Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αρτοποιείου


Recommended Posts

Όσον αφορά την εφορία, οι λογιστές θα έπρεπε να γνωρίζουν οτι με την ΠΟΛ 1221/2011 έχει καταργηθεί η απαίτηση προσκόμισης άδειας εγκατάστασης ή λειτουργίας για να γίνει έναρξη δραστηριότητας σε μεταποιητικές επιχειρήσεις. Κανονικά δεν απαιτείται τίποτα, ούτε αντίγραφο της αίτησης.

Link to comment
Share on other sites

Έλα όμως που έμένα με κράξανε οτι η δεν τους τους είπα τιποτα για την έναρξη.... και η εφορια τους ζήτησε βεβαιωση απο τη δ/νση οτι καταθέσαμε αίτηση για άδεια λειτουργείας ?

 

Τι να πώ ....

 

Τέτοια ασυνενοισία μεταξύ εφορίας και ανάπτυξης !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Και όμως είνα αλήθεια .....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή αυτή την περίοδο κάνω δύο φούρνους σε διαφορετικές περιοχές. Κάθε περιοχή τα δικά της (είτε αυτό αφορά την εφορία είτε την διεύθυνση ανάπτυξης .....)

 

Στο Αιγάλεω λοιπόν ζητάνε την βεβαίωση κατάθεσης αιτήματος για αρτοποιείο, είναι ένα έντυπο που μπορείς να πάρεις ανά πάσα στιγμή από το ανάπτυξης  από το πρωτοκολλώ  και απλά λέει ότι έχεις πάει το ερωτηματολόγιο και ζητάς να βγάλεις άδεια. Εκεί λοιπόν στο Αιγάλεω όποτε και να πας στο βγάζουν σε δευτερόλεπτα και κάνεις την δουλεία σου.

 

Στην Αγία Παρασκευή αυτό το χαρτί στο βγάζουν ΜΟΝΟ την στιγμή που κάνεις κατάθεση αν πάς άλλη στιγμή πιο μετά ΔΕΝ στο δίνουν (ευτυχώς βέβαια στην Αγία παρασκευή υπάρχει ένας άγιος άνθρωπος μηχανικός που ξεμπλοκάρει το σύστημα).

 

 

Με λίγα λόγια αν ξεκίναγα τώρα φούρνο άσχετα με το τι είναι σωστό λάθος κτλ κτλ με το που κατέθετα το ερωτηματολόγιο θα έπαιρνα το κλασικό χαρτάκι και θα ζήταγα εκτύπωση της βεβαίωσης κατάθεσης και στην αίτηση θα έγραφα αναλυτικά επαγγελματικό εργαστήριο επί της οδού τάδε δραστηριότητα αρτοποιείο κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατέθεσα αριθ. πρωτ. κατάθεσης ερωτηματολγιου για αρτοποιειο στην εφορια αλλα δεν το κάνανε δεκτό και θέλανε βεβαίωση (ειδική δήλωση) του 3325/05...η οποία έχει καταργηθεί με το Ν. 3982/11 ????????????????

 

Τι να πω τέτοια ασυνενοισία !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΥΓ

Ποιός μηχανικός είναι αυτός στην Αγ, Παρασκευή ? (αν θέλεις μπορείς να το στείλεις σε πμ ?) Κάποιος περνάει απο το μυαλό μου αλλα δεν ξέρω αν μιλάμε για το ίδιο άτομο .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Διάγραμμα ροής απλά βάζουμε το τυπικό δίπλα από την κάτοψη ή πρέπει να δείξουμαι και κάτι επιπλέον;

 

ceb4ceb9ceacceb3cf81ceb1cebccebcceb1-cf81cebfceaecf82_cebcceb1ceb6ceb9cebaceae-ceb5cf83cf84ceafceb1cf83ceb7_ceb6ceb1cf87ceb1cf81cebf.pdf

Link to comment
Share on other sites

@deathlok Υποθέτω ότι εάν ανταποκρίνεται στις διαδικασίες που θα ακολουθεί ο συγκεκριμένος φούρνος προφανώς και μπορείς. Άκουσα, χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει, ότι πλέον θα πρέπει τα διαγράμματα ροής να συνοδεύονται από ανάλυση-τεχνική περιγραφή ειδάλλως δε γίνονται δεκτά. Και τέλος μήπως και στην περίπτωσή σου πλέον υπογράφει διάγραμμα ροής και ανάλυση-τεχνική περιγραφή ο υγειονομικά υπεύθυνος ; 

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα τελευταιο πρωτοκολλο απο υγειονομ πριν αλλαξει ο χρονος και δε μου ζητησαν τεχνικες περιγραφες

ουτε υπογραφη απο τον υγ υπευθυνο

 

αυτο που πρεπει να δεις στο διαγραμμα ροης ειναι οποσδηποτε αμα κανει μεταφορα με αυτοκινητα

πρεπει να χει την διαδικασια της μεταφορας

 

επισης πρεπει να βαλεις τις θερμοκρασιες ψυξης <5 και καταψυξης <-18

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο.

 

Αυτοκίνητο για μεταφορές δεν έχουν οπότε πάει αυτό.

 

Για τις θερμοκρασίες ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

Τώρα για την ροή θα τα προσαρμόσω λίγο απλά ήθελα να σιγουρέψω στο περίπου ποια είναι η μορφή και ότι δεν σχεδιάζουμε τπτ περίεργα κτλ.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αποθήκη αλεύρων πρέπει να είναι προσβάσιμη από το εξωτερικό του καταστήματος και μάλιστα με αυτοκίνητο;

(μου το είπαν από την διεύθυνση ανάπτυξης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.