Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή νομοθεσίας για ημιυπαίθριους


Recommended Posts

Επιτρέπονται ημιυπαίθριοι επιφάνειας 15% της δόμησης της προσθήκης (όχι όλης της οικοδομής).

Το ποσοστό αυτό ήταν 20% πριν τις τροποποιητικές διατάξεις.

 

Έτσι θα έπρεπε να είναι, αλλά η φράση που το διατύπωσε στο ΓΟΚ έχει εξαφανιστεί. Αυτό προσπαθώ να πω.

 

Παρακάτω το άρθρο του ΓΟΚ μετά την τροποποίηση

Άρθρο 11

Λειτουργικά και διακοσμητικά στοιχεία στις όψεις των κτιρίων

1. Εξώστες με τυχόν οριζόντια φέροντα ή κατακόρυφα και οριζόντια αρχιτεκτονικά στοιχεία και ημιυπαίθριοι χώροι διατάσσονται ελεύθερα σε οποιαδήποτε όψη και όροφο του κτιρίου.

2. Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο.

Για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής, οι ημιυπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο των 1,80 μ..

Κατ’ εξαίρεση για τις τουριστικές εγκαταστάσεις οι ημιυπαίθριοι χώροι πρέπει να έχουν πλάτος τουλάχιστον 2,50 μ. και βάθος μικρότερο ή ίσο με το πλάτος τους. Στην περίπτωση αυτή, δεν ισχύει ο περιορισμός της αναλογικής κατανομής ανά όροφο.

Τα παραπάνω ισχύουν και επί προσθήκης σε υφιστάμενο κτίριο».

β) Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου εφαρμόζονται για τα κτήρια, των οποίων οι αιτήσεις για έκδοση οικοδομικής άδειας κατατίθενται μετά την ισχύ του παρόντος νόμου.

 

Που είναι η διάταξη περί 15% της προσθήκης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παλιά έλεγε «Ειδικότερα, από τους εξώστες και ημιϋπαίθριους χώρους που κατασκευάζονται σε προσθήκη κτιρίου, στη συνολική επιφάνεια που προκύπτει από το σ.δ. δεν υπολογίζεται επιφάνειά τους έως 40% της επιφάνειας που αντιστοιχεί στην προσθήκη. Και στην περίπτωση αυτή από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιύπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 20% του σ.δ. της προσθήκης»

 

Η διατύπωση έχει εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, με την έκφραση:

"Τα παραπάνω ισχύουν και επί προσθήκης σε υφιστάμενο κτίριο", υπονοείται ότι επιτρέπονται ημιυπαίθριοι 15% της προσθήκης.

Πράγματι έχει παραληφθεί η διευκρίνηση της καταργούμενης διάταξης.

 

Γενικά πάντως, όλοι έχουμε ταλαιπωρηθεί από ασάφειες (εντελώς απαράδεκτη η ύπαρξή τους) στους κανονισμούς, συνάδελφε michel.

Link to comment
Share on other sites

Εξώστες και ημιυπαίθριοι χώροι συνολικής επιφάνειας έως 35% αυτής που επιτρέπεται να δομηθεί συνολικά στο οικόπεδο, δεν υπολογίζονται στο συντελεστή δόμησης.

Από το ανωτέρω ποσοστό οι ημιυπαίθριοι χώροι δεν επιτρέπεται να υπερβαίνουν το 15% του συντελεστή δόμησης και κατανέμονται αναλογικά ανά όροφο.

 

 

1)Το 15% αναφέρεται στην επιτρεπόμενη δόμηση και όχι στην πραγματοποιούμενη δόμηση. Τι γίνεται στην περίπτωση π.χ. 200 τ.μ. επιτρεπόμενη, 180 τ.μ. πραγματοποιούμενη.

100 τ.μ. στο ισόγειο, 80 τ.μ. στον όροφο.

200*15%= 30 τ.μ. ημιυπαίθριοι συνολικά.

100/180*30=16,66 τ.μ. στο ισόγειο.

80/180*30=13,33 τ.μ. στον όροφο.

 

 

2)Αν το ισόγειο έχει καλύψει όλη την επιτρεπόμενη κάλυψη, οι ημιυπαίθριοι που δικαιούται αναλογικά χάνονται οριστικά και δεν μεταβιβάζονται στον όροφο;

 

Ακριβώς και εγώ έχω την ίδια απορία!Δηλαδή μπορούμε να εκμεταλλευτούμε το ποσοστό των Η/Χ που αντιστοιχούν στην επιτρεπόμενη και όχι στην πραγματοποιούμενη δόμηση?

Στην περίπτωσή σου τα 30 τ.μ. και όχι τα 0,15*180 = 27 τ.μ. ?Και αν ναι, αυτό δε σημαίνει μεταφορά Η/Χ?

Νομίζω αυτός ήταν ο ένας από τους δύο λόγους της εκλογής του νόμου!Ο ένας να μην κλείνονται οι Η/Χ με το μέγιστο βάθος στο 1,80 μ και ο άλλος αν μην μεταφέτονται οι Η/Χ με την αναλογική κατανομή!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και εγώ έχω την ίδια απορία!Δηλαδή μπορούμε να εκμεταλλευτούμε το ποσοστό των Η/Χ που αντιστοιχούν στην επιτρεπόμενη και όχι στην πραγματοποιούμενη δόμηση?

Στην περίπτωσή σου τα 30 τ.μ. και όχι τα 0,15*180 = 27 τ.μ. ?Και αν ναι, αυτό δε σημαίνει μεταφορά Η/Χ?

Νομίζω αυτός ήταν ο ένας από τους δύο λόγους της εκλογής του νόμου!Ο ένας να μην κλείνονται οι Η/Χ με το μέγιστο βάθος στο 1,80 μ και ο άλλος αν μην μεταφέτονται οι Η/Χ με την αναλογική κατανομή!

 

Επιτρεπόμενη, το λέει καθαρά, με το αναλογικά τι γίνεται.

Όπως και να έχει, περιμένουμε την ενημερωτική εγκύκλιο που θα διευκρινίσει θέματα, γύρω στις 20 Αυγούστου το νωρίτερο...Θα πάνε και τις διακοπές τους, κι εμείς στο περίμενε, με τις άδειες που δεν προλάβαμε να παραδώσουμε στα χέρια, να μην ξέρουμε πάνω σε ποια βάση να προχωρήσουμε.

Όσο για τους δύο λόγους εκλογής του νόμου, ο λόγος είναι ένας: η κυβέρνηση θέλει λεφτά, και η πατέντα "διευθέτησης" ημιυπαιθρίων και λοιπών χώρων, για να στέκει, θα έπρεπε να γίνει και μια μετατροπή στο ΓΟΚ, για να τηρούνται τα προσχήματα. Οι αγρότες σπέρνουν σιτάρι για να θερίσουν, και το πολιτικό σύστημα έσπειρε παράνομους ημιυπαίθριους και γκαράζ. 4,5 δις η αναμενόμενη συγκομιδή.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν γνωριζει τπτ μεχρι νεωτερας απο το υπουργειο. Εδω ουτε το Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. δεν γνωριζει ακομη!

 

Στο Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. απαντάει δημοσιογράφος. Γιατί δεν βάλανε ένα γιατρό;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τελικά όσοι κατέθεσαν στις 22/7 τι θα ισχύσει, το παλιό ή το καινούργιο;

 

Δυστυχως απο 22/07 και μετα ισχυει το καινουργιο συστημα!και εγς κατεθεσα φακελο 22/07 και η πολεοδομια απ οτι εμαθα δεχεται μεχρι 20/07!απο σεπτεμβρη νομιζω τα πραγματα θα ειναι πιο σαφη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιλώντας με κάποιον υπεύθυνο από το υπεχωδέ μου είπε πως το συμβούλιο της επικρατείας έχει κρίνει το νόμο αντισυνταγματικό [συγκεκριμένα για την τακτοποίηση], αλλά αν ακυρωθεί θα ακυρωθεί όλος, δηλαδή και για το 1.80 και το 35%. Έχω και εγώ πρωτοκολλήσει άδεια στις 25/07 και τρέχω και δεν φτάνω. Προσωπικά ούτε σε τακτοποίηση ημιυπαιθρίων θα προβώ ακόμα, ούτε θα αποσύρω την εν λόγω άδεια.

Ο υπ' όψιν κύριος μου είπε να περιμένω μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου δεδομένου πως υπάρχει πιθανότητα να τιναχτεί ο νόμος στον αέρα.

 

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που ανακοινώθηκε ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ δημοσιεύτηκε και θα έπρεπε να δοθεί μια περίοδος "χάριτος" ή μεταβατικών διατάξεων.

Για να μη σχολιάσω ουσιαστικά το νόμο που τον θεωρώ ελεεινό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.