Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμόρφωση με την αρχή της «Μη πρόκλησης σημαντικής βλάβης» (DNSH)


george68

Recommended Posts

μου ζήτησε ένας πελάτης μια υπεύθυνη δήλωση μη πρόσκλησης σημαντικής βλάβης για ένα επενδυτικό έργο .ξέρει κάνεις τι ακριβώς είναι και αν μπορώ να βρω κάπου ποιο συγκεκριμένες πληροφορίες, αν έχει κάνει κάποιος άλλος ; 

Link to comment
Share on other sites

To 2o λινκ που επισυνάπτει ο Pavlos33 έχει το κείμενο της Υ.Δ. που σου ζητήθηκε.

Ωστόσο αυτή την Υ.Δ. την υπογράφη ο αιτών / κύριος της προτεινόμενης επένδυσης και όχι ο Μηχανικός.

Όμως δεν αρκεί η Υ.Δ. μόνη της. Θα πρέπει η Υ.Δ. να συνοδεύεται από "Έκθεση Ελέγχου" συμβούλου/μηχανικού.

Αυτό αναφέρει και το κείμενο της Υ.Δ. βλέπε απόσπασμα παρακάτω: 

image.png.c735996fc92b06287e28d44bcd97a9f2.png 

Οπότε θα πρέπει να συνταχθεί η εν λόγω έκθεση από σύμβουλο/μηχανικό με σχετική εμπειρία/κατάρτιση σε σχέση και με την φύση του έργου/επένδυσης.

Link to comment
Share on other sites

 

χρειάζεται ΥΔ και Έκθεση Ελέγχου από μηχανικό. και τα δύο τα υπογράφει ο Μηχανικός.

Υπάρχει η Τεχνική Καθοδήγηση 2021/C 58/01  για πληροφορίες.

Στην ουσία ελέγχεις την συμμόρφωση της επένδυσης με τους περιβαλλοντικούς στόχους  της αρχής της μη πρόκλησης σημαντικής βλάβης: DNSH

α.      μετριασμό της κλιματικής αλλαγής

β.      προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή

γ.       βιώσιμη χρήση και προστασία των υδάτινων και των θαλάσσιων πόρων

δ.       μετάβαση σε μια κυκλική οικονομία, συμπεριλαμβανομένης της πρόληψης δημιουργίας αποβλήτων και της ανακύκλωσης

ε.       πρόληψη και έλεγχος της ρύπανσης στην ατμόσφαιρα, στα ύδατα ή στο έδαφος

στ.    προστασία και αποκατάσταση της βιοποικιλότητας και των οικοσυστημάτων.

Επίσης ελέγχεται η συμμόρφωση του επενδυτικού σχεδίου με τη σχετική ενωσιακή και εθνική περιβαλλοντική νομοθεσία, καθώς και ότι το επενδυτικό σχέδιο δεν εμπίπτει στις αποκλειόμενες δραστηριότητες

Έχω κάνει αρκετές. Ανάλογα το έργο βγαίνουν συνήθως 10 - 20 σελίδες. Αν η επένδυση είναι πάνω από 10 εκατομμύρια  θέλει και μελέτη βιωσιμότητας που είναι αρκετά πιο απαιτητική

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2023 at 2:56 ΜΜ, CivilKald said:

To 2o λινκ που επισυνάπτει ο Pavlos33 έχει το κείμενο της Υ.Δ. που σου ζητήθηκε.

Ωστόσο αυτή την Υ.Δ. την υπογράφη ο αιτών / κύριος της προτεινόμενης επένδυσης και όχι ο Μηχανικός.

Όμως δεν αρκεί η Υ.Δ. μόνη της. Θα πρέπει η Υ.Δ. να συνοδεύεται από "Έκθεση Ελέγχου" συμβούλου/μηχανικού.

Αυτό αναφέρει και το κείμενο της Υ.Δ. βλέπε απόσπασμα παρακάτω: 

image.png.c735996fc92b06287e28d44bcd97a9f2.png 

Οπότε θα πρέπει να συνταχθεί η εν λόγω έκθεση από σύμβουλο/μηχανικό με σχετική εμπειρία/κατάρτιση σε σχέση και με την φύση του έργου/επένδυσης.

Έτσι ισχύει χρειάζεται και η έκθεση που γίνεται συνήθως από περιβαλλοντολόγο. Δες παρακάτω ένα παράδειγμα περιεχομένων τέτοιας έκθεσης:

Περιεχόμενα
1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ................................................................................................................................................. 3
2. ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ............................................................................ 6
2.1. Συνοπτική Περιγραφή ................................................................................................................................ 6
2.2. Περιγραφή κτιριακών εγκαταστάσεων, τρόπος κατασκευής, επιφάνειες και χρήσεις χώρων ................. 7
2.3. Αναλυτική Περιγραφή Τμήμα Α & Τμήμα Β Κτηρίου ............................................................................... 11
3. ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΟΜΕΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ............................................... 20
4. ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΝΩΣΙΑΚΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ .............................. 24
4.1. Εθνική Περιβαλλοντική Νομοθεσία ......................................................................................................... 24
4.2. Ενωσιακή Περιβαλλοντική Νομοθεσία .................................................................................................... 30
5. ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ «ΜΗ ΠΡΟΚΛΗΣΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΒΛΑΒΗΣ» (DNSH) ....................................... 49
6. ΕΛΕΓΧΟΣ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑΣ (SUSTAINABILITY PROOFING) ...................................................................... 53
ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ ΠΙΝΑΚΩΝ
Πίνακας 1: Δυναμικότητα Μονάδας ................................................................................................................... 8
Πίνακας 2: Πίνακας ελέγχου επιλεξιμότητας του επενδυτικού σχεδίου ......................................................... 20
Πίνακας 3: Πίνακας αξιολόγησης των έξι περιβαλλοντικών στόχων για την τήρηση της αρχής της μη
πρόκλησης σημαντικής βλάβης – Κατασκευαστικές εργασίες ................................................................. 49
Πίνακας 4: Πίνακας ουσιαστικής αξιολόγησης των περιβαλλοντικών στόχων για την τήρηση της αρχής της
μη πρόκλησης σημαντικής – Κατασκευαστικές εργασίες (Στάδιο 2) ........................................................ 52

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα

Μια normal τέτοια έκθεση πόσο κοστολογείται; Μου έχει τύχει μία πρώτη και με προβληματίζει το κόστος μη δώσω ακραία τιμή, προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, alej said:

Λάθος το πας. δες πόσο χρόνο θα χρειαστείς για να την κάνεις και βγάλε το κόστος.

Έχω καεί πολλές φορές από τέτοιου είδους κοστολόγηση.

Έχω κάνει δουλειές που άλλα γραφεία κοστολογούσαν δεκαπλάσια, επειδή είχα τη λογική "το μεροκάματο να βγαίνει"

Έχω κάνει επίσης δουλειές που επειδή τις έκανα με το γράμμα του νόμου τις υπερκοστολογούσα την ώρα που άλλοι περνούσαν με ρετάλια φθηνές μελέτες του κιλού.

Έχω δει ενεργειακό πιστοποιητικό από 30€ μέχρι 250€

Οπότε πάντα ρωτάω τη γνώμη συναδέλφων και οι περισσότεροι ρωτανε εμένα, ειδικά σε καινούριες δουλειές

Εγω να σου πω την κοστολογω στα 400€ αλλά βλέπωντας τι περιλαμβάνει, δεν θα με εξέπλειτε αν καποιος μου λεγε 200€ ή και 2.000€

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δες πόσο χρόνο θες με προσοχή για να το κάνεις και κοστολόγησε βάσει αυτού. Δεν εννοώ το μεροκάματο να βγαίνει. Δεν είναι μόνο το μεροκάματο αλλά και τα έξοδα. 

1ος τρόπος. 20 ώρες Χ 30€/ώρα = 600€ + κόστη γραφείου για αυτές τις ώρες π.χ. (20ωρες/200 ώρες) * 700€ (έξοδα γραφείου ανά μήνα) = 70€. Σύνολο 670€

 

2ος Τρόπος. 20 ώρες * 40€/ώρα που τα περιλαμβάνει όλα = 800€

 

Το τι κάνει ο καθένας να μην σε απασχολεί γιατί κάποιος μπορεί να μην έχει δουλειά την ώρα που του ήρθε η προσφορά και να σκοτώσει την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.