Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Το βραδακι που θα χαλαρωσω...αν το ξεχασω στειλε μου πμ...

 

ΥΓ. Εχει συγκεκριμενες και παρα πολλες συνδεσεις ακομα και με κοιλες διατομες...Ξερω οτι στην εκδοση 2011 που θα βγει σε 2-3 μηνες εχουν ετοιμα module που θα φτιαχνεις εσυ οτι συνδεση θελεις κομματι κομματι (πχ, μετωπικη, πλακα, ενισχυση, κοχλιες κτλ). Το προγραμμα αντιλαμβανεται και στην τωρινη εκδοση το καθε τμημα της συνδεσης και τους ελεγχους τους κανει σε καθε κομματι...

Και το σημαντικοτερο (που νομιζω κανει και το Ρομποτ) σχεδιαζεις τη συνδεση σου πριν την αναλυση και η συνδεση συμμετεχει στην αναλυση με την δυκαμψια που πραγματικα εχει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 455
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω το Scia.... To εχουν δοκιμασει και εχουν μεινει με ανοιχτο το στομα και χρηστες του Ρομποτ...

 

Terry, Μπορείς να μας πεις λίγα πράγματα για το πρόγραμμα και ειδικά με τις φορτίσεις ανέμου-χιονιού (τι κάνει), συνδιασμούς και ανάλυση? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανατρεξεις και στο αντιστοιχο θεμα για να δεις πληροφοριες...

 

Εν συντομία..

 

1. Ανεμοπιεσεις: Με αυτο ξεμπερδεψατε....Υπολογιζει ΑΥΤΟΜΑΤΑ ολες τις ζωνες, για καθε ειδους στεγη και σχημα κτηριου, αρκει να ειναι κλειστο (δεν υπολογιζει για ανοιχτα στεγαστρα..)

2. Χιονι: Αυτο δεν νομιζω οτι εχει και μεγαλη δυσκολια. Ειτε το υπολογιζετε με τη βοηθεια του snow generator αυτοματα ειτε πολυ απλα με ενα επιφανειακο φορτιο το οποιο κατανεμει αυτοματα στις ραδβους...

3. Συνδιασμοι: καθε φορτιο μπαινει σε μια περιπτωση φορτισης και καθε περιπτωση φορτισης σε ενα γκρουπ. Τα γκρουπ μπορει να ειναι πχ. μονιμα και οι περιπτωσεις φορτισεις μπορει να ειναι πχ. ιδιο βαρος, επικαλυψη, ψευδοροφη κτλ. Οι συνδοιασμοι γινονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ αρκει καθε φορτιση να εχει οριστει σωστα...

4. Αναλυση : ας μιλησουμε για απλη γραμμικση ελαστικη....πολυ γρηγορος ο επιλυτης που εχει...κανει για ολους τους συνδιασμους και για σεισμο...

5. Διαστασιοιλογηση: επισης αυτοματη για μελη και συνδεσεις (αφου οι συνδεσεις οριζονται στην μορφωση του φορεα). Σου δινει τη δυνατοτητα αν μια διατομη ειναι συντηρητικη να επιλεξεις μια ομαδα διατομων και να λυσει το φορεα ξανα και ξανα μεχρι να βρει τη βελτιστη...

6. Τευχος : πολυ απλο αλλα και αναλυτικο. μπορειτε να το πειραξεται οπως θελετε, να εισαγεται οτι θελετε (εικονες, διαγραμματα κτλ) Ειναι δυναμικο..Μπορειτε να αλλαξετε μια δοτομη στο τευχος και να αλλαξει και στο μοντελο...

 

 

Γενικα ειναι τρομερα ευχρηστο με τεραστιες δυνατοτητες αναλυσεις, αλλα το δυναοτερο ειναι η εισαγωγη του φορεα....ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ....Αν εχεις εξοικιωθει με το autoCAD θα σου φανει 100 φορες πιο ευχρηστο...Δουλευεις με layer, κανεις αντιγραφη, επικολληση, mirror, offset, trim...

Link to comment
Share on other sites

Και το σημαντικοτερο (που νομιζω κανει και το Ρομποτ) σχεδιαζεις τη συνδεση σου πριν την αναλυση και η συνδεση συμμετεχει στην αναλυση με την δυκαμψια που πραγματικα εχει.....

 

Terry , μπορεί να το κάνει το Robot , απλά δεν κάνεις την σύνδεση από την αρχή.

Δηλαδή αφού κάνεις την ανάλυση , και κάνεις τη σύνδεση ξανατρέχεις πάλι την ανάλυση.

Επίσης το Scia έχει διπλάσιο κόστος από το Robot.

Eπίσης στις παρουσιάσεις και το Stereostatika φαίνεται τέλειο.

Δουλεύοντας ένα πρόγραμμα μαθαίνεις τις αδυναμίες του και τις δυνατότητες του.

Ίσως το Scia να έχει κάποιες παραπάνω δυνατότητες , αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η 2πλάσια τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Σε τιμη ειναι το Ρομποτ...???

 

Ολα τα λογισμικα εχουν ελαττωματα ή ελλειψεις...

 

Εγω μιλαω σαν χρηστης, δεν μου εγινε απλα μια παρουσιαση...

 

Στα μεταλλικα νομιζω, οσο εχω δει μεχρι τωρα, ειναι πληρες...Το μονο που λειπει και δεν μαρεσει ειναι η η συνδεση στη σημειο τομης των χιαστι, νομιζω δεν εχει και συνδεση χιαστι-στυλο οταν το χιαστι ειναι απο κοιλη διατομη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.