Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορθότρυπες τουβλίνες & Μη προσμέτρηση πάχους τους στο Σ.Δ


r_s

Recommended Posts

Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εν τω μεταξυ ο υπαλληλος διαβασε ξανα κ ξανα την εγκυκλιο ( με εμενα πανω απο το κεφαλι του) και το δέχτηκε- αντιλήφθηκε, αφου μου τονισε πως εχω Υπ. Δηλωση μεσα στο διαγραμμα δομησης που δηλωνω πως εχω την ευθυνη για τη δομηση και τον υπολογισμο της ;))
Οπότε ολα οκ. 
Στην συγκεκριμενη περιπτωση, εγω τοποθετω τα τουβλα προσωπο με τα μπετά στην εξωτερική πλευρα του κελύφους, και επιπλεον θα τοποθετησω και περιμετρικη μονωση, ώστε να μη δημιουργουνται θερμογεφυρες στα σημεια που τα τουβλα συναντιουνται με τις κολωνες. 
καλο σας βραδυ
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@@ριες, αφού έμαθε από κάποιον συνάδελφο του, δικαιολόγησε την αρχική του άγνοια με την ΥΔ. Σε ποια πολεοδομία ;

Edited by jbosdas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, ekechagi said:

Αυτοί δεν έκαναν απεργία 2 εβδομάδες, γιατί τους πήραν αρμοδιότητες, από τις ΥΔΟΜ στο e-adeies; 😂

3 εβδομαδες. Για να ειναι όλα υπ' ευθυνη μηχανικου..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
On 8/3/2023 at 9:34 ΠΜ, Latg said:

Καταρχάς θα πρέπει να έχουν προβλεφθεί στην μελέτη, στο ΔΚ και στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης.

Αν μπουν ανάμεσα σε υποστυλώματα που πχ απέχουν 4μ και έχουμε θερμομονωτικά υλικά πλήρωσης πάχους 25εκ δεν μετράει στον ΣΔ αυτό το 1τμ κτλ.

Τα υποστυλώματα μετράνε.

Επίσης μπορεί να γίνει και με δόντι 

Αν ανάμεσα από υποστυλώματα έχω τοιχο 5μ και πλάτος τοίχου 25εκ αλλά και ενδιάμεσα σε αυτον τον τοίχο έχω μια μπαλκονόπορτα 1.5 μ. και μια πόρτα εισόδου 1.0 μ. τοτε τι θα αφαιρέσω από τον συντελεστή δομησης; θα αφαιρέσω 5 (μηκος) x0.25 (πλάτος τοίχου) ; ή Για την μπαλκονόπορτα έχει σημασία που ειναι τοποθετημένη η κάσα ώστε να αφαιρέσουμε 1.5x(απόσταση εξω μεριάς τοίχου μέχρι και την κάσα) ; Επίσης εκεί που ειναι η πόρτα εισόδου 1μ θα το μετρήσουμε κανονικά στη δόμηση;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να το δούμε τεχνικά λίγο όμως, πολλές θερμογέφυρες έχουν αυτά τα ορθομπλοκ και αν και πήγες να με καλύψεις εκεί που είπες θα βάλεις μόνωση στα υποστυλώματα εξωτερικά, νομίζω ότι όταν αυτή προχωρήσει να συναντήσει την τοιχοποιία μάλλον δεν σκοπεύεις να καλύψεις όλη την τοιχοποιία. Σίγουρα νομίζω ότι αν κάποια κρίνονται σαν επαρκή μόνωση κατοικίας - ακινήτου κρίνεται και από τις κλιματολογικές συνθήκες και από την μελέτη θερμομόνωσης δεν την ξέρω τη συγκεκριμμένη, εσείς ξέρετε καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.