Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με περίφραξη σε οικόπεδο με κάθετες ιδιοκτησίες


nikos kokkinis

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Χτίζω μία νέα κατοικία σε περιοχή εντός σχεδίου με άδεια δόμησης σε ισχύ.

Το οικόπεδο έχει γίνει με σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας σε δύο ίσα μέρη.

Επειδή με τους άλλους ιδιοκτήτες του άλλου μισού οικοπέδου το αγοράσαμε ταυτόχρονα την ίδια στιγμή και θα χτίζαμε παράλληλα, είχαμε πει για να γίνει κάποιο διαχωριστικό υποτυπώδες για την ιδιωτικότητα των δύο ανεξάρτητων κατοικιών. Μόλις περνάγαμε τον έλεγχο, τότε θα βάζαμε κάποιο συρματόπλεγμα ή κάποια μάντρα ώστε να χωριστούν τα δύο οικόπεδα.

Δυστυχώς όμως τα παιδιά που αγόρασαν το άλλο οικόπεδο κάτι προέκυψε και δεν πρόκειται να χτίσουν και πιθανόν να πουληθεί το οικόπεδο. Το πρόβλημα το δικό μου τώρα είναι το εξής: την οικοδομή την τελειώνω όπου να ναι και είμαστε έτοιμοι να μπούμε στο νέο μας σπίτι, επειδή βάσει νόμου δεν μπορώ να χωρίσω το οικόπεδο στα δύο, γιατί αν πουληθεί το αλλο μισό και αποφασίσει ο νέος ιδιοκτήτης να χτίσει  και έρθει ο έλεγχος και δει ότι υπάρχει διαχωριστικό, θα έχω πρόβλημα πιθανού προστίμου αλλά και οικονομικό διότι θα πρέπει να γκρεμίσω αυτό που έφτιαξα. Από την άλλη όμως δεν μπορώ να αφήσω ένα νέο σπίτι ξέφραγο αμπέλι γιατί το άλλο μισό δεν έχει καν περίφραξη. Δηλαδή από τη μία πλευρά του οικοπέδου θα είναι ανοιχτά και θα μπορεί να μπαίνει όποιος θέλει.

Είμαι πραγματικά σε απόγνωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση πάνω σε αυτό το πρόβλημα.

Ένας μηχανικός μου είπε ότι ίσως να μπορείς να πάρεις άδεια από την αστυνομία με την αιτιολογία ότι η περιοχή έχει πάρα πολλά κρούσματα από κλοπές και να το κλίσεις αλλά δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σε αυτό το πρόβλημα?

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

΄Νόμιμη περίφραξη στο όριο της κάθετης δεν επιτρέπεται. Αυτό είναι ξεκάθαρο. Υπάρχουν εναλλακτικές όπως για παράδειγμα φυτοφράχτες κλπ, αλλά όχι περίφραξη-περιτοίχιση. Η άλλη λύση είναι να αναλάβεις το κόστος της περίφραξης για το ολόκληρο το οικόπεδο ή να έρθεις σε κάποια συμφωνία με τον έτερο συνιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, nikos kokkinis said:

...ι ίσως να μπορείς να πάρεις άδεια από την αστυνομία ....

Δεν βγάζει πολεοδομικές άδειες η αστυνομία.....

 

Μιά χαρά λύση είναι και κάτι σαν αυτό..... 

και καλό και όμορφο και οικονομικό και σας δίνει και οξυγόνο .... και με την ανάλογη φροντίδα ο κάθε κλέφτης θα προτιμά να πηδά τις άλλες μάντρες που θα έχεις παρά αυτό.

 

 

96419854_2831324070299534_3807411035283914752_n-2-1200x600.thumb.jpg.dbefd87eb324a04c6969dfde53a5f508.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Didonis said:

Δεν βγάζει πολεοδομικές άδειες η αστυνομία.....

 

Μιά χαρά λύση είναι και κάτι σαν αυτό..... 

και καλό και όμορφο και οικονομικό και σας δίνει και οξυγόνο .... και με την ανάλογη φροντίδα ο κάθε κλέφτης θα προτιμά να πηδά τις άλλες μάντρες που θα έχεις παρά αυτό.

 

 

96419854_2831324070299534_3807411035283914752_n-2-1200x600.thumb.jpg.dbefd87eb324a04c6969dfde53a5f508.jpg

 

Το σκέφτηκα να κάνω έναν φυτικό φράχτη αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται και αυτό, επίσης ένα άλλο θέμα που προκύπτει είναι ότι θέλει έναν σεβαστό χρόνο για να μεγαλώσει

Link to comment
Share on other sites

για να στο γράφω επιτρέπεται κι ας μη είμαι αστυνομία

για τον χρόνο..... ξεκίνα αύριο..... (ακόμα χτίζεις αν κατάλαβα καλά)

 

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, Didonis said:

για να στο γράφω επιτρέπεται κι ας μη είμαι αστυνομία

για τον χρόνο..... ξεκίνα αύριο..... (ακόμα χτίζεις αν κατάλαβα καλά)

 

Ναι χτίζω ακόμα σε κάνα δυο μήνες τελειώνουμε, ας ελπίσουμε να μην υπάρξει σοβαρό θέμα 

Link to comment
Share on other sites

οπότε ξεκίνα..... βάλε και φραγκόσυκα και στις 2 πλευρές ..... (νομίζω πως τα πουλάνε και με ύψος 1 μέτρο το φυτό).....

μια χαρά φρούτο και δίνει υγεία

download.jpg.244a3def640147d6fb93b36f3c8ed811.jpg

 

Επικουρικά όμως κι αυτό είναι σημαντικό δεν μπορείς να έχεις καλή προστασία στον κήπο των Οικοπέδων και 2 μέτρα μάντρα να βάλεις αν μπεις στο στόχαστρο κλεφτών μπαίνουν μέσα για πλάκα....

Για αυτό και δίνουμε σημαντική προσοχή στην προστασία του σπιτιού.... όχι μόνο με ενεργητικά στοιχεία (κάμερες, συναγερμοί κλπ) αλλά και με παθητικά συστήματα στην μορφολογική του δόμηση αν το είχατε φροντίσει.

 

Καλή διαμονή και καλορίζικο το σπιτικό σας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Didonis said:

οπότε ξεκίνα..... βάλε και φραγκόσυκα και στις 2 πλευρές ..... (νομίζω πως τα πουλάνε και με ύψος 1 μέτρο το φυτό).....

μια χαρά φρούτο και δίνει υγεία

download.jpg.244a3def640147d6fb93b36f3c8ed811.jpg

 

Επικουρικά όμως κι αυτό είναι σημαντικό δεν μπορείς να έχεις καλή προστασία στον κήπο των Οικοπέδων και 2 μέτρα μάντρα να βάλεις αν μπεις στο στόχαστρο κλεφτών μπαίνουν μέσα για πλάκα....

Για αυτό και δίνουμε σημαντική προσοχή στην προστασία του σπιτιού.... όχι μόνο με ενεργητικά στοιχεία (κάμερες, συναγερμοί κλπ) αλλά και με παθητικά συστήματα στην μορφολογική του δόμηση αν το είχατε φροντίσει.

 

Καλή διαμονή και καλορίζικο το σπιτικό σας.

Εγώ έχω 5 φραγκοσυκιες στο πίσω όριο του οικοπέδου (μια ήταν πέταξα φύλα και βγήκαν άλλες 4 και τώρα μετά από τρία χρόνια είναι θεορατες) και προστασία και τρώμε οικογενειακώς 50 κιλά φραγκόσυκα το χρόνο . Μετά μάθαμε ότι είναι και super food...

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχετε να μην ξεφύγει η κατάσταση με τις φραγκοσυκιές. Αναπτύσσονται γρήγορα και ανεξέλεγκτα και με ένα πεσμένο πλατύφυλλο πιάνουν αμέσως. Μετά δεν μπορείς να τις μαζέψεις. Σαφώς και αποτελούν φυσικό φράχτη. Προτείνω και αγκινάρες για κάτι πιο χαμηλό (παρεμποδιστικά) αρκεί να μην υπάρχουν ποντίκια στη γειτονιά γιατί τις τρώνε από κάτω και εν τέλει ξεραίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.