε άποψη ευπροσδεκτή,
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

     σε παρόμοια περίπτωση "Ημιτελής, με Αυθαιρεσίες, χωρίς υπέρβαση Δόμησης" έχω κάνει Ρύθμιση με Ν.4495/17 και προχώρησα σε έκδοση Άδειας (κατηγ. 3) για Συνέχιση Οικοδομικών Εργασιών.

Με δεδομένη την υπέρβαση Δόμησης, προφανώς θα πρέπει να εγκριθεί εκ νέου το Διάγραμμα. Η υπέρβαση αφορά κάποια ανεξάρτητη Αποθήκη ή κατασκευάσθηκε μία Κατοικία μεγαλύτερων διαστάσεων;

    

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση!

Πρόκειται για κατοικία όπου το υπόγειο ξεμπαζώθηκε και έγινε ισόγειο, και απο αποθήκη γίνεται κατοικία.
Δυστυχώς με άδεια σε ισχύ δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω νέα άδεια. Με μια πρώτη επαφή με την πολεοδομία, μου είπαν να ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες και να συνεχίσω με την υπάρχουσα άδεια για το κλείσιμο της οικοδομής. Σήμερα θα επικοινωνήσω ξανά.
 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απάντησαν

υ.γ Και μάλλον ελαστικά (γιατί μπορούσαν να σου πουν ότι το ξεμπάζωμα δεν ισχύει ως αυθαιρεσία πριν την 28-7-11-αφού μπορείς με την ισχύουσα Ο.Α να το μπαζώσεις ακόμη και τώρα!)   

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 21/11/2022 at 9:20 ΠΜ, Niki.papacharalampous said:

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση!

Πρόκειται για κατοικία όπου το υπόγειο ξεμπαζώθηκε και έγινε ισόγειο, και απο αποθήκη γίνεται κατοικία.
Δυστυχώς με άδεια σε ισχύ δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω νέα άδεια. Με μια πρώτη επαφή με την πολεοδομία, μου είπαν να ρυθμίσω τις αυθαιρεσίες και να συνεχίσω με την υπάρχουσα άδεια για το κλείσιμο της οικοδομής. Σήμερα θα επικοινωνήσω ξανά.
 

Καλησπέρα,

Μήπως είχες κάποια νεότερη εξέλιξη επί του θέματος? Και ποια είναι η ορθή αντιμετώπιση τελικά? Διότι έχω αντίστοιχη υπόθεση.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ. said:

Καλησπέρα,

Μήπως είχες κάποια νεότερη εξέλιξη επί του θέματος? Και ποια είναι η ορθή αντιμετώπιση τελικά? Διότι έχω αντίστοιχη υπόθεση.

Ευχαριστώ!

Καλημέρα, ναι. Κάναμε ρύθμιση των αυθαιρεσιών και συνεχίζουμε κανονικά τις εργασίες, χωρίς νέα αδεια. Αυτό μας υπέδειξε η ΥΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Niki.papacharalampous said:

Καλημέρα, ναι. Κάναμε ρύθμιση των αυθαιρεσιών και συνεχίζουμε κανονικά τις εργασίες, χωρίς νέα αδεια. Αυτό μας υπέδειξε η ΥΔΟΜ. 

Καλημέρα! Χωρίς ούτε αναθεώρηση της υπάρχουσας άδειας για την αποπεράτωση των εργασιών των αυθαίρετων τμημάτων? Με ποια έγκριση - άδεια αποπερατωνονται τα αυθαίρετα τμήματα, εφόσον δεν καλύπτονται από την αρχική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΔΗΜΗΤΡΗΣ Χ. said:

Καλημέρα! Χωρίς ούτε αναθεώρηση της υπάρχουσας άδειας για την αποπεράτωση των εργασιών των αυθαίρετων τμημάτων? Με ποια έγκριση - άδεια αποπερατωνονται τα αυθαίρετα τμήματα, εφόσον δεν καλύπτονται από την αρχική άδεια.

Σύμφωνα με την ΥΔΟΜ πάντα, με το που θα ρυθμιστούν θα φαίνεται εκεί η διαφορά ποια είναι αυθαίρετα ποια όχι. Χωρίς αναθεώρηση χωρίς τίποτα. Αναρωτιέμαι και γώ αν στο τέλος προκύψει κάτι, αλλά ήταν σαφείς. Και με συναδέλφους που το συζήτησα είχαν την ίδια άποψη.

Δεν έχει κλείσει η υπόθεση μου. Θα φανεί στο τέλος τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.