Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση βάσει ΝΟΚ


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω αναλάβει να κάνω τη ρύθμιση ενός δημοσιου σχολείου. Μετά από πολύ κόπο πήρα ένα έγγραφο από την αρμόδια πολεοδομία που στην ουσία λέει οτι το σχολείο κατασκευάστηκε χωρίς οικοδομική άδεια. Αυτό κανονικά έντάσσεται στην κατηγορία 5 του νόμου των αυθαιρέτων η διαδικασία όμως για τέτοιες αυθαιρεσίες έχει παγώσει.

Μετά από συζήτηση με την πολεοδομία μου είπαν ότι ο μόνος τρόπος που μπορεί το έργο να προχωρήσει είναι αν κάνουμε νομιμοποίηση βάσει ΝΟΚ και να επιβεβαιώσουμε οτι όλα είναι νόμιμα με το κτίριο ως έχει.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι μελέτες χρειάζονται σε αυτή την περίπτωση ή να μου δώσετε μια κατεύθυνση που να ψαξω;; Ένας λέει οτι θέλει όλες τις μελέτες, ένας άλλος λέει οτι θέλει μόνο αρχιτεκτονικά και στατικά.... Αν χρειαστεί όλες τις μελέτες, θα πρέπει να αποτυπώσω για παράδειγμα, όλα τα Η/Μ που ένας Θεός ξέρει απο που περνάνε;;

 

Edited by jonnybkar
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πρέπει να υποβάλλεις όποιες και όσες μελέτες προβλέπονταν στο χρόνο κατασκευής που επικαλείσαι  και σύμφωνα με τους τότε ισχύοντες ή τους σημερινούς (όποιοι  είναι ευνοϊκότεροι)  όρους δόμησης περιοχής και κανονισμούς (π.χ αντισεισμικού-Πυροπροστασίας) άσχετα αν για τη λειτουργία ισχύουν άλλα π.χ για την Πυρασφάλεια 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΚΑΝΑ και εγώ αυτό νόμιζα αλλά μου είπαν οτι θα πρέπει να πάμε με τους δυσμενέστερους όρους δόμησης...

Αυτό το σχολείο φαντάσου παραδόθηκε το 1970, οπότε θα ψάξω να δω τι μελέτες χρειάζονταν στον ΓΟΚ του 55 μήπως και βγάλω άκρη και θα το συζητήσω

μαζί τους πάλι

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 28 Ν 4495

ι) «Άδεια νομιμοποίησης» είναι η οικοδομική άδεια ή η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, που εκδίδεται, μετά την εκτέλεση εργασιών ή κατασκευών ή αλλαγών χρήσης χωρίς την έκδοση της απαιτούμενης διοικητικής πράξης, εξαιρουμένων των προστατευόμενων από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού μνημείων για τις οποίες θα πρέπει να προηγηθεί των εργασιών η έγκριση δυνάμει του ν. 3028/2002, προκειμένου να νομιμοποιηθούν αυτές, εφόσον είναι σύμφωνες είτε με τις ισχύουσες κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας νομιμοποίησης διατάξεις, είτε με αυτές που ίσχυαν, κατά τον χρόνο εκτέλεσής αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω, για δημόσια-δημοτικά κτίρια η ρύθμιση δεν απαιτεί άλλα σχέδια πλην τοπογραφικού με το περίγραμα του κτιρίου.

Επίσης, για σχολεία που κατασκευάστηκαν πριν το 1983, (νομίζω πως) δεν ήταν απαραίτητη η οικοδομική άδεια

Δες άρθρο 114

συμπλ.

η μη ύπαρξη άδειας (γενικώς) δεν κατατάσσει αυτομάτως όλα τα κτίρια σε κατ. 5, παρά μόνο όσα κατασκευάστηκαν μετά το 1983

Edited by tetris
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η πρόταση του tetris Αυτό θα κάνεις. Το δηλώνεις ως κατηγορία 2. Το μόνο πρόβλημα θα είναι η Μ.Σ.Ε. που δεν θυμάμαι μέχρι πότε μπορείς να την υποβάλλεις  

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

.... Το μόνο πρόβλημα θα είναι η Μ.Σ.Ε. ....

ούτε αυτή (νομίζω πως) απαιτείται

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο... Είμαι νέος μηχανικός και έχω χαωθεί με όλα αυτά...Εχει αρχίσει όμως να ξεκαθαρίζει το τοπίο σιγά σιγά

Τώρα όσον αφορά την Μ.Σ.Ε. μετά από ψάξιμο βρήκα τα ακόλουθα: 

Στην παρ.η του Αρ.99 του ν.4495 αλλά και το Αρθ.1 της απόφασης υπ'αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΟΑΚΑ/19409/1507 έχουμε :

η) στατικός έλεγχος των παραβάσεων: αα) μελέτη στατικής επάρκειας πραγματοποιείται για κάθε κατασκευή που ανήκει σε μία από τις κατωτέρω περιπτώσεις, εκτός των περιπτώσεων των κατηγοριών 1, 2 και 3 του άρθρου 96 και κτιρίων σπουδαιότητας Σ1 σύμφωνα με τον Ελληνικό Αντισεισμικό Κανονισμό (ΕΑΚ) 

Οπότε υποθέτω αν το πάω σε κατηγορία 2 δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε.

Ελπίζω μόνο να μην έχει υπάρξει κάποια ενημέρωση που δεν βρήκα ακόμα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jonnybkar said:

...Οπότε υποθέτω αν το πάω σε κατηγορία 2 δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε.

Σωστά. Εξ άλλου, όλα αυτά τα κτίρια (οιασδηποτε κατηγορίας) υπάγονται σε διαδικασία προσεισμικού ελέγχου, η οποία είναι σε εξέλιξη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 29/11/2023 at 5:42 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

άρθρο 28 Ν 4495

ι) «Άδεια νομιμοποίησης» είναι η οικοδομική άδεια ή η έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, που εκδίδεται, μετά την εκτέλεση εργασιών ή κατασκευών ή αλλαγών χρήσης χωρίς την έκδοση της απαιτούμενης διοικητικής πράξης, εξαιρουμένων των προστατευόμενων από το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού μνημείων για τις οποίες θα πρέπει να προηγηθεί των εργασιών η έγκριση δυνάμει του ν. 3028/2002, προκειμένου να νομιμοποιηθούν αυτές, εφόσον είναι σύμφωνες είτε με τις ισχύουσες κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας νομιμοποίησης διατάξεις, είτε με αυτές που ίσχυαν, κατά τον χρόνο εκτέλεσής αυτών.

Καλησπέρα σας,

σε ερώτημα που έθεσα στην αρμόδια ΥΔΟΜ για αυθαίρετες κατασκευές σε μονοκατοικία εκτός σχεδίου με νόμιμη άδεια 7/2011 που έχει εκδοθεί με το ειδικό διάταγμα της περιοχής -σημειώνω ότι η περιοχή ανήκει στις εξαιρέσεις του 4759/'20 και μπορεί να εκδοθεί άδεια- και με διατάξεις ΓΟΚ '85, αν μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης με διατάξεις ΝΟΚ συνολικά, κάνοντας χρήση του άρθρου 28, και συγκεκριμένα αφαίρεση επιφανειών εσωτερικού κλιμ/σίου, νομιμοποίηση επιφάνειας ως "πατάρι", επιφάνειας στο υπόγειο κλπ και καταβολή του αναλογούντος προστίμου ανέγερσης και διατήρησης, μου είπαν ότι θα πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης 10,00τ.μ. συγχέοντας τη νομιμοποίηση με την προσθήκη. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Επίσης στα πλαίσια της νομιμοποίησης θα εκτελεστούν και εργασίες αναδιαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου για την απόκτηση της νόμιμης στάθμης διαμορφωμένου εδάφους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.