Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση όρων δόμησης και χρονική ισχύς


Recommended Posts

Έχω βεβαίωση όρων δόμησης με ένδειξη πως ισχύει μέχρι 30/09/2023 και αφορά γήπεδο κατά παρέκκλιση άρτιο (άρθρο 40, παρ. 1 Ν.4759/2020). Η πράξη δεν έχει συνδεθεί με νέο αίτημα στο e-adeies για έκδοση οικοδομικής άδειας. 

Γνωρίζω πως από το νόμο ισχύς για τη βεβαίωση όρων δόμησης δεν προβλέπεται. Προφανώς τέθηκε από την Υ.ΔΟΜ. η 30/09 καθώς ήταν η καταληκτική ημερομηνία για την έκδοση της οικοδομικής άδειας λόγω παύσης της αρτιότητας - οικοδομησιμότητας για τα κατά παρέκκλιση γήπεδα. 

Όμως με τη νέα νομοθετική ρύθμιση τροποποιήθηκε εκ νέου το άρθρο 40 και πλέον:

Εάν, μέχρι την έγκριση Τοπικού Πολεοδομικού Σχε-
δίου ή Ειδικού Πολεοδομικού Σχεδίου και πάντως για 
χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη 
από την έναρξη ισχύος του παρόντος, έχει υποβληθεί 
αίτημα για έκδοση προέγκρισης οικοδομικής άδειας με 
τα δικαιολογητικά και τις μελέτες της παρ. 5 του άρθρου 
35 του ν. 4495/2017 (Α’ 167) ή έχει υποβληθεί αίτημα με 
τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για έκδοση έγγραφης 
βεβαίωσης της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, κατά την 
υποπερ. βα) της περ. β) της παρ. 2 του άρθρου 38 του 
ν. 4495/2017, αν στην τελευταία περίπτωση η αίτηση για 
έκδοση οικοδομικής άδειας ή προέγκρισης υποβληθεί 
μέχρι και την 31η Μαρτίου 2024, μπορούν να οικοδο-
μούνται ακίνητα, τα οποία:.... 

Εν προκειμένω, το αίτημα έγινε 6/12/2022 (εμπρόθεσμα) η βεβαίωση όρων δόμησης εκδόθηκε Ιούνιο 2023 και έληξε 30/09/2023 (κατά το στέλεχος της πράξης). 

Νέο αίτημα, ο ιδιοκτήτης δεν έχει δικαίωμα να υποβάλει.

Ερώτηση: Μπορεί να χρησιμοποιήσει την βεβαίωση όρων δόμησης που έχει στα χέρια του και να εκδώσει Ο.Α.;

Παλαιότερα είχαμε ξανασυζητήσει κάτι αντίστοιχο για την ισχύ των πράξεων αυτών και από το ΤΕΕ είχαν απαντήσει πως αν παρέλθει η ισχύς, πρέπει να εκδοθεί νέα βεβαίωση.  

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

@nzerman Συνάδελφε το ίδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγώ σε τοπική πολεοδομία. Κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους αλλα και με ερώτηση στο ΤΕΕ , μου είπαν και οι δυο οτι μετά την παρέλευση της προθεσμίας (εφόσον έχει τεθεί τέτοια) η βεβαίωση όρων δόμησης ΔΕΝ ισχύει !

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με κάλεσαν από το ΤΕΕ και μου είπανε πως μπορώ να εκδώσω την άδεια κανονικά καθώς η βεβαίωση έχει πάρει αυτοδικαίως παράταση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, nzerman said:

Μόλις με κάλεσαν από το ΤΕΕ και μου είπανε πως μπορώ να εκδώσω την άδεια κανονικά καθώς η βεβαίωση έχει πάρει αυτοδικαίως παράταση. 

Δηλαδή ακόμη και το ΤΕΕ δεν γνωρίζει ότι η βεβαίωση όρων δόμησης (όπως και η νομιμοποίηση) δεν έχει διάρκεια.
Ωραία καλά πάμε ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Η κυρία που κάλεσε κάτι ήξερε. Υπάρχουν όμως και αυτοί:

On 10/18/2023 at 9:11 PM, subrosaval said:

@nzerman Συνάδελφε το ίδιο προβλημα αντιμετωπίζω και εγώ σε τοπική πολεοδομία. Κατόπιν επικοινωνίας μαζί τους αλλα και με ερώτηση στο ΤΕΕ , μου είπαν και οι δυο οτι μετά την παρέλευση της προθεσμίας (εφόσον έχει τεθεί τέτοια) η βεβαίωση όρων δόμησης ΔΕΝ ισχύει !

 

Link to comment
Share on other sites

@nzerman δυστυχώς είχα μια βεβαίωση όρων δόμησης που έληγε στος 24/04. Μιλησα με την ΥΔΟΜ , μου είπαν ότι αν λήξει πρέπει να εκδοθεί Νέα !!!

Μιλησα με το ΤΕΕ , μου είπαν ότι κανονικά δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης και δεν θα έπρεπε η ΥΔΟΜ να βάλει ημερομηνία λήξης. Μου είπαν μάλιστα να πω στον υπάλληλο να επικοινωνήσει μαζί τους . Όμως από τη στιγμή που η ΥΔΟΜ έχει ορίσει ημερομηνία , έστω και εσφαλμένα , δεν θα μπορούσα να προχωρήσω στην έκδοση καθώς δεν θα μου επέτρεπε το σύστημα να προχωρήσω τη δήλωση . 
 

Τι να πω με αυτές τις ΣΙΧΑΜΕΝΕΣ καταστάσεις . Τελικά έχασα τον ύπνο μου για ένα χρονικό διάστημα , πίεσα καταστάσεις για να πάρω γρήγορα απόφαση ΣΑ αλλά έγινα και φορτικός στους συναδέλφους που συνυπογράφουν την άδεια και τελικά τα κατάφερα να εκδώσω την άδεια πριν τη λήξη της βεβαίωσης . 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω ότι η βεβαίωση δεν έχει ημερομηνία λήξης, γι αυτό και ο μηχανικός υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν μεταβληθεί οι όροι δόμησης μετά την έκδοση της βεβαίωσης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2023 at 4:17 PM, subrosaval said:

δεν θα μου επέτρεπε το σύστημα να προχωρήσω τη δήλωση

Συστημικά, στο επιτρέπει. Το είχες δοκιμάσει; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.