Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας Βόλου - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Ναι, απλά δεν υπάρχει αντιστοιχεία με το πρόγραμμα σπουδών μου. Μαθαίνω και άλλα πράγματα πέρα από αυτά που μου αναγνωρίζονται. Μια ματιά μπορείς να ρίξεις εδώ. Αυτό όμως δεν αναιρεί σε καμία περίπτωση το ότι πηγαίνουμε σε εκτός θέματος καταστάσεις. Αν θες να συζητήσουμε τα επ. διακιώματά μου ως Μηχ.Ο.Π. άνοιξε σχετικό νήμα.

 

Δεν διαφώνησα ούτε συμφώνησα μαζί σου. Απλά λέω ότι δεν είναι θεμιτό να εκτροχιαστεί το θέμα και να κλειδωθεί μετά από ένα off topic flame war. Τπτ παραπάνω τπτ λιγότερο.

 

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου από τη στιγμή που ζούμε με τους νόμους του 1930 μην περιμένετε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει ειπωθεί, οι χωροτάκτες πολεοδόμοι μηχανικοί αποτελούν ειδικότητα μηχανικών που ασχολούνται με την χωροταξία, την πολεοδομία και την περιφερειακή ανάπτυξη. Αυτό απορρέει από τα δικαιώματα που τους έχουν αποδοθεί μέσω ΦΕΚ. Το Τμήμα του Βόλου λειτουργεί 20 χρόνια και οι πρώτοι απόφοιτοι βγήκαν το 1994. Έκτοτε η ενημερώση που υπάρχει στους εργοδότες (δημόσιο και ιδιωτικο τομέα) όσο πάει και αυξάνεται. Από εκεί και πέρα σαφώς τα πράγματα στην αγορά εργασίας είναι δύσκολα, αλλά προσωπικά έχω πέρα από αρνητικά και αρκετά θετικά παραδείγματα να παραθέσω (και ξανα τονίζω το "προωπικά"). Επίσης, οπως έχει αναφέρει η συναδέλφισσα myri δεν έχουμε δικαιώματα των αρχιτεκτόνων...εφόσον δεν είμαστε αρχιτέκτονες μηχανικοί και κάτι τέτοιο θα ήταν γελοίο να υποστηριχτεί! Το αντικείμενό μας μπορεί να αποτελεί και αντικείμενο και άλλων ειδικοτήτων...αλλά αυτό δεν μας καθιστά υποκατηγορία...Πολλές ειδικότητες έχουν επικαλυπτόμενα πεδία...αλλά σαφέστατα δεν είναι υποκατηγορίες... Προφανώς, θεωρείσαι υποκατηγορία αν δεν έχεις τα κλασικά δικαιώματα...και αν έχεις λίγα χρόνια στην αγορά...και για μένα δεν έχει κανένα νόημα αυτός ο συλλογισμός.

--------------------------------------------------------------------------

Παραθέτω link από το περιοδικό "Νόμος και Φύση" που νομίζω καλύπτει οποιαδήποτε απορία που πιθανά κάποιος να έχει σχετικά με την ειδικότητα αυτή και κλείνει το θέμα με τον πιο σωστό τρόπο:

 

http://www.nomosphysis.org.gr/articles.php?artid=3344&lang=1&catpid=1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δίνω φέτος πανελλήνιες εξετάσεις και με ενδιαφέρει πολύ αυτή η σχολή... Με προβλημάτισε βέβαια η διαφορά των μοριών αυτής της σχολής ανάμεσα στο Βόλο και στη Βέροια γι αυτο και θέλω κάποιες γνώμες πάνω σε αυτό! Επίσης αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τη ζήτηση στην αγορά και τισ προοπτικές της σχολής.... Ευχαριστώ!

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@eleni273 :πάντως ελένη γνώμη μου μην μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι (επ δικαιώματα,προοπτικές και λοιπά)να το κάνεις μόνο αν ονειρεύεσαι τον εαυτό σου σε ενα τέτοιο επαγγ αντικείμενο περισσότερο απο οποιοδήποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα απο εμένα. Παρατηρώ ότι συζητάτε πράγματα που δεν γνωρίζω καν αν είμαι αρμόδιος να σας απαντήσω αλλά απόσο μπορώ να καταλάβω και εσείς οι ίδιοι δεν δείχνετε να γνωρίζετε το πρόγραμμα σπουδών και την εκπαίδευση ενός αποφοίτου ΤΜΧΠΠΑ. Ποτέ μα ποτέ και για κανένα λόγο οι απόφοιτοι του τμηματός μας δεν διεκδικούν στατικές ή άλλες άκυρες μελέτες του γνωστικού τους αντικειμένου σε αντίθεση με πολλές ειδικότητες που λόγω της ολιγαρχίας τους νιώθουν πως η υπογραφή τους μπορεί να μπεί ακόμα και σε μελέτη φωτοβολταικών, άσχετα αν δεν γνωρίζουν τι σημαίνει ενεργειακή απώλεια ή δεν θυμούνται απο το λύκειο τον 2ο νόμο της θερμοδυναμικής. Η απάντηση μου είναι επικριτική σε όλους όσους τείνουν να μειώνουν την ειδικότητα μας, επειδή έχουν την αίσθηση ότι είμαστε μηχανικοί κάποιας κατώτατης ειδικότητας. Λοιπόν κύριοι για τα δικαιώματα μας για το επιπεδό μας δεν θα σχολιάσω πολλά μόνο το γεγονός ότι το 80-90% των ενεργών ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΩΝ δεν απαρτίζεται απο την ειδικότητα μας αλλά απο άλλες ειδικότητες μηχανικών. Εμείς σαν μηχανικοί δεν ζητάμε κανένα κομμάτι κτιριοδομικών δικαιωμάτων ή αν κάποιοι συνάδελφοί μου το κάνουν τότε εγώ πρώτος τους κατηγορώ για την διεκδίκηση αυτών των δικαιωμάτων. Επειδή το ΤΕΕ είναι άκρως αντίθετο με κάθε μεταβολή δικαιωμάτων πλεόν δεν θα ήθελα πολλά απο την λεγόμενη ισότητα μεταξύ των μηχανικών. Μόνο ένα. Οι πολεοδομίες να απαλλαγούν απο ειδικότητες άσχετες με το αντικείμενο και να απαρτιστούν απο άτομα απόφοιτους του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ που το ίδιο το κράτος ενέκρινε να δημιουργηθεί. Όπως εγώ δεν μπορώ να περάσω απο συνέντευξη για μία θέση αρχιτέκτονα ή μηχανολόγου, έτσι και ο μηχανολόγος, ο αρχιτέκτονας, ο τοπογράφος κ.Ο.κ να μην μπορεί να διεκδικήσει την θέση αυτή που έχει δημιουργηθεί για τον πολεοδόμο χωροτάκτη.

Αλλά αυτά σε κράτη προηγμένα. Όχι στην ελλαδίτσα που μεγάλωσα και έβλεπα τον αρσένη (απόφοιτο λυκείου με βαθμό 11) υπουργό παιδείας, τον υπουργό οικονομικών να μετατρέπεται σε περιβάλλοντος χωρίς καμμία μα καμμία γνώση περιβαλλοντικών, και χιλιάδες παραδείγματα άχρηστών- ανίδεων που καταλαμβάνουν θέσεις τόσο σημαντικές με απολυτήρια λυκείου ή εκπαίδευση ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, ΠΑΣΠ κτλ. Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις πολιτικές μου τοποθετήσεις. αποτελούν απλά παραδείγματα κραχτά της ελληνικής μας πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.