Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Επιβεβαίωση σίγουρα θα γίνεται και με το χέρι. Για το στεελ έχει κάποιος προσωπική εμπειρία;. Πολύ καλά τα ξένα λογισμικά αλλά το κόστος σε σχέση με τις μελέτες που πιστεύω ότι κατά πλειοψηφία (για να μην είμαι απολυτος) θα κινούνται σε απλά βιοτεχνικα κτήρια είναι αρκετά μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω για το Instant σε τ'ι ευρωκώδικες λύνει μεταλλικά και κατα δεύτερον το Steel εννοείς τής 3DR;

Link to comment
Share on other sites

To Instant λύνει και με ENV και με EN. Υπάρχουν πάντως λογισμικά όπως το fespa που λύνουν ακόμα με ENV στα μεταλλικά. Προς το παρόν και τα 2 είναι αποδεκτά στην Ελλάδα.

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει EC8 και ΕC3 ΕNV,EN,καλά προς το παρών δέν έχουμε ευρωκώδικες σίγουρα.Οι συνδυασμοί φορτίσεων είναι κατά EC;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς προς το παρών δεν έχουμε ευρωκώδικες σίγουρα? Για μπετά λες?

 

Οι συνδυασμοί στο INSTANTγίνονται με τους τύπους 6.10α και 6.10β του EC. Όταν συνδυάζονται π.χ. χιόνι + Ανεμοπίεση (δυσμενής προς την φορά βαρύτητας) παίρνει 1.35G+1.35S + 1.35W. Το 1.5 το λαμβάνει υπόψη όταν είναι μόνο του το ένα απο τα μεταβλητά φορτία. π.χ. 1.35G+1.5S & 1.35G (ή G) +1.5 W.

Στο μυαλό μας βέβαια οι περισσότεροι (λέμε τώρα...) έχουμε τους τύπους 6.10: 1.35G+1.5W+0.9S ή 1.35G+1.5S+0.9W ή 1.35G+1.5W ή 1.35G+1.5S.

Τώρα το το 0.9 αλλάζει ανάλογα με την περίπτωση αλλά βαριέμαι να κοιτάζω.

Εν ολίγοις κάτι προσπαθεί να κάνει αλλά το κάνει στο 95%. Γιατί οι τύποι 6.10a και 6.10b έχουν κάπου και ένα συντελεστή ξ

 

Εγώ πάντως αν τύχει και το χρησιμοποιήσω τους αλλάζω. Δεν γουστάρω βρε αδερφέ τους 6.10α και 6.10β!

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο ημιακαμπτος.

 

Καλο λογισμικο ειναι το Ινσταντ, αλλα εκτος εποχης.

Δεν μιλαω μονο για αυτοματοποιημενη εισαγωγη φορτιων κτλ.

Αλλα για βασικα πραγματα, τα οποια απο αποψη προγραμματισμου ειναι 1 μερα δουλεια για να τα λυσουν.

Απο την ιδια την εταιρεια ειχε ειπωθει οτι πλεον δουλευουν το expert και το ινσταντ δεν το αναπτυσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω για το Instant σε τ'ι ευρωκώδικες λύνει μεταλλικά και κατα δεύτερον το Steel εννοείς τής 3DR;

 

Ναι της 3dr εννοώ (#271)/

Θα ήθελα η συζήτηση να παραμείνει σε αυτά τα 2 λογισμικά γτ η συζήτηση ξέφυγε και δε με βοηθάτε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ δεν συμμετέχεις μόνο εσύ στο φόρουμ. Προφανώς κάποιες απαντήσεις αναφέρονται σε ποστ άλλου μέλους. Μην ξεχνάς ότι κάποια μηνύματα τα διαβάζουν και άλλοι και αντλούν πληροφορίες και για άλλα προγράμματα. Επιπλέον το θέμα του thread είναι γενικό. Οπότε κανείς δεν ξεφεύγει από το θέμα. Όπως ρώτησες εσύ κάτι έτσι ρώτησα εγώ , o McRaster και πάει λέγοντας. Λοιπόν εγώ ρωτάω κάποιον αν έχει άποψη για τα μεταλλικά του Prokon (παρακαλώ τα επόμενα μηνύματα να μείνουν εντός θέματος Prokon).

Επιπλέον για να μην παρεξηγηθούμε. Λέω και ένα "παρακαλώ".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το INSTANT έχει ενσωματώσει ΕΝ μιλώντας πάντα για EC-3. Οι άλλοι Ευρωκώδικες δεν μπαίνουν πουθενά! (Πλην ίσως του συνδυασμού φορτίσεων)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη και Semi Rigid, απλά ρώτησα γιατί στο δικό μου κάτι δέν μου πάει καλά με τούς συνδυασμούς, ίσως να είναι bug,τεσπα θα μιλήσω πρώτα με την εταιρία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.