Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

To μονο που θα πω ειναι οτι, ΔΕΝ γινεται ενα λογισμικο να τα κανει ολα καλα...

Αναγκαστηκα θα πας σε αλλο λογισμικο...

 

 

Το stereostatika περιέχει μεταλλικά,χωρίς το Etabs, αλλά αφορούν μόνο τη διαστασιολόγηση μελών. Για συνδέσεις πρέπει να πάρω το EC-Praxis.

 

Εισαι σιγουρη??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To μονο που θα πω ειναι οτι, ΔΕΝ γινεται ενα λογισμικο να τα κανει ολα καλα...

Αναγκαστηκα θα πας σε αλλο λογισμικο...

 

 

 

 

Εισαι σιγουρη??

 

Έχεις δίκιο σ'αυτο που λες κι εμενα κάπου εκεί είναι ο προβληματισμός μου. Τώρα όσον αφορά το stereostatika έχει όντως μεταλλικά (στο λέω γιατί το έχω) αλλά μονο διαστασιολόγηση μελών.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα που εψαξα δεν βρηκα κατι..

Αν θες δωσε λινκ απο το site τους...

Ειναι εξτρα module???

 

Αν θες μονο για συνδεσεις θα βρεις προγραμμα...

 

ΥΓ. Για μεταλλικα τσεκαρε και το Scia... Για νεους μηχανικους εχει 50% εκπτωση και κοστιζει (αν θυμαμαι καλα) γυρω στα 2200Ε για κατασκευες απο χαλυβα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται στη σελίδα τους μόνο στον τιμοκατάλογο τους.

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://http://download.pi.gr/%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A3.pdf

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το post #211 Steel Edition (μεταλλικά): 2.730€ + ΦΠΑ

Πρόσφατη προσφορά που ζήτησα για το INSTANT + ΕΛΕΓΧΟΣ ΛΕΠΤΟΤΟΙΧΩΝ ΔΙΑΤΟΜΩΝ(CFSD): 2030€ +ΦΠΑ

 

Αν αξίζει η διαφορά στην τιμή δε γνωρίζω αυτό θα στο πούνε όσοι έχουν πρσωπική εμπειρία..

Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει το Ινσταντ..

Το εχω αγορασει..

Και το εχω παροπλισει...

ΜΑΚΡΙΑ....!!!

(για κανενα 500Ε και μηδενικη συντηρηση το συζητουσα...)

Link to comment
Share on other sites

H τελευταία έκδοση του STEREOSTATIKA (Pi-Suite 6.21) περιέχει την δυνατότητα εισαγωγής μεταλλικών όλων των πρότυπων διατομών. Δεν υπάρχει η δυνατότητα όμως για συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικά και φυσικά ούτε έλεγχο συνδέσεων. Στη διασύνδεση του με το ETABS, παρουσιάζονται προβλήματα στην αναγνώριση των μεταλλικών μελών που έχουν εισαχθεί από το STEREOSTATIKA. Άλλωστε τα αποτελέσματα του ΕΤΑΒS για συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικά δεν αναγνωρίζονται από το STEREOSTATIKA. Με βάση τα παραπάνω δεδομένα κατέληξα στη λύση της αγοράς ανεξάρτητου προγράμματος γαι μεταλλικά. Προσωπικά επέλεξα το 3DR-STEEL της 3DR. Έυκολη εισαγωγή και τροποποίηση του φορέα σε περιβάλλον AUTOCAD, γεννήτρια τυπικών μεταλλικών κτιρίων και γενικά καλοστημένο menu. Επίσης πολύ ενδιαφέρον ο έλεγχος των συνδέσεων του προγράμματος. Σε περιβάλλον AUTOCAD μοντελοποιεί τον οποιοδήποτε κόμβο (όχι μόνο τυπικούς) και τον επιλύει με πεπερασμένα στοιχεία. Τιμή 2200€+ ΦΠΑ πριν από ένα μήνα που το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει η δυνατότητα όμως για συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικά ... Άλλωστε τα αποτελέσματα του ΕΤΑΒS για συνδυασμούς φορτίσεων για μεταλλικά

Τι εννοείς ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς.. Δεν υπάρχει δυνατότητα εισαγωγής φορτίων χιονιού και ανεμοπιέσεων. Μόνο μόνιμα και κινητά φορτία. Όπως μου είπαν και στη Pi-SYSTEMS είναι μια πρώτη επαφή με το θέμα μεταλλικά. Εν αναμονή των επόμενων εκδόσεων για περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.