Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα
 
Σύμφωνα με την παρ. 2 του Άρθρου 14 του Ν.Ο.Κ.: “Σε περίπτωση εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους, όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50 μ.) και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παρ.1, όχι όμως μικρότερη των 2,50 μ.”.
Στην περίπτωσή μου το μέγιστό επιτρεπόμενο ύψος είναι 7,5 μ.<8,5 μ. και υπάρχει για μικρά οικόπεδα παρέκκλιση ως προς το Σ.Δ. και το ύψος, το οποίο το πηγαίνει στα 10,5 μ.
Η ευνοϊκή μείωση της απόστασης του Δ, που δίνει η προαναφερόμενη παράγραφος του ΝΟΚ, παύει να ισχύει στην περίπτωση που επιλέξω την παρέκκλιση ως προς το ύψος από το ΦΕΚ ρυμοτομίας/όρων δόμησης, επειδή είμαι πάνω από 8,5 μ. ή συγκρίνουμε βάσει του κανόνα των 7,5 μ. των όρων δόμησης και έτσι το Δ μπορεί να πάει στα 2,5 μ.;
Link to comment
Share on other sites

αυτό τροποποιήθηκε έτσι

2. Το κτίριο τοποθετείται ελεύθερα στο οικόπεδο σε περιοχές που εντάχθηκαν στο σχέδιο μετά από την έναρξη ισχύος των διατάξεων του ν. 1577/1985. Όπου το κτίριο δεν εφάπτεται με τα πίσω όρια του οικοπέδου αφήνεται απόσταση Δ και οπού δεν εφάπτεται με τα πλάγια όρια του οικοπέδου αφήνεται απόσταση δ.

Όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 105 ΝΟΜΟΣ 4759/2020 με ισχύ την 9/12/2020
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει στην παρ. 3 αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος.

Το ερώτημα τώρα είναι ενδιαφέρον αλλά σαφής απάντηση δεν ξέρω αν μπορεί να δωθεί.

Από την γενική φιλοσοφία των Δ/δ θεωρώ ότι δεν θα πας με 2,5 

Link to comment
Share on other sites

Latg Σωστά του απαντάς -θα τηρήσει απόσταση σύμφωνα με το  ύψος κτιρίου που θα κατασκευάσει  (δ=3,03μ για 10,50μ)

Link to comment
Share on other sites

KANA το Δ τότε θα είναι 3+(0,1 x10,5) = 4,05 μ. , γιατί μιλάμε για πίσω όριο

LATG επειδή αυτή η παρέκκλιση αφορά σε μικρά οικόπεδα <150 τ.μ., τότε πως μπορώ να εφαρμόσω την ευεργετική διάταξη για αύξηση ύψους και σ.δ. εάν δεν μου δίνει "μπόνους" και στο πίσω όριο; Εγώ θεώρησα ότι συγκρίνεις γενικά το ΝΟΚ με τον κανόνα του ΦΕΚ γιατί δεν υπάρχουν υποσημειώσεις στην παράγραφο 3 για παρεκκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

σου απάντησα για το δ . Το Δ ναι τόσο είναι. Όσο για το παραπάνω ερώτημα προφανώς στα δίνει  για να αναπτυχθείς καθ' ύψος εξαντλώντας το σ.δ-χωρίς αν μειώσεις το φωτισμό τυχόν παρακείμενων οικοδομών!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Σε συνέχεια του παραπάνω ερωτήματος ήθελα να ρωτήσω κάτι επιπλέον, η παράγραφος 2 αναφέρει για τα πίσω και πλάγια όρια. Υπάρχει κάποια διευκρίνιση για την απόσταση μεταξύ κτιρίων εντός του ίδιου οικοπέδου για κτίρια που εντάχτηκαν μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων; Για τα προ του 85 η απόσταση μεταξύ κτιρίων (ανεξαρτήτου ύψους) είναι δ αρ. 14 παρ. θ, για τα πλάγια όρια επίσης δ, για την απόσταση μεταξύ κτιρίων; Το έκανα ερώτημα στην οικεία ΥΔΟΜ και επειδή δε διευκρινίζεται μου ζητεί να βάλω Δ. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διευκρίνιση;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikos_mad said:

Καλησπέρα,

Σε συνέχεια του παραπάνω ερωτήματος ήθελα να ρωτήσω κάτι επιπλέον, η παράγραφος 2 αναφέρει για τα πίσω και πλάγια όρια. Υπάρχει κάποια διευκρίνιση για την απόσταση μεταξύ κτιρίων εντός του ίδιου οικοπέδου για κτίρια που εντάχτηκαν μετά την έναρξη ισχύος των διατάξεων; Για τα προ του 85 η απόσταση μεταξύ κτιρίων (ανεξαρτήτου ύψους) είναι δ αρ. 14 παρ. θ, για τα πλάγια όρια επίσης δ, για την απόσταση μεταξύ κτιρίων; Το έκανα ερώτημα στην οικεία ΥΔΟΜ και επειδή δε διευκρινίζεται μου ζητεί να βάλω Δ. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια διευκρίνιση;

Δεν υπάρχει δυστυχώς κάποια διευκρίνιση.

Θεωρώ σωστό το δ, καθώς είναι η ελάχιστη απόσταση για φωτισμό κυρίων χώρων και είναι εντελώς κουτό να μην αντιλαμβάνεται ο υπάλληλος ότι ο 4759/20 έθεσε το δ ως ικανοποιητική απόσταση και στα μετά του 85 που η τοποθέτηση είναι πολύ ευνοϊκότερη να ζητάμε δυσμενεστερη αντιμετώπιση μεταξύ κτιρίων του ίδιου οικοπέδου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.