Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακατοχή οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε πραγματογνωμοσύνη έχω να απαντήσω σχετικά με το αν διακατέχεται το επίδικο τμήμα από τον εναγόμενο.

1) Πως ακριβώς ορίζεται νομική η λέξη "διακατοχή"; Δεν την έχω ξανασυναντήσει.

2) Από τη μία μεριά υπάρχει ένα σχετικά πρόσφατο μεταγεγραμένο πωλητήριο με τοπογραφικό, το οποίο δεν αναφέρει τίτλο κτήσης (χρησικτησία). Από την άλλη πλευρά, έχω πολύ παλαιά ιδιωτικά πωλητήριο του 1900 (μη μεταγεγραμένα), με τις κλασσικές γενικές περιγραφές χωρίς τετραγωνικά και χωρίς να έχει γίνει ποτέ κάποια αποδοχή κληρονομιάς. Πως θα κρίνατε σε αυτήν την περίπτωση, το πιο είναι το πιο ισχυρό;

Π.χ. στην κτηματογράφηση κρίνουν πάντα πιο ισχυρό το παλαιότερο έγγραφο (εκτός από περιπτώσεις χρησικτησίας βέβαια), ακόμα και αν δεν αποτελεί μεταγεγραμένο τίτλο (γιατί υποτίθεται πως οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να γίνει αποδοχή κληρονομιάς με αναφορά στους παλιότερους τίτλους κτήσης).

 

Link to comment
Share on other sites

 Υποθετω οτι,

-αγορασε καποιος οικόπεδο,  με τιτλο του πωλητη "εκ χρησικτησιας",

αλλα μετα εμφανισθηκε ο διπλανος και αμφισβητησε ολο το ακινητο ή ενα τμημα του.

Σου κοινοποιηθηκε μια δικαστικη απόφαση ...αναλυει το θεμα και τασει αποδειξεις.

Αυτη την αποφαση θα μελετησεις.

Χρησιμοποιει την λεξη "διακατοχή";

Η "διακατοχη" ειναι ορος που αφορα "δαση".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς έτσι. Και εγώ ό,τι βρήκα για διακατοχή, αφορούσε δασικά. Το ερώτημα πάντως είναι αν διακατέχεται από τον εναγόμενο...

Η συνηθισμένη ερώτηση που βλέπω πάντα, είναι αν το επίδικο περιλαμβάνεται στους τίτλους. Νομίζω πως το πάει περισσότερο στο αν υπάρχουν πράξης νομής στο επίδικο.

Ποια είναι η άποψη γενικά για το δεύτερο ερώτημα, μεταξύ παλιών ιδιωτικών εγγράφων και νεότερου συμβολαίου; Θα μου τύχει αρκετές φορές ξανά στο μέλλον φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.