Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανύψωση κτιρίου ξύλινης κατασκευής (πολύ μικρού μεγέθους) λόγω διαφορικής καθίζησης του εδάφους έδρασης


 

Recommended Posts

ScreenShot2.thumb.JPG.5da92caef6364865f833a5caf355a72e.JPGΣε κατασκευή προσθήκης δωματίου μικρού μεγέθους 3,50Χ3,50~12,00μ2, παρουσιάστηκε πρόβλημα καθίζησης του εδάφους (μόνο από την μία πλευρά) 8-10 εκατοστών σε διάρκεια 30 ετών περίπου. Από την άλλη πλευρά, πιθανώς λόγω αγκύρωσης στην αρχική κατασκευή, δεν υπάρχουν ενδείξεις καθίζησης.

Το ιστορικό: Στην αρχική οικία, κατασκευάσθηκε ξύλινο στέγαστρο για στάθμευση αυτοκινήτου. Στην συνέχεια, όταν παρουσιάστηκε ανάγκη επι πλέον χώρου, στρώθηκε γκρο μπετόν, πιθανώς με πλέγμα δάρινγκ, στο οποίο έχει ενσωματωθεί και το ψευτοθέμελο των δύο ξύλινων  κολωνών του στεγάστρου, και κατασκευάστηκε δωμάτιο ελαφράς κατασκευής, με ξύλινα τοιχώματα και μόνωση dow (σάντουιτσ).
Τα από κάτω χώματα είναι φερτά σε αρκετό βάθος.
Πως αντιμετωπίζονται  τέτοιου είδους επισκευές;

Ευχαριστώ!

Η αναζήτηση επαγγελματιών, πάροχων υπηρεσιών κλπ, δεν επιτρέπεται μέσω δημοσιεύσεων και θεμάτων του φόρουμ. Μέρος της δημοσίευσης έχει τροποποιηθεί καταλλήλως. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

προσθηκη δωματιου.jpg

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι, δεν επισκευάζεται (με κάποιο "λογικό" κόστος).

Συμφέρει να ξηλωθεί και να κατασκευαστεί (σωστά) εκ νέου

και

από τις φωτό, να σβήνουμε στοιχεία (αρ. αυτοκινήτου) του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

@tetris Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Η έννοια "λογικό κόστος" έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες, οπότε επανέρχομαι στο ζητούμενο από εμένα: ξέρεις κάποια εταιρεία ή τεχνικό που ασχολείται με τέτοιες επισκευές;

υ.γ Η φωτογραφία διορθώθηκε, ευχαριστώ για την επισήμανση.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος-βλ κανόνες συμμετοχής
Link to comment
Share on other sites

@kibari Τι εννοείς "τέτοιες επισκευές".

Αν δεν γίνει αυτοψία από πολιτικό μηχανικό δεν μπορεί  να πιστοποιηθεί ποιες θα είναι αυτές . Μετά θα ανατρέξεις σε κατασκευαστές κ.λ.π

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@kfil Ε, τι εργασίες να είναι; Όχι ελαιοχρωματισμοί, όχι οπτοπλινθοδομές, όχι ντουλάπια κουζίνας, τι να είναι, κάτι σαν ενισχύσεις θεμελιώσεων, επισκευές σκυροδέματος, μεταφορά κτιρίων, υπερύψωση κατασκευών κάτι τέτοιο. Στην Αμερική και αλλού δες foamworks και concrete lifting να αντιληφθείς κάποιες (από τις πολλές) τεχνικές που υπάρχουν. ***

Η αναζήτηση επαγγελματιών, πάροχων υπηρεσιών κλπ, δεν επιτρέπεται μέσω δημοσιεύσεων και θεμάτων του φόρουμ. Μέρος της δημοσίευσης έχει τροποποιηθεί καταλλήλως. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε.

Πρέπει να εννοήσεις οτι δεν υπάρχει η έννοια "τέτοιες κατασκευές" στην γλώσσα των μηχανικών.

Και ασφαλώς δεν είμαι τόσο αννοος που να εννοώ ντουλάπια κουζίνας.

Αν δεν έλθει πολίτικος μηχανικός να εκτιμήσει και να προτείνει το τι ακριβώς χρειάζεσαι δεν θα βγάλεις άκρη.

Άρα πήγαινε σε έναν πολιτικό μηχανικό και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Οι τεχνικές εταιρείες και οι τεχνίτες επονται .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε, λοιπόν, μιά που είσαι πολιτικός μηχανικός, έλα να δείς και να μου προτείνεις λύση, άλλη από το "γκρέμιστο και ξαναφιάχτο". Μπάγ δη γουαίη, δες τι μπορεί να γίνει  https://fb.watch/lXTGrb-KQr/ αλλά και άλλα, πάρα πολλά. *** Τα υπόλοιπα είναι για να λέμε.

Η αναζήτηση επαγγελματιών, πάροχων υπηρεσιών κλπ, δεν επιτρέπεται μέσω δημοσιεύσεων και θεμάτων του φόρουμ. Μέρος της δημοσίευσης έχει τροποποιηθεί καταλλήλως. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το forum απαγορεύεται να δίνει τέτοιες πληροφορίες.

Ο Συντονιστής θα στο διαβεβαιώσει.

Η δική μου προσπάθεια ήταν να σου δώσω γενικές οδηγίες το τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις,

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, kfil said:

Η δική μου προσπάθεια ήταν να σου δώσω γενικές οδηγίες το τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις,

(Είστε ψυχραιμος πάντως, μπράβο. Παρά τις τόσες ειρωνείες!)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, JohnnyHoliday said:

(Είστε ψυχραιμος πάντως, μπράβο. Παρά τις τόσες ειρωνείες!)

Βρε παιδιά, πες απ' την αρχή δεν ξέρω αυτό που ρωτάς ή δεν επιτρέπονται τέτοιες πληροφορίες και άσε τις γενικές οδηγίες. Λες και δεν ξέρω οτι μπορώ να το αποξηλώσω και να το ξαναφιάξω, και να το δει (ειδικευμένος) μηχανικός. Μα αυτό ακριβώς ρώτησα. Το μόνιμο πρόβλημα, άλλο ρωτάω, άλλο  απαντούν. Ή όχι;

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.