Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορθότρυπες τουβλίνες & Μη προσμέτρηση πάχους τους στο Σ.Δ


r_s

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Arche said:

να το δούμε τεχνικά λίγο όμως, πολλές θερμογέφυρες έχουν αυτά τα ορθομπλοκ και αν και πήγες να με καλύψεις εκεί που είπες θα βάλεις μόνωση στα υποστυλώματα εξωτερικά, νομίζω ότι όταν αυτή προχωρήσει να συναντήσει την τοιχοποιία μάλλον δεν σκοπεύεις να καλύψεις όλη την τοιχοποιία. Σίγουρα νομίζω ότι αν κάποια κρίνονται σαν επαρκή μόνωση κατοικίας - ακινήτου κρίνεται και από τις κλιματολογικές συνθήκες και από την μελέτη θερμομόνωσης δεν την ξέρω τη συγκεκριμμένη, εσείς ξέρετε καλύτερα

Μπορεις να βάλεις θερμοπρόσοψη περιμετρικά και έξω από τα υποστυλώματα και εξω από τα θαρμομονωτικά λιθοσώματα οπότε δεν θα υπάρχουν θερμογεφυρες. Το ερώτημα ειναι αλλο όμως αν γνωρίζει κάποιος...

Αν ανάμεσα από υποστυλώματα έχω τοιχο 5μ και πλάτος τοίχου 25εκ αλλά και ενδιάμεσα σε αυτον τον τοίχο έχω μια μπαλκονόπορτα 1.5 μ. και μια πόρτα εισόδου 1.0 μ. τοτε τι θα αφαιρέσω από τον συντελεστή δομησης; θα αφαιρέσω 5 (μηκος) x0.25 (πλάτος τοίχου) ; ή Για την μπαλκονόπορτα έχει σημασία που ειναι τοποθετημένη η κάσα ώστε να αφαιρέσουμε 1.5x(απόσταση εξω μεριάς τοίχου μέχρι και την κάσα) ; Επίσης εκεί που ειναι η πόρτα εισόδου 1μ θα το μετρήσουμε κανονικά στη δόμηση;

Edited by Γιαννης Παπ
Link to comment
Share on other sites

"Πόρτες παράθυρα προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης". Παλαιότερη συζήτηση με συνάδελφο που ασχολείται με παθητικά κτίρια των οποίων τα κουφώματα έρχονται πρόσωπο με την εξωτερική θερμομόνωση... Ήταν το αδιανόητο της υπόθεσης, είχε γίνει σχετικό ερώτημα στην δοκκ . 

Τροποποιήθηκε όπως θα δεις και στον ΝΟΚ, αρθ11, παρ.ιθ. αρκεί να αποδεικνύεται η θερμομονωτική τους ικανότητα. 

Η επιφάνεια της θερμομόνωσης ή και του θερμομονωτικού στοιχείου πλήρωσης, όπως θερμομονωτικά λιθοσώματα και λοιπά θερμομονωτικά στοιχεία (όπως, ενδεικτικά και όχι περιοριστικά, κουφώματα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων [ΚΕΝΑΚ] ή και θερμομονωτικά πανέλα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ), στο σύνολό της, οι επενδύσεις του κτιρίου,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites


Ναι γνωρίζω οτι αφαιρούνται και τα κουφώματα πλέον αρκεί να ικανοποιούν τις απαιτήσεις κατά ΚΕΝΑΚ.

Άλλο ρώτησα πχ σε ενα κούφωμα που ειναι 2.00 μηκος και ο τοιχος περιμετρικά του που ειναι από θερμομονωτικά λιθοσώματα (τα οποία επίσης αφαιρούνται) ειναι 0.25 τότε θα αφαιρέσω από τη δόμηση 2.00 x 0.25 για το κουφωμα ; ή θα αφαιρέσω 2.00 x (απόσταση από έξω μεριά του τοίχου μέχρι και το κάσωμα του κουφώματος) ; Γιατι μπορει πχ το κούφωμα να τοποθετείται στη μέση...οπότε το εσωτερικό του τοίχου που βρισκεται το κουφωμα να μετράει στη δόμηση... αυτό έγραψε ένας συνάδελφος σε αλλο thread o @kan62, οτι έχει σημασία που τοποθετείται το κούφωμα.
 

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους. Το κείμενο των δημοσιεύσεων μας πρέπει να είναι ορθογραφημένο και με τόνους.

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα για λόγους οικονομίας του forum.

jbosdas

Edited by jbosdas
Παράθεση προηγούμενης δημοσιεύσης, τονισμός
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε είχα πει, υπόθεση έκανα.

Μετά ακολούθησε εγκύκλιος και το θέμα έκλεισε με πλήρη αφαίρεση ... όταν ήρθε η ανάπτυξη.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ναι ειχες πει "θα μπορούσε" χωρις να σημαινει οτι ειναι σωστό αυτό που ειπες....

Απλά καλό ειναι που τονίζεται τώρα οτι αφαιρείται ΟΛΟ το πλάτος του τοίχου και στο κουφωμα ανεξάρτητα από που θα τοποθετησεις το κουφωμα προς τα έξω ή προς τα μέσα στον τοίχο...γιατι πολλοι μπορει να μπερδευτούν διαβάζοντας εκείνο το σχολιο σου που ειπες θα μπορουσε να αφαιρεθεί μονο το τμημα του τοίχου προς τα εξω+ το κάσωμα...

Οπότε γενικά αφαιρείται όλοι το πλάτος τοίχου από θερμομονωτικά λιθοσώματα, ολο το πλάτος τοίχου από ενεργειακά κουφώματα και επίσης ολο το πλάτος της θερμομόνωσης το οποιο μπορει να βρισκεται και εξωτερικά από τα θερμομονωτικά λιθοσώματα...
Δηλαδη ας πούμε να έχω τοίχο 25cm από orthoblock και αλλους 5 ποντους θερμομονωση απέξω από το orthoblock..οπότε αφαιρούνται και οι 30 ποντοι από τη δόμηση x το μηκος.

 

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

1. Επιδιώκουμε να είναι ευανάγνωστα τα κείμενα σε μηνύματα και τίτλους. Το κείμενο των δημοσιεύσεων μας πρέπει να είναι ορθογραφημένο και με τόνους.

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα για λόγους οικονομίας του forum.

jbosdas

Edited by jbosdas
Παράθεση προηγούμενης δημοσιεύσης, τονισμός
Link to comment
Share on other sites

Το "θα μπορούσε" πάλι παραμένει. Οτιδήποτε διευκρινιστικό είναι μόνο για τον μελετητή και την ατομική του ευθύνη. Δεν είναι για βεβαιότητα όταν ρωτάς-ελέγχεις σε ΥΔΟΜ.

Είναι πολύ πιθανό, αν το κούφωμα είναι προς τα έξω να σου πούν ότι βγαίνει εκτός τοίχου οπότε μετράει, όπως στα έρκερ ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε περίπτωση να βγαινει εκτός τοίχου το κούφωμα, αλλά να τοποθετείται εντός του τοίχου προς τη μέση ας πούμε. Σε αυτη την περίπτωση αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι αφαιρείται ολος ο τοίχος που βρισκεται το κουφωμα από τη δόμηση...δηλαδη αμα έχει τοιχο περιμετρικά από το κουφωμα 25cm θα αφαιρεθεί και στο κουφωμα δομηση 0.25x(το ανοιγμα)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Κan 62 εγω πιστευω οτι τα ανοιγματα υαλοπινακες και πατζουρια, ειναι μερος της τοιχοποιίας, το αφαιρείς ολα από την δόμση όταν αφαιρείται ο τοίχος, το αν η τοιχοποιία αυτή δεν επιτρέπεται να μετρήσει και ότι οι τιμές που αναφέρει η πωλήτρια εταιρία αληθεύουν επέτρεψε μου, να έχω μια δικιά μου άποψη.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.