Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη κλίμακας u


 

Recommended Posts

Είμαι Παόκι αρρωστημένο...μου φαίνεται ???

Μου αρέσει ο λαός της γιατί είμαστε πολιτισμένοι και υπόδειγμα φιλάλθων.

Ε κάτι στραβαπατήματα ας μας τα συγχωρέσουν....

 

edit: Μιλάμε για το κλιμακοστάσιο Π που είναι με την μία. Δηλαδή στήριξη κάτω στάθμη και πάνω μόνο και πουθενά αλλού ? Γιατί κανονικά τότε θέλει μοντέλο. Δεν ξέρω αν το κατάλαβα καλά αλλά νομίζω για αθτό το κλιμακοστάσιο μιλάμε έτσι δεν είναι ???

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου κατέβηκε τέτοια σκάλα τρελέ? Μήπως πήρες καμιά ιδέα από κανα περιοδικό κτλ?

Συνήθως τέτοιες σκάλες γίνονται ξύλινες-μεταλλικές (όχι μπετόν).

 

Γενικά δύο τρόποι στατικής αντιμετώπισης σκαλών υπάρχουν 1. Σκάλα πρόβολος με σίδερα Φ10-12 / 10 και 2. Αμφιέριστες με Φ14-16 / 10.

Link to comment
Share on other sites

 

edit: Μιλάμε για το κλιμακοστάσιο Π που είναι με την μία. Δηλαδή στήριξη κάτω στάθμη και πάνω μόνο και πουθενά αλλού ? Γιατί κανονικά τότε θέλει μοντέλο.

 

Γι αυτές λέμε Pappos.Στο συνολικό μοντέλο, κάποια στιγμή που μου έτυχε τέτοια σκάλα, δεν την έβαλα στο μοντέλο, για το λόγο που λέει ο rigid. Τη σκάλα όμως την έλυσα με FEM

 

Σημείωση: ΠΑΟΚ ζούμε στην Πολη να σε δουμε.Άσχετο :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αλέξανδρε. (πωε το βρήκες, το είχες σημειώσει ή έχεις τόσο καλή μνήμη?)

 

υ.γ. Παω να δω την ΠΑΟΚάρα τώρα ήσυχος :) :)

Να'σαι καλά erling. Θυμόμουν ότι στο κεφάλαιο 3 είχε κάτι περίεργα οπότε...

 

Να μη σας στεναχωρήσω ρε ΠΑΟΚια... είμαι ΠΑΣ και την τελυταία φορά που είμασταν Α ... να μη σας τα θυμίζω και σας στεναχωρώ, χε,χε:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ θα ήθελα ένα σχέδιο με αυτή την Π σκάλα και ειδικά με τον οπλισμό της..

 

Παιδιά επειδή μάλλον το μισό forum είναι ΠΑΟΚΑΡΑ, δεν ανοίγουμε και κανένα σχετικό θέμα??

Link to comment
Share on other sites

Πώς σου κατέβηκε τέτοια σκάλα τρελέ? Μήπως πήρες καμιά ιδέα από κανα περιοδικό κτλ?

Συνήθως τέτοιες σκάλες γίνονται ξύλινες-μεταλλικές (όχι μπετόν).

 

Γενικά δύο τρόποι στατικής αντιμετώπισης σκαλών υπάρχουν 1. Σκάλα πρόβολος με σίδερα Φ10-12 / 10 και 2. Αμφιέριστες με Φ14-16 / 10.

δεν πρόκειται και για καμιά πατέντα σκάλα, απλά επειδή δεν θέλω να βάλω τοιχείο γιατί μου γ(*&^ει τον πόλο περιστροφής έλεγα να είναι αμφιέρειστη και αυτοστήρικτη, το έχω δει σε πολλές κατασκευές.

Θα μπορούσα να βάλω και κεκλιμένο δοκάρι για να την στηρίξω στην μέση ανάμεσα από τους ορόφους.

Και αυτό παίζει, αλλά μετά δημιουργούνται κατασκευαστικά προβλήματα και κοντά εκατέρωθεν υποστυλώματα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Παραθέτω τον τυπικό ξυλότυπο ορόφου οικοδομής με υπόγειο, pilotis και 2 ορόφους. Διαβάζοντας τα θέματα σχετικά με κλίμακες και προσομοίωσης αυτών στο χωρικό μοντέλο, αντιλαμβάνομαι ότι είτε βάζω παντού τοιχείο γύρω από την κλίμακα και οπλίζω τους κλάδους ως πρόβολο, είτε εισάγω την κλίμακα στο χωρικό μοντέλο. Δεδομένου ότι η 1η λύση είναι αντιοικονομική και μάλλον θα αυξήσει ιδιαίτερα την δυσκαμψία του κτιρίου τοπικά, έχετε κάποια άλλη πρόταση για την προσομοίωση της κλίμακας και την στήριξη αυτής?

Ελπίζω να μην είμαι offtopic αλλά οποιοδήποτε σχόλιο (πχ τοιχείο χωρίς λόγο ύπαρξης) σε σχέση με τον ξυλότυπο θα γίνει δεκτό με μεγάλη ευχαρίστηση... Πρώτη μελέτη βλέπετε και από κάπου πρέπει να αρχίσουμε. Όποιος καλός άνθρωπός θέλει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

post-9959-131887233253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.