Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιο πρόγραμμα για στατικά (μεταλλικές κατασκευές);


sundance

Recommended Posts

Αγαπητέ δεν συμμετέχεις μόνο εσύ στο φόρουμ. Προφανώς κάποιες απαντήσεις αναφέρονται σε ποστ άλλου μέλους. Μην ξεχνάς ότι κάποια μηνύματα τα διαβάζουν και άλλοι και αντλούν πληροφορίες και για άλλα προγράμματα. Επιπλέον το θέμα του thread είναι γενικό. Οπότε κανείς δεν ξεφεύγει από το θέμα. Όπως ρώτησες εσύ κάτι έτσι ρώτησα εγώ , o McRaster και πάει λέγοντας. Λοιπόν εγώ ρωτάω κάποιον αν έχει άποψη για τα μεταλλικά του Prokon (παρακαλώ τα επόμενα μηνύματα να μείνουν εντός θέματος Prokon).

Επιπλέον για να μην παρεξηγηθούμε. Λέω και ένα "παρακαλώ".

 

Συνάδελφε το παρόν θέμα είναι ανενεργό από τον Σεπτέμβριο.Θεωρησα λοιπον σωστό να μην ανοίξω άλλο θέμα αλλά τη συζητηση να την κανουμε σε αυτό το τοπικ για να μην υπάρχουν πολλά παρεμφερή θέματα. Τώρα αν πιστεύεις ότι βοηθάς στο ερώτημα μου οκ. Φυσικά και είναι ανοικτό φόρουμ κ ο καθένας γράφει ότι θέλει αλλά όπως βλέπεις το ερώτημα μου θα παραμείνει αναπάντητο κ θέλησα να το επαναφέρω.

Τώρα στην ειρωνεία δεν θα δώσω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@kostantinos: Πρέπει να δοκιμάσεις πρώτα DEMO να έχεις άποψη και μετά να δείς σε τί υστερεί το καθένα για να σου απαντήσουν ανάλογα.Είναι σχετικό ποιο λογισμικό ειναι καλό.To steel είναι για μένα δύσκολο, το ινσταντ δέν το δούλεψα,το SCIAengineer είναι φοβερό και γρήγορο με σχέδια κοπής, το autometal είναι μία φθηνή λύση αλλά όχι τόσο αξιόπιστη.Το instant είναι δουλεμένο πάντως αρκετά απο πολλούς και νομίζω είναι η καλύτερη λύση σε αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Για το scia θυμάμαι μια παλιά συζήτηση με terry νομίζω το συμβόλαιο συντήρησης ήταν >1000€ . Όσο καλό και να είναι, εγώ τουλάχιστον με τις δουλειές που υπάρχουν τώρα δε νομίζω ότι θα κάνω απόσβεση αυτό το κόστος.

Τώρα από βδομάδα έχω κανονίσει για demo του steel αλλά δυστυχώς στο metalcad δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Θα πρέπει να δώσω μια προκαταβολή για να έχω το πρόγραμμα και αν δε μου αρέσει να το επιστρέψω παίρνοντας πίσω την προκαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Για το Scia.

Για νεους μηχανικους η ττιμη ειναι πολυ καλη (για το κομματι των μεταλλικων). Νομιζω κατω απο 3000Ε και δεν συγκρινεται με ελληνικα λογισμικα.

Η συντηρηση ακριβη, δυστυχως. Αλλα εχει καλη υποστηριξη (κυριως απευθειας απο το εξωτερικο).

Δεν θυμαμαι το κοστος για το κομματι των μεταλλικων, λογικα ηταν γυρω στα 900Ε αλλα νομιζω την εχουν παει μιση τιμη, γυρω στα 500Ε το χρονο.

 

Αν τωρα σου εχει τυχει καποια μελετη κλασσικου μεταλλικου στεγαστρου, χωρις πολλες απαιτησεις, φυσικα δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα.

Το Ινσταντ γενικα καλυπτει και μελετες με απαιτησεις, αλλα ειναι εξαιρετα δυσχρηστο στην ολη διαδικασια (μοντελοποιηση, φορτια, επιλυση, αναφορες, ελεγχους μελων, ελεγχους συνδεσεων, ελεγχους θεμελιωσης)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν τα κτιρια σου ειναι απλα μονοροφα νομιζω οτι θα κανεις τη δουλεια σου ανετα με το metalcad. Ενα μεγαλο πλεονεκτημα ειναι η απουσια συμβολαιου αλλα και η ΑΡΙΣΤΗ συμπεριφορα των ανθρωπων τηςεταιριας σε θεματα υποστηριξης, πωλησεων, συνεννόησης κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το metalcad δέν είναι αυτό τής CivilTech που είχε τα θεματάκια; ή είναι το autosteel;.Στο δικό μου έχει κάτι περίεργο στούς συνδυασμούς το βλέπει κανείς άλλος;

post-81292-0-47312100-1361717305_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δήθεν εύχρηστα προγράμματα που υποτίθεται ότι λύνουν εύκολα και γρήγορα ένα τυποποιημένο μεταλλικό και είναι "κατάλληλο" για μικρές μελέτες, για μένα είναι "μη χρήσιμα"...Και αυτό γιατί από την εμπειρία μου ΔΕΝ έχω συναντήσει ποτέ κάτι τυποποιημένο που να μπορεί να λυθεί με τέτοιου είδους προγράμματα. Εκτός αν το χρησιμοποιείς για ερευνητικούς σκοπούς ή αν ρίχνεις "μπαλαμούτι" (αλλιώς "μαγείρεμα") στα αποτελέσματα...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το metalcad δέν είναι αυτό τής CivilTech που είχε τα θεματάκια; ή είναι το autosteel;.Στο δικό μου έχει κάτι περίεργο στούς συνδυασμούς το βλέπει κανείς άλλος;

@McRaster.

http://www.multisoft.gr/metalcad

http://www.civiltech.gr/Products/AutoMetal/AutoMetal.aspx

 

Μάλλον εννοείς το Autometal (παλιό autosteel)

Link to comment
Share on other sites

@ MC Raster

 

οχι. Το metalcad το βγαζει η multisoft που εχει και το statics.

 

Φιλε Γιαννη αυτο που κανουν συνηθως αυτου του ειδους τα προγραμματα ειναι να λυνουν απλα μεταλλικα μονοροφα κτιρια, τα οποια, ε δεν ειναι και κατι τρομερο. Τυποποιημενη απλη μορφωση και λειτουργια. Θα μπορουσαν να λυνονται και με το χερι που λεει ο λογος. Μη φτασουμε να θελουμε FEM + ανελαστικη αναλυση χρονοιστοριας + ξερω γω τι αλλο για να λυσουμε ενα μονοροφο μεταλλικο με πλαισια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα ένα σχόλιο για το MetalCAD και δεν θέλω να είμαι άδικος, θέλω να πώ πώς χθές κάθησα και είδα τη νέα έκδοση.Έχουν γίνει τρομερές αλλαγές,σχεδιάζεις σε 3D ,αλλαγές σε συνδέσεις,έβαλε σιλό...Είδα οτι έχει και pushover και οι ευρωκώδικες full extra.Σε αρκετά καλή τιμή , δέν ξέρω αν τα περιέχει όλα φυσικα ή υπάρχουν εξτρά modules με χρέωση

 

Για όσους ενδιαφέρονται ΕΔΩ

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.