Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων και Μηχανικοί - Να παρέμβουμε


mechcon

Recommended Posts

Ετοιμάζοντας τα πράγματά μου να πάω στο κάμπινγκ της Σαμοθράκης, καθότι μεγαλομηχανικός, μερικές σκέψεις.

 

1. Κωλοπετινίτσα είναι αυτή που δεν έχει καλή ομάδα. Αν πάτε στα αποτελέσματα των προηγούμενων εκλογών του ΤΕΕ, ο δικομματισμός, χάριν της αποχής, έπιασε πάνω από 60%. Σε ένα χώρο, όπως οι μηχανικοί, που δεν φημίζεται για κυβερνητικό συνδικαλισμό, θες επειδή οι μηχανικοί δεν μασάνε εύκολα, θες επειδή η αριστερά (γνώμη μου) έχει καταφέρει κουτσά στραβά να παρέμβει, θες επειδή παίζονται μεγάλα συμφέροντα και δεν μπορούν να τα βρούν οι εκπρόσωποι του δικομματισμού.

 

2. Το ΤΕΕ παρέμβηκε και ζήτησε για το όριο των "Ακαθάριστων Εσόδων" για τους πάνω από τριετία να μειωθεί σε λιγότερο από 20.000/15.000 ευρώ. Ίσως και να μπορούσε να ζητήσει κατάργηση του κάτω ορίου. Όμως για σκεφτείτε.. Αν πάμε να καλύψουμε τους (ελάχιστους) μηχανικούς ελεύθερους επαγγελματίες άνω τριετίας που ο μέσος όρος 3 ή 5 χρόνων των ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ εσόδων είναι κάτω από 1700 ευρώ το μήνα, τότε δεν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό αλλά για άνεργο. Τα έξοδα λειτουργίας του γραφείου και των εισφορών υπερβαίνουν τα 1000 ευρώ. Όμως, αυτή η κατηγορία μηχανικών η οποία το τελευταίο διάστημα αυξάνεται πράγματι, δεν αντιμετωπίζεται με αυτό το πρόγραμμα αλλά με άλλες λύσεις που δεν τις συζητάμε συνήθως. Εγώ θα πρότεινα για παράδειγμα να διαβάσετε το άρθρο: Με τα μάτια στο 2025 http://leftengineers.wordpress.com/2009/07/15/%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-2025%E2%80%A6/

 

3. Για ευνόητους λόγους, το ΤΕΕ δεν μπορεί να θεωρήσει αυτή την επιδότηση ως επίδομα - χαρτζιλίκι για αυτό δήλωσε: "Σε μια χώρα όπου τα βασικά της ανταγωνιστικά μειονεκτήματα είναι η υστέρηση σε υποδομές, τεχνολογική ετοιμότητα και οργάνωση, η αναβάθμιση των επιστημόνων και των υπηρεσιών τους μπορεί να διαδραματίσει καταλυτικό ρόλο στην ανάπτυξή της". Και ο νοών νοήτω..

 

3. Τον μεγαλοεισοδηματία ελεύθερο επαγγελματία μηχανικό προφανώς δεν τον συμφέρει να εργάζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά κάνει συνήθως κάποια επιχείριση (ΕΕ, ΟΕ κλπ) άρα δεν καλύπτεται από αυτό το πρόγραμμα. Ωστόσο, θα μπορούσε πράγματι το ΤΕΕ να ζητήσει ανώτατο όριο εσόδων για ένταξη στο πρόγραμμα ώστε να διασφαλιστεί πλήρως αυτή η περίπτωση, αν η παρέμβαση είχε γίνει νωρίτερα, όπως ζητήθηκε σχετικά. Δείτε το 4ο σχόλιο στο: http://espaengineers.wordpress.com/2009/07/21/eleftheroiepaggelmaties

 

4. Η λογική καταγγέλω και αποχωρώ, με την κατάσταση της αποχής που επικρατεί (όχι μόνο στο χώρο, ούτε μόνο στη Χώρα) φοβάμαι ότι είναι πολύ καλή μόνο για να είναι εντάξει με τη συνείδησή του αυτός που τα λέει, συγνώμη, αλλά ταιριάζει μάλλον για ψυχοθεραπεία. Όμως δεν μπορεί να καλύψει τον εργαζόμενο μηχανικό ο οποίος έχει πολύ συγκεκριμένα προβλήματα και επιζητεί προτάσεις διεξόδου σήμερα και όχι στη Δευτέρα Παρουσία. Νομίζω ότι μια εύστοχη κριτική για τη συγκεκριμένη λογική παρουσιάζεται στο άρθρο: "Κατενάτσιο σημαίνει συντήρηση" http://leftengineers.wordpress.com/2009/07/16/katenatsio/

 

 

5. ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2. Το ΤΕΕ παρέμβηκε και ζήτησε για το όριο των "Ακαθάριστων Εσόδων" για τους πάνω από τριετία να μειωθεί σε λιγότερο από 20.000/15.000 ευρώ.

 

εν τελει για να ξερουμε,ειχε διευκρινιστει απο το υπουργειο οτι αυτο ειναι το πλανο?

 

δλδ οτι για αυτους πανω απο 3ετια ισχυουν τα ορια?

 

ηταν ξεκαθαρο αυτο?

 

ή απλα αποτελει (μια) ερμηνεια αυτων που συζηταμε τοσο καιρο?

Link to comment
Share on other sites

Το πλάνο του υπουργείου ήταν τριετίας απο την αρχή.Άσχετα που με καλυμμένη σαφήνεια το παρουσίαζε ως πενταετίας απο την πρωτη παράγραφο της πρότασης του(το πενταετιας αφορούσε το 80% 50%).Αυτό που μάθαμε επιπλέον είναι οτι και το ΤΕΕ "ευλόγησε" και μάλιστα με την ιδια καλυμμένη σαφήνεια.Δηλαδή στην επιστολή του το ΤΕΕ δεν μιλάει για τριετία αλλα για "...το όριο ακαθαρίστων εσόδων που τίθεται...".

 

Τώρα -το ΤΕΕ "ευλόγησε"-βγαίνει και χωρις να πιστέψω τον mechcon:το BLOG της ομάδας δράσης του ΤΕΕ για το ΕΣΠΑ στο οποίο παρατίθεται η επιστολή του ΤΕΕ είναι σύνδεσμος στην επίσημη σελίδα του ΤΕΕ για το ΕΣΠΑ:http://portal.tee.gr/portal/page/portal/INTER_RELATIONS/omadadrashs

 

Επίσης αν θέλω να συνωμοσιολογήσω θα πώ οτι το ίδιο το ΤΕΕ πρότεινε την τριετία,αλλά ας το ξεχάσουμε, όπως φαίνεται δεν αξίζει να ασχολιόμαστε.Κλείνω εδώ και τα λέμε με την ανακοίνωση της επίσημης προκήρυξης.

Link to comment
Share on other sites

απαραδεκτο.

 

τουλαχιστον με βαση την λογικη του ΤΣΜΕΔΕ θα επρεπε να ηταν 5 χρονια.

 

οτι να ναι συναδελφοι.

 

εν αναμονει λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

1. Το πρόβλημα ξεκινά όντως από την αποχή των μηχανικών στις εκλογές του ΤΕΕ και από τους εκπροσώπους που εκλέγουμε. Όταν οι περισσότεροι μηχανικοί είναι ελεύθεροι επαγγελματίες (75%) αλλά οι περισσότεροι εκπρόσωποι είναι δημόσιοι υπάλληλοι τι να περιμένουμε. Μην ξεχνάμε κιόλας πως το 75% των εσόδων του ΤΕΕ είναι από τους ελεύθερους επαγγελματίες. Και τι δουλειά έχουν τα κόμματα μπλε-πράσινα-κόκκινα-ροζ στο ΤΕΕ και σε κάθε επιστημονικό και συνδικαλιστικό όργανο είτε επιμελητήριο είτε σύλλογο; Μήπως επειδή όλοι το βλέπουν ως βήμα για μια βουλευτική θέση ή έστω για μια θέση στην ολυμπιακή επιτροπή λόγου χάρη (οι παλιότεροι θα θυμούνται) με παχυλούς μισθούς ή στην χειρότερη περίπτωση καμιά άλλη θεσούλα στον ευρύτερο δημόσιο τομέα; Και πώς να προχωρήσεις βρε αδερφέ αν δεν έχεις από πίσω σου έναν κομματικό μηχανισμό να σε στηρίξει.

 

2. Αν τα έξοδα λειτουργίας και εισφορών ήταν 1.700€ το μήνα θα το είχαμε κλείσει το μαγαζί. Μου φαίνεται ότι δεν έχεις καμία επαφή με την πραγματικότητα, τουλάχιστον αυτή που βιώνω εγώ και θεωρώ πολλοί ακόμα συνάδελφοι που αποτελούν την πλειοψηφία. Εν υπνώσει, γιατί αν ποτέ ξυπνήσει, θα τους πάρει όλους και θα τους σηκώσει. Το βέβαιο είναι ότι εγώ είμαι "άνεργος" με τα δικά σου κριτήρια.

Επιμένω όμως ότι η λογική του κατώτατου τζίρου είναι εντελώς λανθασμένη και άδικη και βάσει των λεγομένων σου καταλαβαίνω ότι αδυνατείς να το καταλάβεις.

 

3. Μήπως θα πρέπει να αναφέρουμε ονόματα μεγαλο-μηχανικών ελεύθερων επαγγελματιών που δεν έχουν ΟΕ, ΕΕ κ.λπ. και τζίρο πολλές χιλιάδες ευρώ; Ξεχνάς ότι τον μεγαλο-μηχανικό τον συμφέρει γιατί ο μηχανικός φορολογείται εξωλογιστικά με ΣΚΚ πολύ χαμηλούς; Και αν ήθελε να πληρώνει λιγότερους φόρους θα έκανε μια ΕΠΕ ή ΑΕ ή, αν ήταν Βουλγαράκης, μια υπεράκτια εταιρεία, όχι ΕΕ ή ΟΕ. Στατιστικά στοιχεία δεν έχει το ΤΕΕ για τα εισοδήματα των μελών του; Ανώτατο και όχι κατώτατο όριο θα έπρεπε να ζητήσει το ΤΕΕ αλλά δεν το έκανε και απλώς διαπραγματεύθηκε το κατώτατο. Κανείς δεν το σκέφτηκε;

 

4. Θα ήθελα να μου πεις τι κερδίσαμε με το που δεν αποχωρήσαμε από τη συζήτηση πέρα από το να "νομιμοποιήσει" το ΤΕΕ με την παρουσία του την κυβερνητική πολιτική στο θέμα αυτό. Αλήθεια, αν αποχωρήσεις από μια συζήτηση, εκεί τελειώνουν όλα; Άλλοι μέθοδοι πίεσης δεν υπάρχουν; Μα τόση ηττοπάθεια ή όλοι φοβούνται να κάνουν "πόλεμο" καθότι τα δημόσια έργα (μελέτες & κατασκευές) δεν δίνονται έτσι αξιοκρατικά, ούτε οι θεσούλες σε κυβερνητικές και του δημοσίου επιτροπές κερδίζονται έτσι!

 

Μηδενιστής δεν είμαι. Ούτε μένω στις ανέξοδες καταγγελίες. Προτείνω συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένες μεθόδους πάλης (διάβασε το προηγούμενο μήνυμα). Όλα αυτά όμως έχουν ΚΟΣΤΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι μηχανικοί με το που ορκίζονται κάνουν και έναρξη επαγγέλματος άσχετα με το αν θα είναι υπάλληλοι ή ελεύθεροι επαγγελματίες. Στην πορεία κάποιοι, από υπάλληλοι γίνονται επαγγελματίες και αντίστροφα...

Το θέμα με την πενταετία ή τριετία είναι καθαρή κοροϊδία από όποιον κι αν προέρχεται καθώς στα 5 πρώτα χρόνια το μόνο που κάνεις είναι γνωριμίες...

Έτσι κι αλλιώς δεν είναι η πρώτη φορά που μας κοροϊδεύουν...

Εν τέλει εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει ούτε μια επιδότηση και βλέπω ένα κάρο Α.Ε. κλπ να μπαίνουν σε αναπτυξιακά και άλλα προγράμματα μιας και έχουν ''ανάγκη'' και τους τα πληρώνω κι εγώ μέσα από τη φορολογία...

Και μετά μιλάνε για ανταγωνισμό!!!

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει εγώ προσωπικά δεν έχω πάρει ούτε μια επιδότηση και βλέπω ένα κάρο Α.Ε. κλπ να μπαίνουν σε αναπτυξιακά και άλλα προγράμματα

 

ακριβως.

προσπαθουν να κοψουν απο παντου τους νεους μηχανικους.

 

οταν ενας φορεας σαν το ΤΣΜΕΔΕ εχει καθιερωσει την 5ετια για μειωμενες εισφορες,τωρα επειδη ετσι μας συμφερει το παρακαμπτουμε και θετουμε ετσι αυθαιρετα την 3τια?

 

πολυς αναιτιολογητος αποκλεισμος...

 

και δυστυχως οι ιθυνοντες εθελοτυφλουν!

 

ΡΩΤΩ λοιπον:

γιατι εθελοτυφλειτε απεναντι στην (μη τυχαια) επιλογη του ΤΣΜΕΔΕ να απαιτει μειωμενες εισφορες στους κατω 5ετιας ελ επαγγελματιες και επιβαλλεται ετσι ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ το οριο της 3ετιας?

μια ποια λογικη?

με ποιο προσχημα?

εχετε κανει καποια ερευνα που στηριζει την αποφαση σας?

 

 

 

απορω,θεωρειτε το ΤΣΜΕΔΕ μαλακ@ς που δινει μια περιοδο χαριτος 5 ετων?δεν υπαρχει καποια λογικη σε αυτη την επιλογη του?

 

 

ΣΥΝΕΠΩΣ το ΤΕΕ και η ομαδα 'δρασης' δεν εθιξαν ουτε στο ελαχιστο το συγκεκριμενο θεμα,μιας και δεν εχρηζε προσοχης φανταζομαι στη βαση που το θετουμε ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ επιδιωκει κατωτερα ορια.

 

 

πλεον δειτε με τα ματια σας,τι ωραια που φροντιζει το ΤΕΕ τους νεους μηχανικους,ποσο σθεναρα τους υποστηριζει και ποσο νοιαζεται...

 

ΥΓ.ετσι και δεν περιληφθουν οι κατω 5ετιας,θα σας κανω να νιωσετε την απολυτη δυναμη της σκοτεινης 'εργοταξιακης' δυναμης!

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν δύο τρόποι να αναλύεις την πραγματικότητα.

Η μία είναι να έχεις διαμορφωμένη άποψη και να ψάχνεις να βρεις επιχειρήματα για να την υποστηρίξεις (Στη συγκεκριμένη περίπτωση ορισμένοι νομίζουν ότι έπιασαν λαυράκι..)

Η άλλη είναι να βγάζεις επαγωγικά το συμπερασμα..

 

1. Δεν αποκλείονται οι μηχανικοί κάτω 3ετίας ή 5ετίας από το πρόγραμμα σύμφωνα με την ενημέρωση που έκανε το Υπουργείο. Απλά για αυτούς δεν ισχύουν όρια.

2. Συμφωνήθηκε στη σύσκεψη ο Μέσος όρος να ισχύει για τα τελευταία 5 χρόνια.

3. Ναι, ίσως θα ήταν καλύτερο να ζητήσει το ΤΕΕ να μην υπάρχουν όρια ή να υπάρχουν για 8ετία κλπ. Όπως όμως επιχειρηματολόγησα αυτό δεν θα έλυνε το πρόβλημα του μηχανικού που επί 5 χρόνια έχει μέσο όρο ετήσιων ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ κάτω από 15.000 ευρώ. Άρα ίσως είναι πιο αποδοτικό να δωσεις το βάρος σου στα υπόλοιπα θέματα. Σε κάθε περίπτωση όμως μάλλον είναι αρκετά τραβηγμένο να στηρίζεις σε αυτό την επιχειρηματολογία ότι το ΤΕΕ δεν ενδιαφέρεται για τους νέους μηχανικούς.

 

Στη Σαμοθράκη είναι πάντως καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασατε δεν ομιλω για 8ετια,ουτε 10ετια,ουτε...ουτε....

 

επισης αν διαβασατε τις αλλεπαλληλες δημοσιευσεις,ολοι αναγνωριζουμε την ασαφεια της ανακοινωσης του υπουργειου περι του αν ισχυουν τα ορια για κατω 3ετιας ή κατω 5ετιας μηχανικους.

η πραγματικοτητα κατ'εμε ειναι οτι θεωρω αδιανοητο να μην ισχυουν για τον κατω 5ετιας,τον ΝΕΟ μηχανικο,γιατι ειναι ΝΕΟΣ με την ουσιαστικη εννοια και οχι συμβατικα.

 

δεν χρειαζεται αναλυση.ειναι κοινως αποδεκτο για τους περισσοτερους μηχανικους που ειναι εκει εξω,ασκωντας το ελευθερο επαγγελμα και τεκμηριωνεται και απο ερευνες (ΣΠΜΕ).

 

εγω απο εκει πιαστηκα και εκει εχω βασισει την παραπανω δημοσιευση μου.

 

και φυσικα εμμενω και επιμενω.

 

αν και ακομα δεν ξεκαθαρισατε ευκρινως αν τα ορια τελικα ισχυουν για τους κατω 3ετιας ή τους κατω 5ετιας μηχανικους,αν εν τελει πιανουν τους κατω 5ετιας θα ηταν φρονιμο να το ξεκαθαριζατε απο πιο πριν ωστε να γλυτωσουμε την ολη αναμπουμπουλα που επικρατησε,εξαιτιας αυτης της ασαφειας της δημοσιευσης.

 

αυτα απο εμενα.ειμαι ξεκαθαρος πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.