Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κολόνας ΔΕΗ


Recommended Posts

Γεια σας,  

Σε διαμέρισμα 3ου ορόφου του αδελφού μου, βαρυφορτωμένος με νεκρά καλώδια στύλος ΔΕΗ γειτνιάζει επικίνδυνα με το μπαλκόνι και επιπλέον έχει πάρει επικίνδυνη κλίση, όπως φαίνεται και στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη συμβουλή ηλεκτρολόγων ή/και μηχανολόγων του forum επειδή ανησυχώ μήπως κατά λάθος ακουμπήσει στα καλώδια ο σιδερένιος μοχλός του ανεβοκατεβάσματος της τέντας ή μήπως λόγω των ακραίων καιρικών φαινομένων που προκύπτουν όλο και πιο συχνά από το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής πέσει κανένας κεραυνός, ή μήπως τα γυμνά καλώδια και όχι μόνον εκπέμπουν επικίνδυνη ακτινοβολία, ή μήπως η κολόνα λόγω της κλίσης που έχει πάρει κάποια στιγμή πέσει στα κεφάλια διερχομένων. Σημειωτέον ότι απέναντι είναι σχολείο (δημοτικό και γυμνάσιο) και στο δρόμο αυτό διέρχονται μαθητές κατά τη διάρκεια της σχολικής περιόδου.

Έκανα ήδη αίτηση στη ΔΕΔΔΗΕ (με εξουσιοδότηση του αδελφού μου) και έστειλαν κάποιον υπάλληλο επί τόπου ο οποίος μου απάντησε τηλεφωνικά ότι δεν κινδυνεύει κανείς. Ωστόσο δεν με έπεισε. 

Εσείς τι λέτε;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ - Γειτνίαση με το κοντάρι της τέντας (1).jpg

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ - Γειτνίαση με το κοντάρι της τέντας.jpg

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ (1).jpg

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ (2).jpg

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ (3).jpg

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ (4).jpg

Επικίνδυνη Κολονα ΔΕΗ (7).jpg

Επικίνδυνη κολόνα ΔΕΗ (8).jpg

Κολόνα ΔΕΗ έχει πάρει κλίση.jpg

Κολόνα πλησίον μπαλκονιού 3ου ορόφου έχει πάρει κλίση.jpg

Νεκρές απολήξεις καλωδίων βαραίνουν κολόνα που έχει πάρει κλίση.jpg

Νεκρές απολήξεις καλωδίων σε κολόνα ΔΕΗ που έχει πάρει κλίση.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι ο φορέας της τέντας είναι σύννομος?

Είναι βέβαιο ότι το πλάτος του εξώστη (απόσταση από κράσπεδο πεζοδρομίου) είναι σύννομο?

Κατά τα λοιπά, ο κάθε ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος αν "κατά λάθος ακουμπήσει στα καλώδια ο σιδερένιος μοχλός του ανεβοκατεβάσματος της τέντας"

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, myriam said:

........

Έκανα ήδη αίτηση στη ΔΕΔΔΗΕ ......

....ο οποίος μου απάντησε τηλεφωνικά....

Εσείς τι λέτε;

.....

εγώ λέω ότι δεν έχεις καμία απάντηση.

Στο δια ταύτα σου συνιστώ να κάνεις 2 κινήσεις

1η Αν η στήριξη της τέντας (οι μεταλλικοί σωλήνες) είναι σε μικρή απόσταση από την κολώνα της ΔΕΗ, καλείς τον τεντά σας και του ζητάς να κρατήσει το τεντόπανο στις διαστάσεις που είναι και να μεταφέρει την βάση στήριξης στη κουπαστή και στο πρόβολο άνω του εξώστη μισό ή ένα μέτρα πιο μακριά από την ΔΕΗ.

Είναι εφικτό, η τέντα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ειδικά αν είναι μόνο μισό μέτρο η μεταφορά και η μόνη μικρή επέμβαση που θα πρέπει να κάνει είναι 2 νέες μικρές τρύπες στο πανί  κάτω για τους οδηγούς.

 

2η Συντάσσεις Τεχνική Έκθεση επικινδυνότητας (υπογράφοντας και ως Πολιτικός Μηχανικός) για την κολώνα της ΔΕΗ (λες ότι έχει γείρει) και αποτελεί ενδεχόμενο κίνδυνο για τους περαστικούς. Μη εμπλέκεις την δική σου τέντα ή οτιδήποτε που αφορά εσάς αλλά το πρόβλημα της κολώνας.

Το καταθέτεις με αριθμό πρωτοκόλλου και απαιτείς απάντηση ο οποία να εμπεριέχει Τεχνική  μελέτη από ΔΕΔΔΗΕ στην περίπτωση που κριθεί καμία ανάγκη παρέμβασης εκ μέρους τους.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Didonis! Πολύ σωστά μου επισημαίνεις να μην εμπλέξω την τέντα στην αίτησή μου. Ωστόσο, εκτός από την κλίση που έχει πάρει η κολόνα, προβληματίζομαι με αυτές τις γυμνές απολήξεις καλωδίων και θα ήθελα να γνωρίζω ποιος είναι ο κίνδυνος από αυτές για να τον περιγράψω στην αίτησή μου με την κατάλληλη ορολογία. Μήπως χρειάζεται γνωμάτευση από ηλεκτρολόγο-μηχανολόγο;  Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tetris said:

 

Είναι βέβαιο ότι το πλάτος του εξώστη (απόσταση από κράσπεδο πεζοδρομίου) είναι σύννομο?

 

Η κολόνα τροφοδοτεί με ρεύμα αποκλειστικά και μόνο την συγκεκριμένη πολυκατοικία και τοποθετήθηκε εκεί μετά από την ολοκλήρωσή της, το 1980. Αν το πλάτος του εξώστη δεν ήταν σύννομο δεν θα έπρεπε να έχει τοποθετηθεί εκεί προτού η ΔΕΗ απαιτήσει την σμίκρυνση του πλάτους των εξωστών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το πλάτος του εξώστη μπορεί να φθάσει έως το 1/10 της απόστασης των ρ.γ. (με max τα 2.00 μ) και το άκρο του να μην απέχει λιγότερο από 50 εκ από το κράσπεδο (όριο οδοστρώματος)

2. Το άνοιγμα (πλάτος) κινητού προστεγάσματος ΔΕΝ μπορεί να υπερβαίνει το επιτρεπόμενο πλάτος εξώστη

3. Η ΔΕΗ δεν ανακατεύεται με πολεοδομική νομοθεσία, ούτε η οποιαδήποτε εγκατάστασή της νομιμοποιεί πολεοδομικές παραβάσεις 

κατά τα λοιπά, ισχύουν τα γραφέντα από τον Didonis

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα ευχάριστα νέα είναι ότι το αίτημά μου, αφού αρχικά απορρίφθηκε και στη συνέχεια επανήλθα δριμύτερη, η κολόνα απομακρύνθηκε και η σύνδεση υπογειοποιήθηκε.

Απίστευτο; Και όμως αληθινό.

Σας ευχαριστώ όλους διότι με τις συμβουλές σας με βοηθήσατε να συντάξω την αλληλογραφία που τελικά έπεισε τη ΔΕΔΔΗΕ.

Να είστε όλοι καλά!

Edited by myriam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου μου το αληθές, επισυνάπτω φωτογραφίες του μπαλκονιού απελευθερωμένου από το σκιάχτρο της κολόνας με το κουβάρι καλωδίων. Συγκρίνετέ τες με τις αρχικές πιο πάνω. Η πίστη καταργεί ακόμα κα κολόνες! Ο επιμένων νικά!

Στύλος ΔΕΗ καταργήθηκε.jpg

Στύλος ΔΕΗ απομακρύνθηκε.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, myriam said:

.... Ο επιμένων νικά!

όχι πάντα μεν.... αλλά με τον σωστό βηματισμό και σωστές επιλογές οι πιθανότητες αυξάνουν σημαντικά....

Στο δια ταύτα ....μια χαρά τα πήγες   και εύγε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.