Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορεί το τοπογραφικό αδείας να χρησιμοποιηθεί σαν τοπογραφικό συμβολαίου;


Recommended Posts

Πελάτης μου ζήτησε το εξής: Θέλει να αγοράσει ένα οικόπεδο και αμέσως μετά να ανεγείρει σε αυτό κτίσμα. Έτσι μου ζήτησε να κάνω ένα τοπογραφικό αδείας και αυτό να χρησιμοποιηθεί και σαν τοπογραφικό συμβολαίου.

Γίνεται αυτό ή θα πρέπει να γίνουν ξεχωριστά τοπογραφικά (και ξεχωριστές πληρωμές) για τα τοπογραφικά αδείας και συμβολαίου;

 

Και ποιά είναι η διαδικασία πληρωμής (και οι τιμές) για τα τοπογραφικά αδείας; Θα πρέπει να δημιουργήσω ειδικό λογαριασμό σε τράπεζα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Julius Caesar

προφανώς θα φτιάξεις ένα και θα πληρωθείς κανονικά με το πινάκιο τοπογραφικού για έκδοση αδείας

φρόντισε να υπάρχει και η υψομετρική πληροφορία γιατί είναι απαραίτητη για την οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό της άδειας φαίνεται και το υπό ανέγερση κτίσμα ενώ στο τοπογραφικό για την αγορά του οικοπέδου, προφανώς όχι. Κατά την γνώμη μου κάνε το τοπογραφικό με πλήρη στοιχεία (υψόμετρα κλπ) τύπωσε του όπως το θέλει για τα συμβόλαια, πάρε και μια προκαταβολή και όταν έρθει η ώρα για την άδεια, φτιάχνεις τα πινάκια αμοιβής και τα συναφή και τα βρίσκετε μαζί με την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιά είναι η διαδικασία πληρωμής (και οι τιμές) για τα τοπογραφικά αδείας; Θα πρέπει να δημιουργήσω ειδικό λογαριασμό σε τράπεζα;

Οι ελάχιστες αμοιβές καθορίζονται από την εγκύκλιο 8/90 με θέμα την παροχή οδηγιών σχετικά με τα Π.Δ.515/89 και συγκεκριμένα στο Κεφ. 3.

Για την πληρωμή της ελάχιστης αμοιβής ανοίγεις τον ειδικό λογαριασμό Μηχανικών για αμοιβές, στην Εθνική Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.