Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λανθασμένη βεβαίωση μηχανικού για ακίνητο.


Recommended Posts

Όπως φαίνεται στο προηγούμενο συμβόλαιο (2015) δόθηκε στην τότε αγοραπωλησία λανθασμένη βεβαίωση μηχανικού πως το ακίνητο δε φέρει σημαντικές αυθαιρεσίες. Όμως το ακίνητο τελικά είχε επέκταση δωματίου (κουζίνα) σε μπαλκόνι (στην πίσω μεριά). Η αυθαιρεσία αυτή τώρα τακτοποιήθηκε. Περιέργως τα δηλωμένα τετραγωνικά τότε περιέλαμβαναν την επέκταση της αυθαιρεσίας χωρίς να δηλώνεται πως η δεύτερη υπάρχει. Τα τετραγωνικά δηλαδή δεν εχουν αλλάξει.

Σε αυτό το πλαίσιο θα χρειαστεί να γίνει επανάληψη συμβολαίου μεταξύ τωρινού και προηγούμενο ιδιοκτήτη πριν εγώ προχωρήσω σε αγορά ή μπορώ να προχωρήσω και χωρίς αυτό;

 

Σας ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν μας είπες όμως το βασικό

Η υφιστάμενη σήμερα κατάσταση του ακινήτου αν κάνεις πχ λεπτομερή αποτύπωση με κάτοψη και τομή είναι η ίδια ή εντός των ανεκτών αποκλίσεων με τα εγκεκριμένα σχέδια της Οικοδομικής Άδειας που έχει?

ή όχι

Αν ναι προχωράς αν όχι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Η υφιστάμενη κατάσταση διαφέρει με τα σχέδια της άδειας στο εξής σημείο.

 

image.png.766fbacdf22bf88391b7acf70fe978d3.png

 

Και εγω δε τα γνωρίζω πολύ καλα γιατι παρότι μηχανικός είμαι στο επαγγελμα μόλις απο το φετινό Φεβρουάριο.
Υπάρχει αυτή η απόκλιση 4.05*0.55= 2,23 τμ στο σύνολο των 98τμ του διαμερίσματος.

 

Για το ακίνητο είχε χαθεί ο φάκελος στην πολεοδομία και έγινε τακτοποίηση απο μηχανικό ως εξ ολοκλήρου αυθαίρετο ως υπαγωγή στο άρθρο 96α ν. 4495/2017. 

Edited by judge_vag
Link to comment
Share on other sites

όλα φαίνονται να έχουν γίνει λάθος.

ας πάρουμε από την αρχή 

έχουμε μια αυθαίρετη επέκταση προς εξώστη η οποία πιθανώς είναι περασμένη στη σύσταση και για αυτό δεν φαίνεται στους τίτλους ως παραπάνω μ2.

έγινε συμβόλαιο το 2015 με καθαρή βεβαίωση; το δεν φέρει σημαντικές αυθαιρεσίες τι ακριβώς είναι; γράφτηκε στην ΤΕ και δόθηκε βεβαίωση χωρίς αυθαιρεσίες;

ανακαλύπτει ο μηχανικός τώρα ότι πρέπει να γίνει τακτοποίηση και το δηλώνει εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο λόγω απώλειας φακέλου (το οποίο είναι και αυτό σχετικά λάθος). 

κανονικά θα πρέπει να γίνει ανασύσταση φακέλου , τακτοποίηση και μετα διόρθωση του αρχικού συμβολαίου.

Μιλάς με δικηγόρο, συμβολαιογράφο , έμπειρο μηχανικό για να σε κατευθύνουν, βρίσκεις το μηχανικό που έδωσε την αρχική βεβαίωση για συνεννόηση. το θέμα απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/28/2023 at 5:22 PM, killertomato said:

Μιλάς με δικηγόρο, συμβολαιογράφο , έμπειρο μηχανικό για να σε κατευθύνουν, βρίσκεις το μηχανικό που έδωσε την αρχική βεβαίωση για συνεννόηση. το θέμα απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή

 

Βρέθηκαν όλοι αυτοί. Η αυθαιρεσία τακτοποιήθηκε. Συμβολαιογράφος βρέθηκε να το κάνει. Η τράπεζα έτρεξε νομικό και τεχνικό έλεγχο και τα χαρτιά περάσανε. Τώρα μένει η υπογραφή του πρωην ιδιοκτήτη, που είχει κάνει την κομπίνα με την πλαστή βεβαίωση το 2015 και ο οποίος ειναι ένας παππούς 84 ετών. 15 μέρες αυτός ο άνθρωπος με ταλαιπωρεί και δεν υπογράφει ενώ όλοι του υποδεικνύουν το αντίθετο. Βρήκε και μηχανικό που του είπε ότι κανονικά θέλει ανασύσταση φακέλου κλπ και το έχει κάνει σημαία.

Εγω είμαι σε πραγματική απόγνωση. Είναι το μόνο ακίνητο που μπορώ να πάρω γιατι ισχύουν δεσμευτικοί όροι απο το πρόγραμμα ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ, και σε αυτό το σημείο δεν υπάρχει η πολυτέλεια αλλαγής ακινήτου. Συμβουλεύτηκα και πλήρωσα ανθρώπους να γίνει με τον "σωστό" τρόπο και τώρα σκοντάφτω στην ιδιοτροποία ενός γέρου ο οποίος ψάχνει για τρίχες ενώ ουασιαστικά πάμε διορθώσουμε το δικό του συμβόλαιο παρωδία.

Ο χρόνος πιέζει ασφυκτικά, έχω πάρει ήδη παρατάσεις που τυπικά δεν υπάρχουν. Τι θα κάνω; Μπορώ να ταλαιπορούμαι έτσι απο την ιδιοτροπία ενός τυχαίου; Να πηγαίνει κόντρα σε μηχανικούς, συμβολαιογράφους, δικηγόρους και να περνάει το δικό του;

Edited by judge_vag
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ναι, εφόσον τα πράγματα έγιναν έτσι δεν βλέπω άλλη λύση. Αν έχετε όρεξη μιλάτε με δικηγόρο μήπως κάνετε καταγγελία στο γέρο ιδιότροπο ιδιοκτήτη και τον μηχανικό του για μη νόμιμες ενέργειες που σας επιβάρυναν και σας έβαλαν έξοδα. 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, judge_vag said:

...

Εγω είμαι σε πραγματική απόγνωση.....

Σε απόγνωση μεν αλλά δίνεις ελάχιστα δεδομένα για να μπορούμε πράγματι να έχουμε μια πλήρη εικόνα τι υπάρχει. Το μόνο που έκανες είναι ανέβασες ένα κουτσουρεμένο τμήμα της κάτοψης.... και μάλιστα σε μικρογραφία...

Το ότι το έλεγξε η νομική και η τεχνική υπηρεσία της Τράπεζας δεν μου λέει τίποτα.... μα τίποτα τίποτα

 

Αν ανεβάσεις πλήρη και σε καλή ανάλυση 

  • σχέδια τίτλων
  • σχέδια οικοδομικής άδειας
  • έτος οικοδομικής άδειας
  • σχέδια υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης αν έχει γίνει ποτέ

Ίσως μετά να μπορεί να δοθεί κάποια γνώμη.... 

Εκτός αν θες προτάσεις ψυχανάλυσης του Ηλικιωμένου ιδιοκτήτη .... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα κάτι κατάλαβα.....

Άρα το 15 που έγινε η μεταβίβαση δεν είχε βάλει την υπέρβαση η οποία ως προ 75 μπήκε στην νεα σας υπαγωγή.

Και αφού έχει χαθεί ο φάκελος από ΥΔΟΜ η ανασύσταση θα κάνει "αιώνες" να βγει με το ελάχιστο πρόστιμο το τακτοποιήσατε. 

Λοιπόν αφού και συμβολαιογράφος μπορεί να κάνει  διορθωτική αντί για ακύρωση του συμβολαίου ως ακυρωτέο επειδή έχει ανακριβή βεβαίωση Μηχανικού τότε όλα είναι ευκολάκι....

1ον. αν κάποιος συνάδερφος πρότεινε ανασύσταση φακέλου πραγματικά θα ήθελα να μα εξηγήσει τι χρόνους και τι ποσά εκτιμά ότι θα πάει

2ον ενημερώνεις τον νυν ιδιοκτήτη ότι το συμβόλαιο του θα ακυρωθεί αν δεν υπογράψει την πρόταση διόρθωσης σας. Και αυτό είναι κάτι το οποίο ενδεχόμενα θα το έχει ακόμα κι αν εσύ δεν κάνεις τώρα την αγορά και του μείνει αμανάτι.

Νομίζω πως με το 2 πιάνουμε και λίγο ψυχανάλυση αλλά ναι δεν είναι λάθος.....

Προχώρα .

 

Εδιτ

ΥΓ

σχέδια τίτλων δεν ανέβασες μπας και υπάρχει κάποιο κονφλιτ....

Διότι προσπαθώ να καταλάβω από ποια σχέδια σε σύγκριση βγάζει η υπαγωγή την υπέρβαση της κουζίνας.

 

Εδιτ 2

ΥΓ2

και ακύρωση συμβολαίου σημαίνει πως ότι εισέπραξε οφείλει να το επιστρέψει. Ενδεχόμενους τόκους, ευθύνες, δόλους κλπ θα είναι η χαρά των δικηγόρων

(κι αυτο ψυχανάλυση) αλλά αληθες

Εδιτ 3

και ο Μηχανικός που έδωσε την βεβαίωση το 15 αυτόματα σχεδόν διοικητικό πρόστιμο από 30,000 έως 100,000€ στέρηση δίπλωμα (δεν θυμάμαι πόσο) κλπ κλπ κλπ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Didonis said:

 

ΥΓ

σχέδια τίτλων δεν ανέβασες μπας και υπάρχει κάποιο κονφλιτ....

Διότι προσπαθώ να καταλάβω από ποια σχέδια σε σύγκριση βγάζει η υπαγωγή την υπέρβαση της κουζίνας.

Καταρχάς ευχαριστώ για το χρόνο σας.

https://acrobat.adobe.com/link/track?uri=urn%3Aaaid%3Ascds%3AUS%3Af533d6fa-4f58-474b-8cd1-510b546ae33d

Επίσης, το θέμα μου δεν είναι αν θα προχωρήσω ή όχι, αλλά ο ιδιότροπος που από ότι φαίνεται μόνο σηκωτος θα πάει.

Μπορώ να πίεσω κάπως εκεί;

 

 

Edited by judge_vag
Link to comment
Share on other sites

οκ, είδα και τον τίτλο....

να υποθέσω λοιπόν ότι την υπέρβαση την "συμπέρανε" κάποιος από τα σχέδια του τίτλου και όχι της άδειας.

Ενημερωτικά αυτό δεν ισχύει πάντα ως σωστό. Συχνά έχουμε βρει διαφορές σε σχέδια τίτλων και άδειας αλλά ποιητική άδεια αφου είναι προ 75 το προχώρησε ως αυθαίρετο να μη γκρινιάζει ο Μηχανικός της Τράπεζας που ήθελε να δει σχέδιο με την κουζίνα ως είναι

 

Κάνε χρήση των ψυχολογικών που έδωσα μια πρώτη ιδέα...

καλή επιτυχία 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.