Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια και συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

σε οικισμο <2000 :ομορα  του ιδιου ιδιοκτητη ενα αρτιο κ οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση(180τμ)συμβολαιο το 1993 κ ενα μη αρτιο κ οικοδομησιμο 280τμ συμβολαιο 1998(κατα κανονα αρτιοτητα 1000τμ)

Βγηκε αδεια το 2001 (στο ΔΚ εμφανιζεται  συνολικα ως επιφ οικοπεδου το αθροισμα κ των 2   ητοι 460τμ<1000)για ισογεια κατοικια με υπογειο που τοποθετηθηκε στο αρτιο κ οικοδομησιμο . Αδεια προσθηκης κατ επεκταση(κ που θα βρισκεται κατα μεγαλο τμημα στο μη αρτιο κ οικοδ  μπορει καπως να βγει  ?? 

 

Ισως γενικα  οφφ τοπικ αλλα σχετικο με το παραπανω: Αυθαιρετως εχει κανει κ  ηδη καποια προσθηκη κατ επεκταση  κ βεραντα στο μη αρτιο κ οικοδομησιμο κ θελουμε να τακτοποιησουμε με Ν4178  ισως να υπαρχουν κ εδω ασαφειες στην εφαρμογη........... 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

σε οικισμο <2000 :ομορα  του ιδιου ιδιοκτητη ενα αρτιο κ οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση(180τμ)συμβολαιο το 1993 κ ενα μη αρτιο κ οικοδομησιμο 280τμ συμβολαιο 1998(κατα κανονα αρτιοτητα 1000τμ)

Βγηκε αδεια το 2001 (στο ΔΚ εμφανιζεται  συνολικα ως επιφ οικοπεδου το αθροισμα κ των 2   ητοι 460τμ<1000)για ισογεια κατοικια με υπογειο που τοποθετηθηκε στο αρτιο κ οικοδομησιμο . Αδεια προσθηκης κατ επεκταση(κ που θα βρισκεται κατα μεγαλο τμημα στο μη αρτιο κ οικοδ  μπορει καπως να βγει  ?? 

 

Ισως γενικα  οφφ τοπικ αλλα σχετικο με το παραπανω: Αυθαιρετως εχει κανει κ  ηδη καποια προσθηκη κατ επεκταση  κ βεραντα στο μη αρτιο κ οικοδομησιμο κ θελουμε να τακτοποιησουμε με Ν4178  ισως να υπαρχουν κ εδω ασαφειες στην εφαρμογη........... 

κατα την γνωμη σας ορθα βγηκε η αδεια το 2001? και τι θεωρειται το συνολικο των 460τμ αρτιο η μη?

Αδεια προσθηκης μπορουμε να βγαλουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Θα μπορούσαμε να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση στο θέμα;

 

Το συμπέρασμα από τα παραπάνω είναι ότι εφόσον έχουμε όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη, τότε μπορεί να βγεί μια άδεια που θα καλύψει νέα κτίρια επί των δύο οικοπέδων, τα οποία (οικόπεδα) μετά την άδεια θεωρούνται συνενωμένα. 

 

Μόνο θολό σημείο, το τι γίνεται με το κτηματολόγιο, το οποίο ίσως απαιτήσει κάποια πράξη.

 

Ερώτηση 1: Αν τα δύο οικόπεδα είναι άρτια-οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, τότε το νέο είναι και αυτό άρτιο-οικοδομήσιμο, ή θα πρέπει να πληροί τον κανόνα;

 

Ερώτηση2: Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που καλύπτει το θέμα, ή είναι στην ευχέρεια της Πολεοδομίας;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

πκ [προ κτηματολογιου] ο μηχανικος  εδειχνε το ενιαιο οικοπεδο, οπως προεκυπτε απο την συνενωση τοις πραγμασι του "Α "  με το "Β", τα οποια επισης εδειχνε μεταξυ τους με εστιγμενη

Με κτηματολογιο, θα πρεπει να διορθωθει το ΚΑΕΚ απο δυο σε ενα, με μεταβολη στοιχειων

και να λαβεις αδεια στο ενα και ενιαιο.

 

δξ τί και εάν κερδιζεις με την συνενωση δυο κατα παρεκκλιση αρτιων και οικοδομησιμων  σε ενα.

 

Αν προκυπτει ενα ενιαιο ποσα τμ. χτιζει? Ποσα εχτιζαν το καθε ενα απο τα άλλα?

 

Αν τα συνενωσεις-γνωμη μου ειναι οτι- θα πρεπει να εχεις τον κανονα.

 

Αλλο ειναι η βελτιωση οικοδομησιμοτητας οπου ενα με παρεκκλιση βελτιωνεται με αλλο μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

Θα βοηθησουν και οι συναδελφοι στο ερωτημα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα
Έχω περίπτωση ως εξής:
2 αρχικά οικόπεδα με μία άδεια το καθένα. Στην συνέχεια, βγαίνουν άλλες 2 άδεις για προσθήκη και τα αντιμετωπίζουν σαν ένα, όπως περιγράφεται στην συζήτηση, με ίδιο ιδιοκτήτη.
Προ κάποιων μηνών έκανα και την ρύθμιση θεωρώντας ως οικόπεδο αυτό της τελευταίας άδειας. 
Μεταξύ άλλων στον τελευταίο όροφο, είχαν δείξει δύο διαμερίσματα, τα οποία πατάγανε το καθένα σε διαφορετικό από τα δύο οικόπεδα. Τα δύο αυτά διαμερίσματα έχουν σήμερα συνενωθεί (από τότε, όπως το είδα στην αυτοψία).

 

Σήμερα, η συμβολαιογράφος και το κτηματολόγιο δεν αποδέχονται την ρύθμιση, ούτε τις άδειες ούτε την δυνατότητα συνένωσης των δύο διαμερισμάτων. Διάβασα το παραπάνω νήμα και γνώριζα και από παλιότερα ότι εφαρμοζόταν πρακτική συνένωσης οικοπέδων από τις πολεοδομίες, χωρίς να προηγηθεί συμβολαιογραφική πράξη. Προωθώ την γνωμοδότηση του ΝΣΚ καθώς και το άρθρο 23 του ΝΟΚ περί συνέννωσης διαμερισμάτων.
Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι το ΝΣΚ κάνει λάθος και το άρθρο του ΝΟΚ δεν ισχύει. Όταν ρώτησα εάν απαγορεύονται οι συνενώσεις οικοπέδων, γύρισαν και μου είπαν ναι, χωρίς να μου πουν από πού προκύπτει η αξίωσή τους.

Η συμβολαιογράφος μάλιστα πρότεινε να ακυρώσω την δήλωση, να χτίσουν τον τοίχο για να ξεχωρίσουν τα διαμερίσματα και να κάνω νέα. Και μάλιστα θέλει η συμβολαιογράφος να εξαφανίσουμε το διαμέρισμα του ορόφου αυτού, και να δείξουμε εκ νέου δύο.

Η άποψή μου για το ενιαίο διαμέρισμα είναι να μην αλλάξω την τότε αυτοψία μου ως προς την κατάσταση, καθώς έχω οριστικοποιήσει την δήλωση.
Για το θέμα της συνέννωσης ή μη τελικά των ιδιοκτησιών, ακόμα και αν ήταν ανοιχτή η δήλωση σήμερα, υπάρχει κάποιο πάτημα να θεω΄ρησω τις άδειες ως άκυρες ή θα πρέπει να τις ακυρώσει ο ιδιοκτήτης πρώτα και μετά να αλλάξω την δήλωσή μου;

Εγώ τους πρότεινα αντί να τα ανακατέψουν όλα τόσο πολύ, να συντάξουν μια νέα οριζόντια σε όλο το ακίνητο, βασιζόμενοι στην συνένωση που έγινε με τις άδειες και στα ποσοστά που είχαν κάνει ξέχωρα, χωρίς να λάβουν υπόψη την συνένωση. Είναι τόσο δύσκολο να γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

ερώτημα:

ένας ήταν ο αρχικός  ιδιοκτήτης των 2 όμορων οικοπέδων, ο οποίος αρχικά έβγαλε τις 2 πρώτες άδειες  και αυτός ο ίδιος ιδιοκτήτης ήταν που έβγαλε μετά και την άδεια προσθήκης ή ήταν διαφορετικά πρόσωπα 

Δεν έχω ακόμη όλα τα δεδομένα αλλά σχεδόν όμοια περίπτωση, μου έτυχε σήμερα

Δηλαδή στην περίπτωσή μου. 

Ο   Α ιδιοκτήτης είχε 2 όμορα μικρά οικόπεδα. Βγάζει 2  ανεξάρτητες Ο.Α για διώροφες οικοδομές σε κάθε αυτοτελές οικόπεδο. Μετά  πριν να κτίσει  κάνει Συμβολαιογραφική συνένωση οικοπέδων και σύστασης Ο.Ι. και κτίζει μια διώροφη με ενιαίο Φ.Ο και φυσικά με ένα κλίμ/σιο

υ.γ  όλα αυτά το 1981

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

βασιλη, πολυ σωστα

-Τα δυο ομορα απαιτειται να ειναι του ιδιου ιδιοκτητη

-τα θεωρει σαν συνενωμενα τοις πραγμασι και βγαζει αδεια "σαν ενα"

-στη  πρωτη εμπραγματη πραξη που θα κανει [θεσεις ν 1221 ή συσταση...]

θεωρουνται σαν ενα και εκει γινεται η "συνενωση"
Αυτοτελης πραξη συνενωσης με τον εαυτο σου δεν υπαρχει.

υγ

γιαννη,

Ποια ΝΣΚ τους εδειξες  και ειπαν οτι "κανει λαθος"????

το αρθρο 23/5 του ΝΟΚ,  λεει αυτα [που δεν τα εχεις]

 5. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών όμορων οικοπέδων είναι δυνατή η λειτουργική ενοποίηση των κτισμάτων των ιδιοκτησιών για όσο χρονικό διάστημα προβλέπεται από την ιδιωτική σύμβαση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια των κτισμάτων μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις. Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδιοκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργική τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες διαρρυθμίσεις..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.