Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοπή πεύκου για έκδοση οικοδομικής άδειας σε εντός σχεδίου πόλης οικόπεδο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μίλησα σήμερα με Πολεοδομία Αθήνας και η αρμόδια υπάλληλος στο τμήμα αδειών μου είπε κάτι που δυσκολεύομαι να το δεχτώ. Βγάζω άδεια ανέγερσης για πολυκατοικία και εντός του οικοπέδου υπάρχει ένα πεύκο το οποίο πρέπει να κοπεί γιατί πέφτει μέσα στην οικοδομή. Ήταν κατηγορηματική ότι πρέπει να πάρω έγκριση από δασαρχείο. Το οικόπεδο είναι ένα συνηθισμένο οικόπεδο στην Αθήνα (όχι κοντά σε πάρκο, άλσος, πλατεία ...).

Από που και ως που να μπλέξω με δασαρχείο? Είμαι εντός σχεδίου.

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Να ελέγξεις την περιοχή για το τι θέλουν για το δέντρο. Κανονικά δασαρχείο δεν θέλει και υπάρχει και εγκύκλιος που λέει ότι δεν εμπλέκονται. Σε δική μου περίπτωση εντός σχεδίου έγινε το εξής:

Αίτηση σε αρμόδια υπηρεσία πρασίνου του δήμου με τα παρακάτω σχέδια εκτυπωμένα ή σε dwg ή dxf, τα οποία πηγαίνουν στην πολεοδομία η οποία γνωμοδοτεί:

 image.png.9d4d4d325ba9568d31a715ee65b21476.png

Αφού γνωμοδοτήσει θετικά η πολεοδομία, συνεδριάζει η επιτροπή ποιότητας ζωής η οποία αποφασίζει για τα δέντρα που πρέπει να δωρίσεις στο δήμο (2 δέντρα για κάθε ένα που κόβεται). 

Μετά πηγαίνει στη Δ/νση Περιβάλλοντος – Πρασίνου για να σας καθοδηγήσουν για το για τη δωρεά των δέντρων. Η επιλογή των δέντρων είναι συγκεκριμένη με προδιαγραφές είδους, ύψους κ.λπ.. Κανονικά μόλις κοπεί το πεύκο συνεννοείσαι μαζί τους γιατί στέλνεις τα ξύλα με δελτίο εκεί που θέλουν. Αφού πάρεις και την απόδειξη ότι τα δωρίσατε, είστε έτοιμοι από τη διαδικασία.

Πιστεύω πως κάπως έτσι συμβαίνει σε δήμους που θέλουν ειδική άδεια για τη δωρεά δέντρων.

 

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μίλησε για δήμο. Ρητά μου είπε αν δείξεις πεύκο θέλεις έγκριση Δασαρχείου (τουλάχιστον μου έβαλε το ''αν''). Το πεύκο είναι το θέμα δηλαδή. Και ήταν ανένδοτη (στην αρχή μου έλεγε ''πεύκο δεν κόβεις'', αφού φοβήθηκα μήπως το βγάλουνε μη οικοδομήσιμο λόγω ενός πεύκου 😂).

Κατά καιρούς έχω ρωτήσει σε πολεοδομίες όταν τυχαίνει άδεια στην ευρύτερη Αττική, πάντα μου λένε αφού είναι εντός σχεδίου δεν ασχολείσαι με Δασαρχείο. Δεν ασχολούνται με το αν είναι πεύκα ή όχι.

Συγνώμη, το πρόστιμο για κόψιμο πεύκου πόσο είναι? Γιατί τα έξοδα και οι μήνες που θα χάσεις για αυτήν την διαδικασία που περιγράφεις πιο πολλά μου φαίνονται.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

"τα πευκα  χαρακτηριζονται δασικά δέντρα, "

Η κοπη χωρις αδεια, εχει προστιμο μεχρι 5000 ευρω και ειναι και ποινικο αδικημα.

 

Να κανει τη δουλεια του σωστα και οχι..... σαλτανατια.

οπως τα προειπε η OLINAPAL

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, blackjohn said:

Συγνώμη, το πρόστιμο για κόψιμο πεύκου πόσο είναι? Γιατί τα έξοδα και οι μήνες που θα χάσεις για αυτήν την διαδικασία που περιγράφεις πιο πολλά μου φαίνονται.

Αν δεν κάνεις τη διαδικασία και σε καρφώσει ο γείτονας, καλά ξεμπερδέματα...Εμπλέκεται και η πολεοδομία.

Στο δήμο σου μπορεί να μην υπάρχει η υποχρέωση για τα παραπάνω όπως π.χ. υπάρχει σε Κηφισιά, Εκάλη κ.λπ. Σε σχέση με το Δασαρχείο είναι ξεκάθαρο ότι εντός σχεδίου δεν έχει αρμοδιότητα πλην λίγων εξαιρέσεων (άλση, δάση κ.λπ.). Δες και την εγκύκλιο σε προηγούμενη σελίδα του thread

Link to comment
Share on other sites

Στην Παλλήνη, σε ακάλυπτο πολυκατοικίας, κοπή δέντρου με μικρής κλίμακας. Ούτε δασαρχείο, ούτε επιτροπή ποιότητας ζωής κλπ. Αν θυμάμαι καλά, στα δικαιολογητικά ζητάει να βεβαιώσεις πως δεν είναι προστατευόμενο είδος, που είναι εύκολο γιατί τα προστατευόμενα είδη στην Ελλάδα είναι λίγα (κάπου είχα βρει έναν κατάλογο). Την έβγαλα, το έκοψαν και όλα καλά. Να σημειώσω πως δεν παραβιαζόταν ο ελάχιστος αριθμός δέντρων της ΟΑ.

Αυτό με το Δασαρχείο που σου λένε, απλά εξωφρενικό. Τρικυμία εν κρανίω.

Edited by thstam
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, thstam said:

Στην Παλλήνη, σε ακάλυπτο πολυκατοικίας, κοπή δέντρου με μικρής κλίμακας. Ούτε δασαρχείο, ούτε επιτροπή ποιότητας ζωής κλπ. Αν θυμάμαι καλά, στα δικαιολογητικά ζητάει να βεβαιώσεις πως δεν είναι προστατευόμενο είδος, που είναι εύκολο γιατί τα προστατευόμενα είδη στην Ελλάδα είναι λίγα (κάπου είχα βρει έναν κατάλογο). Την έβγαλα, το έκοψαν και όλα καλά. Να σημειώσω πως δεν παραβιαζόταν ο ελάχιστος αριθμός δέντρων της ΟΑ.

Αυτό με το Δασαρχείο που σου λένε, απλά εξωφρενικό. Τρικυμία εν κρανίω.

Η μικρής κλίμακας νομίζω ότι ισχύει γενικά για την κοπή δέντρων, όχι συνδυαστικά με ανέγερση.  Όταν ο δήμος επιβάλλει τη δωρεά δεν νομίζω ότι αποφεύγεις τη νόμιμη διαδικασία ούτε στη μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.