Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοπή δένδρου


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Εχθές πήρα στα χέρια μου την άδεια οικοδομής και λέμε να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη.Εχω μια απορία όμως.Στο οικόπεδο ,που βρίσκεται στην Ανατολική Αττική, υπάρχει ένα πεύκο στο σημειο που θα γινει η οικοδομη και πρέπει βεβαίως να κοπεί.Το ότι εχει εκδοθει η άδεια οικοδομης με νομιμοποιεί να το κόψω στην φάση της εσκαφής ή χρειάζεται και κάποιου άλλου είδους άδεια;

Με τον μηχανικό μου παρεξηγηθήκαμε λιγάκι γιατί όταν τον ρώτησα για το πεύκο τι και πως , αρχισε να μου λέει ότι καλό ειναι να εχει κοπη πριν ξεκινησουμε.

Τα τοπογραφικά που εγιναν για την έκδοση της αδειας δειχνουν το πευκο και μετα στην αδεια στο σημειο εκεινο φαινεται το κτισμα.

Ισως να αγχώνομαι ασκόπως όπως μου λένε κάποιοι φίλοι αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας

 

Οικοδομική άδεια - Έλεγχος κατασκευών.

 

'Αρθρο 329

 

Έκδοση και περιεχόμενο οικοδομικής άδειας.

 

(άρθρα 26, 52 παρ. 2 και 54 ν.δ. 17.7/16.8.1923, άρθρο 40 παρ. 2 ν. 1337/1983, άρθρα 5 παρ. 1, 3 και 22 παρ. 1 ν. 1577/1985, άρθρο 1 π.δ. της 8/13.7.1993)

 

1. Για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, γενικά οποιωνδήποτε κατασκευών και εγκαταστάσεων που προβλέπονται από το παρόν κωδικοποιητικό διάταγμα και για την κοπή δένδρων, σε οικόπεδο ή γήπεδο εντός ή εκτός σχεδίου πόλεως, από οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, απαιτείται προηγουμένως έγγραφη άδεια (οικοδομική άδεια). Τέτοιες εργασίες είναι ιδίως οι εκσκαφές και επιχώσεις, η εγκατάσταση ικριωμάτων, η ανέγερση, επισκευή, διαρρύθμιση και κατεδάφιση κτιρίων και των παραρτημάτων τους, τα αυτοτελώς κατασκευαζόμενα περιφράγματα.

2. Κάθε άδεια που αφορά στην ανέγερση ή επισκευή οικοδομών και εκτέλεση οποιωνδήποτε εργασιών δόμησης και οποιωνδήποτε εγκαταστάσεων οριστικών ή προσωρινών για οποιοδήποτε λόγο και με οποιαδήποτε αποζημίωση και σύμβαση ή υπόσχεση και εγγύηση του ιδιοκτήτη ή του ανεγείροντος, ότι θα προβεί στην κατεδάφιση και άρση των έργων αυτών οποτεδήποτε διαταχθεί, δεν έχει νόμιμο κύρος, ούτε δημιουργεί υπέρ οποιουδήποτε δικαίωμα αποζημίωσης κατά του Δημοσίου και του δήμου ή της κοινότητας σε περίπτωση κατεδάφισης και άρσης των έργων αυτών. Η παρούσα παράγραφος έχει ισχύ και πριν από τις 16.8.1923 (ημερομηνία δημοσίευσης του ν.δ. 17.7.1923), ως προς τα εκτελεσθέντα έργα δόμησης κτλ, παρά τις μέχρι τότε ισχύουσες διατάξεις.

3. Η κοπή δένδρων μέσα σε εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια ή σε Ζ.Ο.Ε. που δεν προστατεύονται από τις διατάξεις για την προστασία των δασών ή των δασικών γενικά εκτάσεων, χωρίς την προβλεπόμενη από την παρ. 1 οικοδομική άδεια, τιμωρείται με τις κυρώσεις που προβλέπονται από το άρθρο 458 του Ποινικού Κώδικα.

Link to comment
Share on other sites

1. για την κοπή δένδρων, σε οικόπεδο ή γήπεδο εντός ή εκτός σχεδίου πόλεως, από οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, απαιτείται προηγουμένως έγγραφη άδεια (οικοδομική άδεια).

 

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αν κατάλαβα καλά είμαι καλυμμένος με την οικοδομική αδεια που εχω στα χερια μου και μπορώ να προχωρήσω στο κοψιμο στηνφαση της εκσκαφής;

Link to comment
Share on other sites

Καλυμμένος είστε μόνο αν στην άδειά σας αναφέρεται ρητά :"ανέγερση μπλα μπλα μπλα...και κοπή ενός (1) δένδρου"

Link to comment
Share on other sites

Καλυμμένος είστε μόνο αν στην άδειά σας αναφέρεται ρητά :"ανέγερση μπλα μπλα μπλα...και κοπή ενός (1) δένδρου"

 

Οχι, στην άδεια δεν έχω δει να αναφέρει τέτοιο πράγμα.

Αρα, τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δηλαδή που δεν γράφω «μπλα μπλα ... και κατασκευή περίφραξης και βόθρου» δεν μπορώ τελικά να κατασκευάσω την περίφραξη και το βόθρο που εν τέλει δείχνω στο σχέδιο; Όπως ακριβώς και ο mondomio δείχνει, εμμέσως πλην σαφώς, ότι θα κόψει το πεύκο, αφού στο Τοπογραφικό της υφιστάμενης κατάστασης αυτό φαίνεται, ενώ στο τελικό Διάγραμμα Κάλυψης δεν απεικονίζεται, άρα θα κοπεί (δηλ. κάτι που προκύπτει από τα συνημμένα στην Άδεια σχέδια, τα οποία και ενεκρίθησαν στο σύνολό τους σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία).

 

Μεταξύ μας, όμως, ειδικά στην περίπτωση κοπής δέντρων σε οικόπεδα, δεν θα πρέπει έτσι εύκολα και ανώδυνα να εγκρίνονται κοπές δέντρων. Πιστέυω ότι θα έπρεπε η ΕΠΑΕ να έχει το δικαίωμα να επιβάλλει ακόμη και αλλαγή στη θέση του κτιρίου προκειμένου να διατηρηθεί ένα δέντρο σε οικόπεδο...

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας, όμως, ειδικά στην περίπτωση κοπής δέντρων σε οικόπεδα, δεν θα πρέπει έτσι εύκολα και ανώδυνα να εγκρίνονται κοπές δέντρων. Πιστέυω ότι θα έπρεπε η ΕΠΑΕ να έχει το δικαίωμα να επιβάλλει ακόμη και αλλαγή στη θέση του κτιρίου προκειμένου να διατηρηθεί ένα δέντρο σε οικόπεδο...

 

Ισως να ειναι και σωστο αλλά υπο προυποθεσεις αυτο που λες.

Στην δικια μου περιπτωση όμως μιλάμε για ενα οικοπεδο 220 μέτρα που μεσα εχει ενα πευκο ολο κι ολο και οπως καταλαβαινεις, σε οτι θεση και να βαλεις το κτιριο, το πευκο πρεπει να κοπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι βρε παιδιά τόσο απλό , ειδικά σε μικρά οικόπεδα καθώς ένα πεύκο δεν είναι μόνο ότι φαίνεται πάνω από το έδαφος. Εγώ είχα μια περίπτωση που και εγώ και ο ιδιοκτήτης θέλαμε να διατηρήσουμε ένα πεύκο , και τελικά στην εκσκαφή κόπηκαν οι ρίζες το πεύκο έμεινε αλλά ξεράθηκε..

Link to comment
Share on other sites

@ jimmy

 

τον βόθρο τον απεικονίζεις στα σχέδια σου και κατασκευάζεται βάση αδείας και σχεδίων. Το ίδιο και η περίφραξη. Τα δέντρα για να τα κόψεις (άλλο πράγμα η αφαίρεση, άλλο η κατασκευή) απαιτείται σαφής αναφορά στον τίτλο της αδείας. Τι λέμε τώρα, τα αυτονόητα? Αν δεν γράψεις "κοπή δέντρου" είσαι ανοικτός σε καταγγελία.

 

όσο για αυτό που λές δεν είναι δυνατό να γίνει. Μεταξύ υποχρεωτικών αποστάσεων Δ, πρασιών και κάλυψης, αν πρέπει να κρατήσουμε και τα δέντρα, να το σχεδιάζει η ΕΠΑΕ το κτίριο και να βγαίνει πάντα φιδάκι το κτίριο γύρω γύρω από τα δέντρα. Μην τρελαθούμε κιόλας. Αν κόβονται πολλά, ας γίνει φύτευση ιδίου αριθμού (που σε κάποιες περιπτώσεις είναι και υποχρεωτικό απ΄όσο θυμάμαι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.